Zavrieť

Porady

DPH - Obstaranie nehnutelnosti

Dobry den,
mal by som taketo otazky:
Spolocnost XY je platcom DPH a rozhodne sa podnikat v oblasti prenajmu nehnutelnosti (bytovych priestorov).
1. Spolocnost XY kupi od inej spolocnosti byt (cena je s DPH) za ucelom jeho prenajmu.
a) Moze si spolocnost XY uplatnit odpocet DPH za kupu bytu?

2. Spolocnost XY kupi od inej spolocnosti pozemok (cena je s DPH) a u dalsej spolocnosti si objedna dodavku rodinneho domu na kluc. Cena bude opat s DPH.
b) Moze si spolocnost XY uplatnit odpocet DPH za kupu pozemku?
c) Moze si spolocnost XY uplatnit odpocet DPH za dodavku rodinneho domu na kluc?

Dakujem za odpoved.
Mse
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Ja by som povedala, že s tou DPH opatrne. Prenájom nehnuteľností je oslobodený od DPH. Ak sa prenajíma neplatiteľovi, tak sa DPH vôbec nemôže uvádzať. Ak platiteľovi, tak sa prenajímateľ môže rozhodnúť, či s DPH alebo bez. Od toho by som odvíjala úvahu o tom, či si DPH pri kúpe bytu, pozemku či RD uplatniť alebo nie. Komu sa to bude prenajímať. Ak sa to ešte nevie, tak hádam radšej nie. T.j. pri prenájme s DPH by som tú DPH odpočítala, pri prenájme bez DPH, nie. Viete to už teraz?

    MSE je offline (nepripojený) MSE

    MSE
    Plan je fakturovat s DPH. Ale jedna sa o dlhodoby proces. Napr. pri RD - kupa pozemku rok 2004, vystavba RD rok 2005, prvy prenajom rok 2006.
    Mna to zaujima z toho dovodu, ze pri DPH 19 % uz ide o zaujimave ciastky, len sa neviem dopatrat ci je to koser. Preto som dal tento dotaz na poradu, ci s tym niekto nema skusenost.
    Pekny den
    MSE

    Luba je offline (nepripojený) Luba

    Luba
    Skús si pozrieť § 54 zák.222/04 o DPH, tam sa o tom pojednáva viac. Treba pri odpočítavaní alebo neodpočítavaní DPH brať v úvahu "zámer" a sledovať aj jeho skutočnú realizáciu v praxi po dobu 10 rokov.

    DPH - Obstaranie nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.