Zavrieť

Porady

Co robit, kedze som zabudnol ze sa po dvoch rochoch automaticky obnovila zivnost, a nepodaval danove priznania

Ahojte, dnes som bol nahodou na zivnostenskom v novom kontaktnom centre si nieco overit. Bolo mi oznamene ze nemam zivnost zrusenu ale sa mi v roku 2012 automaticky obnovila. Kedze som v roku 2011 presiel na s.r.o., kde som aj majitel ale zaroven aj standardny zamestnanec s prijom 1000eur a platim si odvody tak mam k tomuto otazky...:
1. Ak som mal pozastavenu zisnost 2010-2012 a po jej automatickom obnoveni som nepodaval priznanie na dan z prijmov B, robil som si ako klasickym zamestnanoc len rocne zuctovanie na dan z prijmov, je to problem, alebo som mal aj tak za 2012-2015 podavat priznanie B aj ked na zivnosti sa neurobil absolutne ziaden obrat a bola uplne necinna?
2. Ak som mal, je za to pokuta a ak tak v akej vyske?

Samozrejme som zivnost dal tym co som sa dnes dozvedel a vobec ju nepouzivam dnesnom dnom uplne zrusit.

dik za radu.
Naposledy upravil junior2121 : 02.02.16 at 20:16
veronikasad aký príjem=tržby z podnikania si mal za posledný rok podnikania, za ktorý si podával DP ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak si bol v tom čase ako sa oživila živnosť zamestnanec a nič si nerobil a teda si ako SZĆO nemal žiaden príjem ani si si neplatil odvody - nemusel si podať DP
    ak by Ťa však vyzvali vtedy áno
    povedala by som, že si v nešťastí mal šťastie , že si v tom čase bol zamestnaný a že Ti počas toho nevznikla povinnosť platiť odvody
    junior2121 ano ano, ja som sa vo vlastnej sro hned zamestnal ako zamestnanec, len dnes ta tetuska na zivnostenskom sa tvarila ze so to som mal ozivene a ze podla nej aj ked nulove priznenie ale "asi" som mal podavat... tak dufam ze to bude ako pises, lebo celkom vystrasili dakujem za odpoved.
    Orsz je to tak ako tvrdí Anik ... ak ste už nemal príjmy ako SZCO. nebola povinnosť podať DP, iba na výzvu ak by Vás Du vyzval ... nulové DP je dobrovoľné. Kedysi sa dávalo ako povinné aj nulové alebo aspoň oznámenie, ale to už dlho neplatí. Takže nič sa nedeje.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    1. ak si nemal príjmy z podnikania, nebol si povinný podať DP typu B. Túto skutočnosť však treba DU písomne oznámiť. Ak ťa DU dodatočne vyzve na podanie DP typu B, treba oznámiť že si nemal príjmy z podnikania a tým ti povinnosť podať DP typu B nevznikla. Pozor na úpravu základu dane, ak pozastavená živnosť nebola obnovená do termínu na podanie DP - bolo treba upraviť základ dane o nespotrebované zásoby a neuhradené pohladávky.

    2. Prever si ešte v zdr.poisťovni či voči tebe neevidujú nedoplatky na preddavkoch na zdr.poistenie. Pri súbehu zamestnania a podnikania živnostník neplatí preddavky z minima, ale v skutočnej výške na základe podaného DP - v tvojom prípade v r.2012 z DP v roku 2010. V ďalších rokoch ti už povinnosť platiť preddavky na zdr.poistenie asi nevznikla.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    junior2121 VSZP mam ok, to mi chodieva na fyzisku osobu kazdy rok tusim papier ze nemam nedoplatky... som z tych poctivcov co poctivo odvadzaju aj z sro za seba a samozrejme aj dalsich zamestnancov. Akurat na zivnostenskom mi dali nejaky doklad o zruseni ze to musim teraz odniest do socialky, ze danovy urad oni oznamia a aj zdravotnu poistovnu.
    veronikasad Doplň výšku príjmov=tržby za posledný rok podnikania a dátum prerušenia živnosti
    junior2121 Tak aby som to este upresnil...zivnost fungovala do 04/2010, vtedy vznikla sro kde som sa aj zamestnal a zivnost som dal prerusit v aprili 2010... za rok 2010 som podal este danove priznanie B... potom uz za rok 2011 a 2012 ked bola prerusena som nedaval ziadne, a samozrejme kedze som si to neuvedomil ani za 2013,14 a teraz 15 tiez nie... len som si ako zamestanec robil rocne zuctovania vo vlastnej sro.

    aj keby nieco este bolo v 2010 tam sa uz vztahuje 5 rocna premlcacia doba ci nie?
    veronikasad DU ťa môže kontrolovať do konca roku 2016. ZP a SP môže vymáhať nedoplatky po dobu 10 rokov. Možno práve po tom zrušení živnosti v roku 2016 bude SP preverovať výšku príjmu za rok 2010. a príp. povinnú registráciu
    Kvaka Neviem, či sa niečo zmenilo, ale nebola povinnosť oznamovať DÚ, že v danom roku nepoberal príjmy z podnikateľskej činnosti. Mohol to oznámiť, ale nebol povinný. Ak ho však DÚ vyzve na podanie DP, vždy sa muselo DP podať na takúto výzvu, aj keď z dôvodu nulového príjmu nemal tú povinnosť. Po skončení podnikania, teda po zrušení živnosti by podať mal. Ak sa niečo zmenilo, vymažem toto, aby som nemýlila.
      zbaliť

    Co robit, kedze som zabudnol ze sa po dvoch rochoch automaticky obnovila zivnost, a nepodaval danove priznania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.