Zavrieť

Porady

Občan SR a celoročná práca v krajine EU

Synovec bol celý rok zamestnaný v krajine EU, kde si rieši bytovú otázku prenájmom. Na Slovensko chodí len občas na návštevu rodičov. Vlastný byť na Slovensku nemá. Je povinný podať na Slovensku daňové priznanie, alebo stačí, ak mu ho urobí zamestnávateľ v EU?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak žije a pracuje v cudzine a na SVK má len trvalý pobyt - môže v krajine v ktorej pracuje požiadať o daňový domicil a bude rezidentom len tej krajiny v ktorej pracuje a SVK nemusí riešiť.
    s o zvýrazneným od profesional nesúhlasím
    Ak má na Slovensku trvalý pobyt, musí podať daňové priznanie aj na Slovensku s tým, že voči dani splatnej v SR si započíta daň zaplatnú v zahraničí. - toto neplatí ak pracuje ako zamestnanec môže si uplatniť metódu vyňatia a tam daň na SVK nemusí platiť v prípade, že by podal DP na SVK.
    Pozri si § 45 ZoDzP 3) b, c
    (3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti
    a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
    b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
    c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.



    aby som rozvírila debat pridám aj odpoveď z prezidentskej kancelárie z roku 2013, na základe ktorej som dospela k záveru, že ak človek nechce jednoznačne podať DP - dá sa použíť aj táto odpoveď v prípade ako je tento konkrétny
    avšak už roky podávam DP najbližšej rodine, ktorá pracuje v GB a teraz už posielajú papiere sami, lebo som im vysvetlila, že ak by predsa len čosi potrebovali na SVK, napr. pôžičky atď. potrebujú potvrdenie z DÚ a to im nič nevydá aj DP nepodajú
    je to síce dlhé, ale oplatí sa dočítať.

    Kancelária prezidenta

    Vec: Odpoveď

    Dobrý deň pani ...,

    nech sa páči, posielame Vám odpoveď na Vašu otázku.

    Rozhodujúcou skutočnosťou pre posúdenie rozsahu daňových povinností daňovníka na území SR je jeho daňová rezidencia (daňový domicil).

    Daňovým rezidentom Slovenskej republiky (daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou) podľa § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov, ktorý má neobmedzenú daňovú povinnosť na území Slovenskej republiky, je fyzická osoba, ktorá má na tomto území trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava.

    Takáto osoba má podľa § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov povinnosť vysporiadať si na území Slovenskej republiky svoju tzv. celosvetovú daňovú povinnosť, t.j. nielen z príjmov plynúcich zo zdrojov na území SR, ale aj z príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí.

    Daňovým nerezidentom Slovenskej republiky (daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou podľa § 2 písm. e) bod 1. a 2. zákona o dani z príjmov je fyzická osoba, ktorá na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt ani sa tu nezdržiava viac ako 183 dní v roku a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach (do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu), alebo sa tu obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia, alebo hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky.

    Daňový nerezident je v súlade s § 2 písm. g) zákona o dani z príjmov povinný vysporiadať si len daňovú povinnosť z príjmov plynúcich zo zdrojov na tomto území.

    Ak vznikne tzv. konflikt dvojitej rezidencie, t.j. že osoba bude považovaná súčasne za rezidenta dvoch štátov podľa vnútroštátnych daňových predpisov týchto štátov, pri rozhraničení daňovej rezidencie sa postupuje podľa článku 4 Zmluvy medzi vládou Českej a Slovenskej federatívnej republiky a vládou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska o zamedzení dvojakého zdanenia v odbore daní z príjmu a ziskov z majetku (uverejnená v Zbierke pod č. 89/1992, ďalej len "zmluva").

    Kritériá pre rozhraničenie dvojitej rezidencie sú v článku 4 ods. 2 zmluvy definované v nasledovnom poradí: stály byt, stredisko životných záujmov, obvyklé zdržiavanie sa a štátna príslušnosť.

    Ak má daňovník v príslušnom zdaňovacom období stály byt aj na území Slovenskej republiky a tiež na území Veľkej Británie, v zmysle uvedených kritérií sa ďalej skúma, v ktorom štáte mal v danom zdaňovacom období „stredisko životných záujmov“.

    Pri posudzovaní, v ktorom štáte má daňovník „stredisko životných záujmov“ je potrebné preveriť všetky skutočnosti a okolnosti súvisiace s jeho osobnými a hospodárskymi vzťahmi a posudzovať ich ako celok (napr. rodinné a sociálne vzťahy, trvalé bydlisko, majetkové pomery, zamestnanie, politické, obchodné, kultúrne a iné aktivity, a pod.). Pri určovaní štátu, v ktorom má daňovník „stredisko životných záujmov“ sa uprednostňuje štát, v ktorom prítomnosť daňovníka a jeho väzby naň majú stabilnejší charakter. Ak osobné a pracovné väzby nie sú sústredené v jednom zmluvnom štáte, osobitný význam zohrávajú stabilnejšie osobné a rodinné vzťahy daňovníka.

    Uvedené rozhraničovacie kritériá sa aplikujú až dovtedy, pokiaľ nie je stanovený len jeden štát rezidencie.

    Na účely posúdenia daňových povinností na území Slovenskej republiky (napr. podania daňového priznania) si daňovník posudzuje svoju daňovú rezidenciu osobne (bez rozhodovania správcu dane), pričom je povinný preukazovať skutočnosti súvisiace s určením statusu rezidencie správcovi dane len v prípade, ak ho správca dane na to vyzve v priebehu daňového konania.

    Upozorňujeme, že v prípade, ak správca dane vyzve daňovníka aby preukázal skutočnosti, preukazujúce jeho daňovú rezidenciu, tieto dôkazy by z hľadiska objektivity nemali byť jednostranne zamerané a nemali by preukazovať len osobné vzťahy a väzby k jednému štátu.

    Upozorňujeme, že k zmene rezidencie osoby zvyčajne nedochádza, ak táto odchádza z jedného štátu do druhého štátu len na určité časovo obmedzené obdobie (napr. na výkon závislej činnosti) s úmyslom vrátiť sa do prvého štátu. K zmene rezidencie osoby však môže dôjsť v prípade, ak si táto osoba napr. odhlási trvalý pobyt na území jedného štátu a prenesie si stredisko životných záujmov do iného štátu s úmyslom trvalo žiť v tomto inom štáte.

    Ak po posúdení daných kritérií daňovníkovi vyplynie, že v príslušnom zdaňovacom období nie je daňovým rezidentom SR na daňové účely (napr. ak stredisko životných záujmov tohto daňovníka v príslušnom zdaňovacom období je preukázateľne na území Veľkej Británie, napriek formálnemu trvalému pobytu tohto daňovníka na území Slovenskej republiky), na území Slovenskej republiky je považovaný aj na účely zákona o dani z príjmov za daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou (za nerezidenta Slovenskej republiky). Tento je povinný na území Slovenskej republiky vysporiadať len príjem plynúci zo zdrojov na tomto území (§ 16 zákona o dani z príjmov). T.j., že ak tento daňovník nemá žiadne zdaniteľné príjmy plynúce zo zdrojov na území Slovenskej republiky, nemá povinnosť v Slovenskej republike podať daňové priznanie.

    S pozdravom

    Mgr. Andrea Stoklasová

    riaditeľka kancelárie prezidenta
    Naposledy upravil Anik : 07.02.16 at 20:52
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Liptáčik Ďakujem veľmi pekne. Ako vidieť, aj pri odpovedi na jednoduchú otázku je potrebné vedieť sa riadne zorientovať v zákonoch. Ešte raz ďakujem.
    Liptáčik Ešte si neodpustím dovetok: Tu som dostala odpovede, ktoré ma zorientovali a usmernili. Skôr však, ako som napísala sem, som podala dotaz na finančnú správu. Ich odpoveď bola všeobecná, spočívala na citácii zákona. môj problém nevyriešila. Na čo potom ponúkajú pomoc spočívajúcu na odpovediach na konkrétne otázky? Alebo sú múdri len vtedy, keď prídu na kontrolu? Vďaka za Poradu a tých, ktorí poskytujú fundované odpovede.
    profesional O daňový domicil sa nežiada. Daňový domicil je právna skutočnosť, ktorá nastáva splnením zákonom stanovených podmienok. Jediné o čo môžeš v inej krajine požiadať je aby ti vydali Potvrdenie o daňovom domicile. Avšak to ešte nič neznamená. Z toho potvrdenia zistíš, že osoba má daňový domicil v príslušnej krajine. Ale nehovorí to potvrdenie nič o tom, že nemá daňový domicil aj v inej krajine. Nakoľko daňový domicil pri splnení zákonných podmienok môžeš mať vo viac ako 1 krajine. Práve presne preto existujú zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. Je to práve o tom, že ťa za osobu s neobmedzeným daňovým domicilom považujú v zmysle svojho práva prinajmenšom dve krajiny. Takže to že máš daňový domicil v jednej krajine ešte neznamená, že ho máš len a jedine v tej jedinej krajine. V zmysle slovenského zákona o dani z príjmov, ak má na slovensku trvalý pobyt, je úplne jedno, koľko dní za rok sa zdržiava v SR a či vôbec. Automaticky je daňovým rezidentom s neobmedzenou daňovou povinnosťou. Pozri si zákon. Vo vzťahu k príjmom zo závislej činnosti zo zahraničia skoro vždy platí povinnosť podať v SR daňové priznanie. Táto povinnosť nevzniká jedine ak krajina v ktorej osoba mala príjem zo závislej činnosti je tiež osobou s neobmedzenou daňovou povinnosťou a ak tá príslušná krajina má sadzbu dane z príjmu rovnakú alebo vyššiu ako v SR. V opačnom prípade je osoba povinná podať daňové priznanie a v SR doplatiť rozdiel do sadzby platnej v Slovenskej republike.Toto neplatí pre osoby požívajúce výsady diplomatickej imunity podľa Viedenského dohovoru, osoby vykonávajúce prácu na palube lodí v medzinárodných vodách, časti príjmov z práce na palube lietadiel a pod..
    Anik Doplnila som do príspevku skús pozrieť §45 ZoDzP odst.3) b, c
    Liptáčik Žasnem nad znalosťou.... a ja som si myslela - jednoduchá otázka......
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak bol cely rok okrem navstev mimo uzemia SR, pravdepodobne je danovym rezidentom danej krajiny EU a staci ,ak poda danove priznanie v tej krajine z celosvetovych prijmov.
    Liptáčik Mne to tiež tak vychádza. Lne.... nechcem nič porušiť, radšej si to skontrolujem dopredu
    ivka70 Samozrejme, lebi trvaly pobyt nie je jedinou podmienkou. Nenechaj sa zmiast prispevkami tvrdiacimi, ze TP urcuje, ze musi.
    Treba citat zakony aj dalej:

    Konflikt dvojitej rezidencie

    Ak je daňovník považovaný za daňového rezidenta dvoch zmluvných štátov v súlade s ich vnútroštátnymi právnymi predpismi (napr. ak má trvalý pobyt v SR a na území Českej republiky sa dlhodobo zdržiava, môže byť podľa legislatívy obidvoch štátov považovaný za rezidenta SR aj za rezidenta Českej republiky), dochádza ku konfliktu dvojitej rezidencie. Tento konflikt je potrebné rozriešiť a zistiť, v ktorej krajine je daňovník daňovým rezidentom na účely jeho daňových povinností. Konflikt dvojitej rezidencie sa rieši uplatnením rozhraničovacích kritérií. Tieto sú definované v článku 4 („rezident“) príslušnej zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia.

    Rozhraničovacie kritériá sú v zmluve uvedené obvykle v nasledovnom poradí:

    stály byt (t.z., že daňovník má vo vlastníctve alebo v držbe byt, ktorý má stály charakter, je zariadený a udržiavaný pre jeho stále použitie. Nie je pritom rozhodujúce, či sa jedná o rodinný dom alebo bytový dom, či ho má daňovník vo vlastníctve alebo je prenajatý, resp. či sa jedná o prenajatú zariadenú miestnosť. Tento dom, byt alebo prenajatá zariadená miestnosť mu musí byť prístupná nepretržite v každom čase.)
    stredisko životných záujmov [t.z., ku ktorému štátu má daňovník bližšie osobné a hospodárske vzťahy – napr. rodinné a sociálne vzťahy, trvalé bydlisko, majetkové pomery (vlastníctvo nehnuteľností, zmluvy o pôžičkách a úveroch), zamestnanie, politické, kultúrne a iné aktivity]
    miesto kde sa obvykle osoba zdržiava (uprednostňuje sa ten štát, v ktorom sa daňovník zdržiava častejšie)
    štátne občianstvo
    vzájomná dohoda príslušných úradov zmluvných štátov
    https://www.financnasprava.sk/sk/obc...sr-v-zahranici

    IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

    IvetaH
    Ak má trvalý pobyt na Slovensku, musí podať daňové priznanie na Slovensku.

    Rezident SR (občan, ktorý má na území SR trvalý pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku) je povinný vysporiadať si v SR svoj celosvetový príjem, tzn. príjem plynúci zo zdrojov na území SR ako aj príjem zo zdrojov v zahraničí. Daňové priznanie je povinný podať v prípade, ak jeho celkové zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie roku 2015 presiahli sumu vo výške 1901,67 eura, resp. ak vykázal daňovú stratu.

    Povinnosť podať daňové priznanie má aj vtedy, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti presahujúce 1901,67 eura, ak plynú zo zdrojov v zahraničí.
    Naposledy upravil IvetaH : 04.02.16 at 20:31
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Anik nemusí ak je to len trvalý pobyt
    Liptáčik Má tu len trvalý pobyt. Nie je problém podať DP, len v tom chcem mať jasno. Je to povinnosť? Podala som dotaz na finančnú správu a dostala som nič nehovoriacu všeobecnú informáciu. Čakala som konkrétnu odpoveď. Zdá sa mi, že celá situácia je postavená práve na trvalom pobyte.
    ivka70 Len TP nie je podmienka povinnosti DP.
      zbaliť

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak má na Slovensku trvalý pobyt, musí podať daňové priznanie aj na Slovensku s tým, že voči dani splatnej v SR si započíta daň zaplatnú v zahraničí.

    Dôležité je aj to, že ak dlhodobo žije v zahraničí, má povinnosť odhlásiť si pobyt na Slovensku a prihlásiť sa na pobyt v zahraničí. V inej členskej krajine EÚ sa smie zdržiavať len 90 bez prihlásenia sa k pobytu a odhlásenia pobytu v SR. Súbeh pobytov vo viacerých krajinách EÚ je vylúčený.
    Naposledy upravil profesional : 05.02.16 at 09:33
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Liptáčik Ďakujem za info. Niečo v tom duchu som mohla dostať ako stanovisko z finančnej správy. Daňové priznanie podáme.
    LadyK chytím sa toho infa o pobyte - už 4 roky pracujem a žijem v ČR, avšak bývam v prenajatom byte, kde mi majiteľ nedovolí trvalý ani prechodný pobyt...a to je dosť častá vec pri bývaní v prenájme alebo podnájme ;-) A ako mi bolo z viacerých zdrojov potvrdené, Slováci majú v ČR akýsi "zvláštny" status, t.zn. že sa prihlasovať nemusíme...samozrejme, ak by som v budúcnosti chcela hypotéku a podobne, tak áno, ale keďže zatiaľ na to nemám, tak to neriešim...len toľko som chcela podotknúť :-)
    profesional Pozri si český cudzinecký zákon. Má v sebe aproximované európske právo. Tak ako je to v SR, ako aj v každej inej členskej krajine EÚ. Síce máme čosi ako voľný pohyb osôb, ale ten nie je neobmedzený. Akonáhle máš v úmysle zdržiavať sa v niektorej krajine EÚ viac ako 90 dní, máš ZÁKONNÚ POVINNOSŤ prihlásiť sa na pobyt v príslušnej krajine. Rovnako máš povinnosť odhlásiť sa v SR z pobytu. Ide o zákonom dané povinnosti. To, že Česi neoficiálne slovákov na svojom území trpia a to v rozpore s ich vlastným právom ešte neznamená, že je to legálne. Súhlas vlastníka nehnuteľnosti sa vyžaduje v ČR podľa platného práva len vtedy, ak v nehnuteľnosti bývaš bez nájomnej zmluvy. Akonáhle máš nájomnú zmluvu, dávaš na Ministerstve vnútra tú a nie Súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Sám som túto procedúru v minulosti absolvoval a prsne viem čo a ako. Český cudzinecký zákon nič ako zvláštny status nepozná. Je na tebe, či sa budeš spoliehať na benevolenciu v uplatňovaní zákona, alebo či budeš radšej rešpektovať zákon.
    LadyK no, nebudem sa hádať, ale - vo firme je nás tak cca 40 Slovákov a čo mi tak polovička z nich potvrdila, tak to riešili takisto. Okrem toho - kolegyňa napríklad žila 5 rokov v Čechách, následne si s priateľom išli stavať dom a teda vybavovali hypotéku - stačilo jej zájsť na úrady a prihlásiť sa, nikto nič nerobil z toho, že by sa mala prihlásiť kedysi dávno... tak neviem...
    ivka70 Nemusi.
    profesional A na to si ako došla? Čo tak dať sem príslušné ustanovenie zákona? Lebo zákon stanovuje jasné podmienky.
    ivka70 Staci pozriet, je to v komentari. A okrem toho, ze to ma na stranke vysvetlene financna sprava, mam s tym aj osobnu skusenost.
    Anik doplnila som Ti ešte odpoveď z prezidentskej kancelárie z roku 2013
      zbaliť

    Občan SR a celoročná práca v krajine EU

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.