Zavrieť

Porady

Daňové priznanie-odpočítat.položka

INV.dôchodca nad70%. 16.10.2013 dosiahol dôchod.vek.Pracuje v našej firme na dohodu. Nahlásil mi ústne, že je už starobný dôchodca.Ja som to brala autonmaticky že je lebo už má dôchodkový vek. Od r.2014 ho evidujem ako starobného dôchodcu. Tým pádom neodvádzal na Inv.poist. Tento rok tiež u nás pracuje na dohodu a doniesol mi doklad, že je stále poberateľom inv.dôchodku.Ja samozrejme mu neodvádzam na Inval.poistenie, lebo mi predtým povedal, že je starob.dochodca. Môžem mu pri daňovom priznaní priznaní za rok 2015 uplatniť nezdaniteľnú čiastku aj keď neodvádzal na inv.poistenie?
Nebude to mať vplyv na odvody do soc.poisťovne? Ako to mám dať do poriadku? Poraďte prosím.
Ďakujem
Igazová Božena, KTS,s.r.o.
Bánovce nad Bebravou
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mints je offline (nepripojený) mints

    mints
    Invalidní dôchodcovia po dovŕšení dôchodkového veku môžu požiadať Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku. Na základe žiadosti o priznanie starobného dôchodku poisťovňa vypočíta sumu starobného dôchodku.
    Túto sumu porovná so sumou vyplácaného invalidného dôchodku a naďalej bude vyplácať ten dôchodok, ktorého suma bude vyššia. Dôchodcovi sa tak vždy bude vyplácať ten dôchodok, ktorý je preňho výhodnejší. Ak poberateľ invalidného dôchodku nepožiada o priznanie starobného dôchodku, bude sa mu aj po dovŕšení dôchodkového veku vyplácať invalidný dôchodok v sume, ktorá môže byť nižšia ako suma starobného dôchodku.

    Takže ak je starobný dôchodca k 1.1.2015 môžeš mu uplatniť nezdaniteľnú čiastku za rok 2015 avšak iba v sume rozdielu jeho celkového dôchodku a nezdaniteľnou čiastkou.
    Keďže je už starobný dôchodca z dohody odvádzaš poistné len na starobné poistenie,

    Daňové priznanie-odpočítat.položka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.