Zavrieť

Porady

kratkodoby prenajom chaty, fyzicka osoba, dochodca

Dobrý večer prajem,
chcel by som vás poprosiť o pár rád (mozno je to uz 100x vysvetlene , no nenasiel som vsetky odpoveda).
Vlastnim chatu, ktoru by moja mama – dochodca – chcela kratodobo prenajimat. Uz viem ze musim spisat zmluvu s mamou o výpožičke chaty. Touto zmluvou jej prenecham chatu do bezplatného užívania po dohodnutú dobu. Zmluva bude obsahovať klauzulu, že suhlasim s prenechaním chaty do užívania tretim osobam.
Musi sa však registrovať na daňovom úrade a mat DIC .
Daňové priznanie zo získaného nájomného budete v tomto prípade podávať mama.
Spravne?
Potom som zistil:
Príklad č. 1: Dôchodca v roku 2015 prenajímal byt, pričom nájomca mu uhradil celkom sumu 2 000 eur. Iné zdaniteľné príjmy dôchodca nemal.
V uvedenom prípade si daňovník môže uplatniť oslobodenie od dane v sume 500 eur (2 000 - 500), t. j. po odpočítaní mu zostane na zdanenie suma 1 500 eur. Nakoľko však nemal žiadne iné zdaniteľné príjmy, nemá za zdaňovacie obdobie 2015 povinnosť podať daňové priznanie, lebo nepresiahol sumu 1 901,67 eura (hranicu pre povinnosť podať daňové priznanie).

No a tu som sa stratil. Predokladajme, ze rocne to bude prijem pod 2000€. Nakoľko však nema žiadne iné zdaniteľné príjmy (len dochodok), nebude podavat danove priznanie vobec? Bude mat DIC a nepoda danove priznanie? hmm, ale takto som to pochopil.
Musi sa viest nejake uctovnictvo?
Host, ktory pride na vikend na chatu, dostane nejaky prijmovy doklad?
Vopred dakujm za odpoved. M
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    kratkodoby prenajom chaty, fyzicka osoba, dochodca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.