Zavrieť

Porady

Kedy je potrebné nahlásiť v byte druhú osobu?

Dobrý deň, som vlastníčkou 2-izbového bytu na , v byte bývam sama spolu so psom, za ktorého si riadne všetky poplatky platím. V byte som celý pracovný týždeň sama, prichádzam domov neskôr večer z práce, cez víkend občas príde za mnou môj partner a jednu noc prespí, t.j. tak 3-4 noci do mesiaca. Pokiaľ sa zdržím dlhšie v práci, priateľ mi občas vypomôže tým, že mi odskočí psíka vyvenčiť a hneď opäť odíde. Túto situáciu Vám popisujem z toho dôvodu, že by som chcela počuť Vaše názory/skúsenosti, či som na základe tejto situácie povinná platiť za dve osoby bývajúce v byte, či nejaký zákon exaktne upravuje počet dní, ktorý musí osoba na danej adrese stráviť, aby bolo nutné za ňu platiť, t.j. či by som ja mala platiť za svojho priateľa na základe faktov, ktoré som opísala hore. Nakoľko som zamestnaná, byt je takmer celé dní do večera prázdny, kým sa z práce nevrátim. Ďakujem vopred za rady a názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nie si povinná platiť za dve osoby. Nezdržiava sa tam trvale a nepretržite - je to návšteva.
    Aby si platila za dve osoby - musela by si ho buď prihlásiť na prechodný pobyt a zároveň toto nahlásiť správcovi, aby vedel na základe počtu os§b v byte nastaviť zálohové platby.

    Tuším, že ťa niekto "bonzol", lebo ho videl a chce, aby si cálovala.
    Ak by to bolo takto, že by sa muselo presne určovať, koľko dní v roku tam boli dve osoby - správca by sa mohol zblázniť z vypočítavania. A potom by sa museli zahlasovať i návštevy, ktoré by prišli hoci len na jeden deň - hotový nonsens.

    Inak platí podmienka 90 dní a viac pobytu, aby sa musel prihlásiť k prechodnému pobytu na adrese.... viď zákon 253/1998.......
    Naposledy upravil misoft : 17.02.16 at 17:17

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ľubomíra Dovalová
    Ďakujem za odpovede, situácia je naozaj taká ako opisujem. Oboch nás obťažuje domovníčka, tvrdí, že tu býva aj keď naozaj nerozumiem na základe čoho toto dedukuje. O finančnú stránku nejde, ale príde mi naozaj absurdné, aby som platila za niekoho, kto ma občas príde pozrieť, resp. mi donesie nákup alebo vyvenčí psa. Stále argumentuje používaním spoločných priestorov, ale veď to by tu za mnou nemohla chodiť už žiadna návšteva.
    Najprv si ujasnime pojmy.
    Funkcia = Domovníčka ako taká už v podstate neexistuje...túto mohli poznať tak Tvoji rodičia. Opýtaj sa ich, či si spomínajú na povinnosti a práva.

    Teraz hajde do reality.
    SVB má ZVB a to je tá "veľmi vďačná" funkcia.
    Niekto sa jej zhostí až tak, že špehuje a vynucuje si také veci, ktoré nie sú s kostolným poriadkom.
    Niekto sa jej venuje tak, že chce mať proste poriadok vo vchode...a to tak, aby na jedného nedoplácali ostatní.

    Ale v konečnom dôsledku ide len o využívanie spoločných priestorov, presnejšie osvetlenie...a asi aj výťahu.
    Keďže priateľ trávi u Teba len pár dní v mesiaci, tak tých pár kilometrov na výťahu asi nenabehá...a keď príde za Tebou, tak sa snáď nebude na výťahu voziť...

    Pani zástupkyňu vlastníkov bytov by som poslal do jej šmykne, nech sleduje romantické seriály a nie iných špehovať.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Takto. Takto to je v Zákone 182/1993, § 11, ods. 9)

    "(9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."

    Je to krava, nie domovníčka, ak by nebola navrhla, upozornila by ťa, že na konci roka sa spisujú osobomesiace osôb, ktoré v byte bývajú. Pre kľud v dome ti mohla navrhnúť k 12 osobomesiacom nahlásiť 2 osobomesiace za rok naviac. Je isté, že spolubývajúci, a (domovníčka) zvlášť si toho všímajú, že sa niekto s istou pravidelnou u teba prebýva, používa výťah, osvetlenie spoločných priestorov. Iných služieb sa to už asi u vás tiež netýka. Píšeš 3 - 4 dni mesačne, spolu za rok je to pri štyroch 48 dní, deleno 30 = 1,6 osobomesiaca.

    Vieš, ty by si mala čisté svedomie, a krava by bola nažratá!

    Inak, kukni na minuloročné vyúčtovanie, koľko by ťa to stálo, asi.

    Ak by si nesúhlasila, nenahlásila, môže sa isť pásť, domovníčka.

    Nebodovať, ak, tak len mínus!

    Vlastne je to debata, môže byť aj plus
    Naposledy upravil sito : 17.02.16 at 17:47
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bea Ja viem tak, že od minulého roka platí tak, ako cituješ zákon a už sa osobomesiace nenahlasujú na konci roka. Je to povinnosť vlastníka bytu, tak ako je v zákone.
    Ale v zákone je presne napísané, že užívajú byt "súvisle"..., takže určite netreba nič nahlasovať.
    sito bea, myslím si, že si si prečítala ten odsek 9) súvisle. Aleee, myslím si, že si nepochopila súčasne súvislosti, prečítaného. Myslíš si, že účelom ods. 9) bolo v zákone eliminovať toto?

    " Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

    Vieš v dome sú na každú úhradu bytu spoločne dohodnuté jednotky rozpočítania spoločných nákladov domu na jednotlivé byty. Niektoré sú technické jednotky m, m2, m3, kWh, niektoré len tak, od buka do buka, osoby , čas. Kríženec osobomesiac. To, čo sa nemusí rozpočítavať krížencom na to majú povinnosť spoluvlastníci domu v bytoch namontovať meracie zariadenia na spotreby tepla a vody v byte z FPÚaO.

    Ale ako, aku, na akú technickú jednotku chceš rozpočítať náklady za výťah a osvetlenie spoločných priestorov?

    " a už sa osobomesiace nenahlasujú na konci roka."

    Nahlasovali sa a nahlasovať sa budú! Si predstav na čo? Niekoho ten skurvený život dohnal k tomu, že vo svojom byte so svojou rodinou môže byť len cez víkendy. 52 x 2 = 104; 365 -104 = 261; 261 : 31 = 8,42, teda vlastne osem mesiacov je v roku mimo domu. Ak sú štyria, oficiálne majú 48 osobomesiacov za rok, ale po odpočte 8 osobomesiacov im zostane na rozpočítanie, napočítanie na ich byt len 40 osobomesiacov, či nesúhlasíš, lebo to nebolo súvisle? Proste on tie služby v dome, keď ho súvislosti vyhnali za prácou mimo domu NEUŽÍVA, či?

    Ešte raz, Nahlasovali sa a nahlasovať sa budú!

    Jasné, že Ľuba nemusí! Ale pre kľud svojej duše, môže, nie 12, ale 13 osobomeisacov si nahlásiť, na hrb jej potom môžu skočiť!

    Sama musí zvážiť, či, či jej to stojí za to? 1 - 2 € za rok.
    sito O bodovaní. Boli boje o body. Teraz sú tak trochu zneužívané ako verb za členov porady. Ak si chceš prečítať najlepšiu odpoveď, najlepšie obodovanú, prihlás sa za člena, alebo neprečítaš, hosť. V debate je to o niečom inom, odpoveď body neblokujú. Ale tento, ten som dostal tak ako to myslel šéf, za odpoveď ani nie, za komentár, ale k odpovedi, kde inde. Katy, ďakujem.
    bea K tomu nahlasovaniu osobomesiacov.... Bývam v Petržalke a dcéra tiež. Máme každá iného správcu a v r 2015 sa prvý krát nenahlasovali osobomesiace. Na SBD mi povedali, že je to tak, ako som písala. Vlastník v priebehu roka nahlasuje zmeny a z toho sa vychádza pri vyúčtovaní.
    Neviem, ako je to inde. Ja som vychádzala zo svojich 2-och skúseností....
    sito Divných, či lenivých, alebo akých správcov to máte.

    "(9) Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov. Ak vlastník byt neužíva, je povinný oznámiť správcovi alebo spoločenstvu svoju adresu a každú jej zmenu."

    Príklad, máš vnučku cez celé prázdniny, splníš, nahlásiš.

    Ako ti zapíše na vyúčtovaní? Jedna osoba rok a jedna dva mesiace? Či, 1 : 12 = 0,08333333 x 14 = 1,166666. Čí 12 + 2 = 14 osobomesiacov?

    Neprajem, ale čo ak budeš dva mesiace mimo domu, bytu, maród? V akej miere ti využívania služieb, spoločných zariadení zohľadní ten váš správca?

    Veď v zmluve o výkone správy musíte mať uvedený spôsob rozpočítania nákladov za služby, aj služby, ktoré nie sú merané meračmi. Tým článkom (9) sa ustanovenia v zmluve nerušia.

    Ovečkino? V kine je všetko možné, aj u vašeho správcu! A ovce? Tie toho zožerú ...
    bea No tak to si zrejme nikto neuvedomil. Ja, keďže som stále doma a stále máme rovnaký počet osôb, tak som nemyslela na také prípady. A ostatní asi tiež nie. Takže naši správcovia nemali problém také niečo urobiť....
      zbaliť

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Ľubomíra Dovalová
    Ďakujem za odpovede, situácia je naozaj taká ako opisujem. Oboch nás obťažuje domovníčka, tvrdí, že tu býva aj keď naozaj nerozumiem na základe čoho toto dedukuje. O finančnú stránku nejde, ale príde mi naozaj absurdné, aby som platila za niekoho, kto ma občas príde pozrieť, resp. mi donesie nákup alebo vyvenčí psa. Stále argumentuje používaním spoločných priestorov, ale veď to by tu za mnou nemohla chodiť už žiadna návšteva.
    Nuž tak jej to tiež vráť.... príde jej návšteva cez sobotu a ty sa jej hneď spýtaj, či ich už nahlásila a či za nich aj platí.....
    Ďakujem za odpovede, situácia je naozaj taká ako opisujem. Oboch nás obťažuje domovníčka, tvrdí, že tu býva aj keď naozaj nerozumiem na základe čoho toto dedukuje. O finančnú stránku nejde, ale príde mi naozaj absurdné, aby som platila za niekoho, kto ma občas príde pozrieť, resp. mi donesie nákup alebo vyvenčí psa. Stále argumentuje používaním spoločných priestorov, ale veď to by tu za mnou nemohla chodiť už žiadna návšteva.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno jeto absurdné. Domovníčky sa opýtaj, že odkedy sa za návštevy platí.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft

    Toto správanie "domovníčky" (domovej dôverníčky, ZVB, drbny?) mi pripomenulo epizódku od môjho brata. Rozvedený - prišla mu dcéra na prázdniny na 3 týždne. Jeden onen, čo sa o tieto oné stará, nahlásil, že miesto jednej osoby sú v byte osoby dve. Ani sa nepýtal. A aby to nebolo také jednoduché, zahlásil na polícii, že v byte sa zdržiava maloletá. Brat musel vysvetľovať správcovi, že mal na návšteve dcéru. OK! Ale prišli policajti a musel podať "vysvetlenie", že kto je tá maloletá osoba v jeho byte..... Teda cirkus riadny. A potom bolo pokračovanie..... Oný onen to schytal rovno do frňáka! Aj policajtov zavolal, vyšetrovali - i vyšetrili - s poznámkou pre oného - "Sám ste si o to koledoval! Nič sme nezistili, nič sa nestalo."
    Asi takto by mohla i tá "oná" dopadnúť.....

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Nuž - oni síce reagovali tak, ako majú. Ale keď "podal vysvetlenie" - šiel domov (a policajti mali aspoň veselý koniec dňa. A na druhý deň mali to pokračovanie...... tiež veselé....

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Dušan, šak ja nišť. Ja len ako heslo porady, poraďákov. Prečo by sme nepomohli, neochránili. Aj Ľubomíru.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Šak móžeme - onú (babu) "nakopeme", bu-bu-bu urobíme, dobre vystrašíme, i sanitku zavoláme, keď ju klepne pepka......
    misoft Tak si ich neber... tie prášky.... pošli ju do **** (vieš kde).

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ľuba, šak jej tu citáciu zákona daj prečítať:

    "Vlastník bytu je povinný oznámiť bez zbytočného odkladu správcovi alebo spoločenstvu zmeny v počte osôb, ktoré užívajú byt súvisle minimálne počas dvoch mesiacov."

    Nebýva súvisle u teba, len 3 - 4 dni mesačne, aj to tiež nie súvisle, či?

    Skús jej ten jeden osobomesiac nahlásiť.

    U nás na svetlo to robilo vo vchode 0,1731 €. Výťah nepoužívam, nemám uvedený vo vyúčtovaní. V správe za tri vchody 1290 €, deleno 3 = 430 €. Teoreticky na osobomesiac vo vchode 0,8977 €. No nech ťa to stojí €. Nech sa nažere. V konečnom dôsledku nie ona, ale ostatní vo vchode, takže € deleno 420 = 0,0023 € na osobomesiac.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.