Zavrieť

Porady

slobodný umelec, samoplatiteľ či szčo?

Momentálne som na úrade práce ako nezamestnaná, predtým som bola klasicky zamestnaná 6 rokov, avšak teraz sa už dlho zvažujem osamostatniť. V týchto veciach sa moc nevyznám, čo to som naštudovala na nete ale všade iná fakty.

Potrebujem poradiť aké sú výhody a nevýhody pokiaľ by som sa registrovala ako slobodný umelec, szčo alebo samoplatiteľ(dobrovoľne nezamestnaný).

Venujem sa maľovaniu obrazov, písaniu a foteniu, celkom to sedí na toho slobodného umelca(teda podľa mňa-maliar,spisovateľ) avšak počula som, že čo sa týka príjmov a roč.zúčtovania al.predaju cez internet, tak to nie je vraj celkom jednoduché, a že nie každá ekonómka vie, čo má s tým robiť.

Preto vás prosím o radu, viete mi vysvetliť aké sú poplatky a hlavné rozdiely, čo by bolo najvýhodnejšie?

Myslím, že pri slobodnom umelcovi je to asi dosť komplikované či sa radšej nemám zaregistrovať ako dobrovoľne nezamestnaný, neviem však aké sú celkové výhody a nevýhody, avšak ak chcem predávať, tak je najlepšie vraj mať szčo a ja som z toho už dosť zmätená, preto vás prosím, poradte ak sa v tomto vyznáte.

Jedno mi je isté, ZP si platiť musím v každom prípade(to beriem), líšia sa však poplatky soc.poist., poplatky na daniach, musím/nemusím mať registrač. pokladňu, pri predaji musím vystavovať faktúry(pri szčo) ako je to pri ostatných?A čo ostatné poplatky? Musím/nemusím robiť roč.zúčtovanie dane? U mňa ide o dosť malé príjmy. Je tu ešte niečo, o čom mám vedieť, aby som si potom nebúchala hlavu o stenu, že som mala vybrať inú možnosť???

Za všetky vaše odborné rady a vľúdne odpovede vám moc, moc ĎAKUJEM
Erika
Naposledy upravil erika1211 : 04.12.15 at 13:18
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    V prvom rade sa musíš "zadefinovať" ... pozri si zák o DzP - keď prečítaš nadpis § 6 - bude ti jasnejšie - tam by mali tie tvoje činnosti spadať. http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...-2015-a.html#6
    budeš szčo - a budeš mať aj rovnaké povinnosti ako szčo .
    príjmy, resp VZ podľa odst 2 - od tohto závisí výška odvodov.
    ak by boli aj príjmy podľa odst 4 ?? - tie pre odvody nie sú dôležité

    slobodný umelec, samoplatiteľ či szčo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.