Zavrieť

Porady

Mozu odomna žiadať spätne vrátenie výživného na dieta.

Dostala som návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti k spätnému dátumu a to k roku 2013. Mam otvorenú zivnost od roku 2012 a mala som prijem, súčasne som ale dennou formou študovala na vysokej škole ktorú som ukončila v roku 2014. Je možné ze budú odomna požadovať vrátenie vyplateného výživného od roku 2012 alebo len od ukončenia školy ? Nakolko návrh som dostala az teraz a ja otca nepoznám a nemala som ho ako informovať ohľadom daných veci. Viete mi poradiť ako sa mam vyjadrit k návrhu ? Na co sa mozem odvolať? Dakujem
Naposledy upravil Andrea54 : 03.02.16 at 18:15 Dôvod: Chyba v otázke
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Peniaze si od otca vedela brat, ale oznamit mu, ze uz na vyzivne nemas narok nie?
    Minimalne na rozhodnuti o vyzivnom si mala kontaktne udaje otca a ked uz, mohla si mu peniaze vratit na ucet, z ktoreho ich posielal, asi by pochopil, keby mu parkrat prisla spat rovnaka suma.
    Odpoved je ano, dospele dieta musi vratit vyzivne, ktore poberalo v case, ked uz nan zakonny narok nemalo. Takze ak sud rozhodne v prospech otca, budes mu musiet vyzivne vratit.
    Naposledy upravil ivka70 : 04.02.16 at 06:21

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    No, odpoveď nie je úplne jednoznačná. Budú ti musieť preukázať, že si nebola dobromyseľná. Lebo ak by si bola, tak nárok sa nepovažuje v tomto prípade za bezdôvodné obohatenie a vrátiť by si ho nemusela. A to aj ak by sa ukázalo, že si na neho nemala nárok. Výživné má totiž špeciálny režim. Chcelo by to viac podrobností..
    Zároveň je dôležité vedieť, aký príjem si z tej živnosti mala. Ak šlo len o nejaký symbolický príjem, tak by si mala nárok na výživné znížené o hodnotu tohto príjmu. O znížení výživného rozhoduje vždy súd. A to na základe návrhu toho, kto má na tomto právny záujem. Rozhodnutie o výživnom upravuje spravidla pomery do budúcnosti. Obvykle nie spätne. Samotná zmena pomerov, ktoré nie sú považované za objektívnu okolnosť, neznamená, že by to zakladalo automatický zánik nároku na výživné. Myslím si, že máš značnú šancu, že od teba nič nevymôžu.
    Naposledy upravil profesional : 04.02.16 at 07:46
    Andrea54 No priemerne bol prijem zo živnosti mesačne 400€ a výživné som mala 50€ ... Ale pokial by chceli odomna spat výživné môžu ho požadovať aj za obdobie kedy som bola denným študentom na vysokej škole aj ked som mala prijem ... Nakolko bola moja matka nezamestnaná takze som si musela zarobiť na skolu....
    profesional ude to celé závisieť od posúdenia situácie. Ale myslím si, že samotným príjmom nezaniká povinnosť platiteľa platiť výživné, ak tvoj príjem nie je postačujúci na zabezpečenie všetkých životných nákladov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 77 zákona o rodine "Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú." Teda ak by žiadal za dlhšiu dobu ako 3 roky od podania na súd, môžeš sa dovolať premlčania.

    Podľa § 62 "Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť." "Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov".
    Môžeš namietať výšku príjmu svojho (že si nebola z neho schopná sa živiť), aj príjem otca - bol schopný zaslať alimenty, mohol s o teba zaujímať ...
    profesional Plnenia od roku 2013 doposiaľ ešte asi premlčané nie sú..
    Mária27 pýtala sa na 2012

    Mozu odomna žiadať spätne vrátenie výživného na dieta.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.