Zavrieť

Porady

Ako zistím výšku dane + odvodu do ZP z nepeňažnej výhry ?

Ahojte

Troška si lámem hlavu, tak sa skúsim rozpísať. Usmialo sa na mňa šťastie a vyhral som automobil. Jedná sa o auto v celkovej nákupnej hodnote 8990 Eur s DPH.

Viem, že je to nepeňažná výhra a budem z toho musieť odviesť DPH + odvod do zdravotnej poisťovne.

Som bežný zamestnanec, zamestnaný na trvalý pracovný pomer. Nemám žiadne bočné príjmy, živnosť, firmu ani nič podobné. Jediný môj príjem je z tohoto TPP.

Som slobodný a nemám deti, nemám žiadnu vyživovaciu povinnosť ani nič podobne.

Čo som našiel na internete, tak sa hovorí, že daň z nepeňažného príjmu pokiaľ prevyšuje 350 Eur je 19 percent.

Takže ak to správne chápem, tak je to 8990 - 350 = 8640 Eur a z toho 19 percent je 1641,60 Eur. Chápem to správne ? Ráta sa to takto ?

A teraz, odvod do ZP má byť 14 percent "z nejakého" vymeriavacieho základu. Ako pri tejto výhre určím vymeriavací základ a vypočítam ten odvod do ZP ?

No a ešte jedna otázka. Výhra prebehla teraz v mesiaci 01/2016. Ak to správne chápem, tieto poplatky (daň aj ZP) budem platiť až v roku 2017 pri dańovom priznaní ?

Alebo je nejaká možnosť to zaplatiť skorej, nech to mám z krku ?

Ďakujem za akúkoľvek radu. V týchto veciach som úplne stratený a všetky tieto úkony za mňa robil zamestnávateľ ...
veronikasad prečo chceš platiť DPH ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie je mozne to zaplatit skor, lebo az v roku 2017 (do konca marca) si budes musiet podat danove priznanie a dan platis vtedy a zdravotne poistenie ti pride az po lete 2017, ked ti zdravotna poistovna urobi rocne zuctovanie ZP.

    A co sa tyka cisel, v podstate si to vypocital dobre, aj ked sa prijem za auto a tvoje prijmy zo zamestnania spocitaju a az potom sa pocita dan aj zdravotne poistenie.
    Zjednodusene povedane, en vymeriavaci zaklad na ZP je hruba mzda za cely rok + vyhra, ale od toho odpocitas zaplatrne poistne na ZP v zamestnani.

    Cize nemusia to byt presne tie cisla, lebo treba pocitat spolu s tvojou mzdou.
    Napr. Ak by si kazdy mesiac zo zamestnania platil maximalne zdravotne poistenie, uz by ti nedoplatok nevysiel.

    Ako zistím výšku dane + odvodu do ZP z nepeňažnej výhry ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.