Zavrieť

Porady

Má vlastník bytu vôbec SKUTOČNE nejaké práva ?

Anketa: Má vlastník bytu SKUTOČNE nejaké práva ?

Počet hlasujúcich
1. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Pri zvyšovaní poplatku do FO s tým musia súhlasiť všetci vlastníci ?

    1 100.00%
  • Môžem si sama platiť za vodu priamo vodárom ?

    0 0%
  • Súdili ste sa niekto kvôli prehlasovaniu v hlasovaní a ako to prebieha ?

    0 0%
Hlasovanie s viacerými možnosťami.
Vlastním byt 3,5 roka a mám pocit že nemám práva, iba povinnosti. Predseda SVB zamkol takmer pred rokom bývalú kotolňu, ani neviem kedy bol zvolený. Je to len 4 bytovka, ale člen rady je len jeden a podľa zákona majú byť 3. Moje listy podané doporučene ignoroval, do papierov ohľadom správy domu mi nedajú nahliadnuť atď. O viac ako o polovicu zvýšili poplatky do FO a podľa novely zákona majú zohľadniť mieru využívania spol. priestorov atď. Kto mi poradí a má podobné skúsenosti ?
4 komentárov     zbaliť
ivka70 Ta anketa je tam naco?
mackoivan je pre členov SVB, ktorí vraj majú fakturačný vodomer v byte (-:
ivka70 Zjavne si nepochopil, naco si pridaval tu anketu do otazky? Nema ziadnu, ale vobec ziadnu vypovedaciu hodnotu.
A tejto odpoved: je pre členov SVB, ktorí vraj majú fakturačný vodomer v byte (-: uz vobec nerozumiem ....
sito ivka, nerozumieš? V byte nemôže byť fakturačný vodomer. Zo zákona 442/2002 to nie je povinnosť dodávateľa vody v byte zriadiť prípojku a inštalovať v byte svoj majetok, vodomer. Bytové vodomery sú súčasť domového rozvodu vody do bytov, ktorý končí v byte vodomerom, ktorý sa používa v dome na spoločný účel, rozpočítanie spoločných nákladov za vodu. Zo zákona sú tieto zariadenia od 1.10. 2014 nie len spoločné zariadenia, ale aj prevádzkou. Teda sa uhrádzajú z FPÚaO, či nie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    1. Má vlastník bytu SKUTOČNE nejaké práva ?
    Má...len sa ich musí jeden občas aj domáhať...a kľudne aj na súde.

    2. Pri zvyšovaní poplatku do FO s tým musia súhlasiť všetci vlastníci ?
    Mali by ...

    3. Môžem si sama platiť za vodu priamo vodárom ?
    Záleží od okolností...ale v prípade bytovky asi ťažko.

    4. Súdili ste sa niekto kvôli prehlasovaniu v hlasovaní a ako to prebieha ?
    Ja nie...u nás sme normálny ...a je nás len vo vchode 20 bytov...SVB má bytov 80.
    Dokonca aj zateplenie a výťahy sme zmákli...

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Gabriela - samozrejme, že má aj práva, ale !!! aj povinnosti
    na povinnosti člena SVB väčšina členov zvysoka kašle- najdú sa mnohé indivíduá, ktoré sa desaťročia nezúčastnia zhromaždenia atď.
    Máte zmluvu SVB? mali by ste mať. Pozri si vzorovú na internete a preštuduj si vzorové práva a povinnosti člena SVB
    K tej tvojej ankete sa radšej nevyjadrím. Podľa toho čo naznačuje, by sa kvôli pár nespokojencom v dome neschválilo nič.
    Jedine riešenie - rodinný dom tam ťa nikto neprehlasuje (možno manžel, ale ten má len 0.5 hlasu) (-:
    sito Ivan, 6,5 roka isto nechodila. Tri a pol? Ak predseda nepožiadal radu, rada mala zo zákona zvolať, raz za rok.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Hm ... A pred 3,5 roka si sa spýtala predávajúceho prečo byt predáva? A niekoho z bytovky, alebo z okolia bytovky si sa spýtala aké sú v nej pomery, medziľudské vzťahy? Predávajúci by ti to isto nepovedal, jeho záujem, aby predal.

    Odkiaľ začať? Asi odtiaľto.


    "Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky."

    Každý predseda si myslí, že nie je hovado. Ten váš, asi je? Takže ak on je predseda, vy ostatní traja ste rada, ktorá kontroluje jeho činnosť a schvaľujete ju ako zhromaždenie, spolu s ním. Takže prístup k dokladom SVB musíš mať, zo zákona.

    Ak je potreba treba aj o viac ako polovicu.

    "Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy."

    K tomu zohľadneniu. Pozorne čítaj.

    "Pri určení preddavkov do fondu prevádzky, údržby a opráv sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní zohľadniť mieru využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi nebytových priestorov a garáží v dome."

    Predpokladám, že v štvorbytovke nemáte nebytové priestory. Garáže, asi tiež nie, že? Tak nie je komu čo zohľadňovať.

    K ankete?

    1. Nie! Musia súhlasiť v súlade s § 14.

    2. Nie! Dom, SVB má prípojku, ktorá končí vodomerom dodávateľa vody a zmluvou s dodávateľom vody. Predseda platí dodávateľovi vody náklady za dodávku vody. Predseda je povinný rozpočítať spoločné náklady domu za vodu na jednotlivé byty za každý rok. Ak nemáte v bytoch vodomery, ktoré sú majetkom SVB, tak podľa osobomesiacov, vsio róvno.

    3. Ako to prebieha? Ani Boh nevie ako sa rozhodnú rozhodnúť Slovenské súdy.
    28 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gabriela Reháčková Sito, byt som nekúpila ale dostala. Máme tam aj spoločné nebytové priestory, aj garáže aj pivnice. Máme aj vodomer. Ale na čo sa píše 2 krát do roka spotreba vody, alebo aj pred vyúčtovaním za byt ? Platí sa paušálne, teta šetrí s vodou. Príde mi trhlé rozpočítať spotrebu vody na byty rovnako, niekto zaplatí inému. Všetci sa odpájajú od centrálneho vykurovania aby ušetrili a s vodou sa to nedá ? Ja by som v byte bývať nemohla. Brrr. Je mi z toho zle.
    sito No vidíš, už sa to inakší. Spoločné nebytové priestory isto, ale nebytové priestory, obchod, skladište asi nie. Garáž má každý byt? Pivnica je príšlušenstvo. Vodomer? Len v dome, či aj v bytoch má každý vlastník? Ani za komunistov sa nerozpočítavala na byt, na osoby. S tou vodou sa to nedá! No asi je to tam divoké a divoký diktátor?
    Gabriela Reháčková Garáž má každý byt, aj vodomer majú tuším všetci, teta má. Veru že je. Divoké aj divoký diktátor.
    sito Keď má každý garáž, niet čo zohľadňovať, keby teta nemala, to by bolo iné. A tú vodu? Niekde v pivnici, alebo v šachte pred domom má dodávateľ vody fakturačný merač. Podľa neho napočíta domu náklady za vodu. V byte sa zvyčajne odpisujú vodomery dva krát do roka. Raz ako kontrola, či fungujú. Na konci roka tiež, či fungujú a na rozpočítanie nákladov za vodu. Spotreby vo všetkých štyroch bytoch sa sčítajú, súčtom sa vydelia náklady domu, a výsledok krát tetkina spotreba = jej podiel z nákladov domu. Teoreticky pri rozpočítaní na byt skutočne môže doplácať na toho diktátora, keď má nadstavbu.
    Gabriela Reháčková A ešte k tej výške poplatkov do FO. Nič sa tam nerobí. Predseda SVB si asi pred 10 rokmi nadstavil podkrovie, potom zateplovali. Teta dala 100 000 korún a faktúru nevidela. Nemal financovať fasádu on ? Chce dávať aj kamery kvôli vandalom. Je to na tichom mieste, vandalov niet a stačila by guľa na dvere. Všetko je to postavené na hlavu.
    sito 100 000 Sk., len tak na ruku? Nie na hlavu, ale v jeho prospech, asi všetko. Mafián?
    Gabriela Reháčková Najskôr zálohu 30 tis, potom bez pár korún 70 tis. Dali jej príjmový doklad, ale žiadnu faktúru koľko to vôbec stálo.
    sito Tak tomu by sa zišlo, ako sa povie, pozrieť na zúbok!
    Gabriela Reháčková A ešte som niečo zabudla, viem že rada má mať 3 členov. Ale tu je členom rady len jeden chlap !!!! Rada a jeden člen -ťukťuk na čelo. Traja debili-nechcem nadávať-a ja proti nim. Nemám šancu.
    sito No to máš za dar. Len peniaze bude z teba ťahať. Je tá možnosť, spojiť sa s dobrým právnikom, ak ti neumožní prístup k dokladom a súdom si právo vymôcť. Ale, na Slovensku, právo a spravodlivosť? Ten predseda, asi nie je debil, špekulant?
    mackoivan sito- chcelo by to vyjadrenie aj druhej strany
    3300 Eur -100 000 korún nie je tak veľa- nás len zapletenie na byt stálo cca 3000 eur
    Gabriela Reháčková Zvažujem súd, aj kvôli tomu aj kvôli prehlasovaniu-chválili zvýšenie poplatkov do FO, kameru a prerozdelenie pivníc-mala by som najmenšiu. Ale je debil a riadny !
    sito Ivan, to máš pravdu o tom vyjadrení, alebo aj gabča keby mala podklady, by povedala, čo sa robilo, za koľko sa to spravilo, koľko to vyšlo na jeden m2 a koľko na byt podľa m2. Aj u nás by sa dalo povedať, zateplenie obvodového plášťa, strechy, vymurovanie schodišťových výplni, osadenie okien, aj na pivniciach, vymaľovanie schodíšť, podlaha na schodištiach v suterénoch. Ale to je štvor bytovka, takže kto vie? Skôr ma zaráža to rozpočítanie nákladov za vodu, ak je tak ako píše, že tetka má vodomer, ale nie podľa neho, na byt, rovným dielom sa delia, im nadelí predseda?
    Gabriela Reháčková Sito, som tu. Tak na čo má teda v byte vodomer ???
    sito Vodomer v byte je toto.

    "Prevádzkou sa na účely tohto zákona rozumejú činnosti a prostriedky potrebné na pravidelné udržiavanie spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, príslušenstva a priľahlého pozemku v stave spôsobilom na ich riadne užívanie; za prevádzku sa považujú aj povinné revízie technických zariadení podľa osobitného predpisu.5a)"

    5a) je toto.

    "Určené meradlá

    (1) Určené meradlá sú meradlá určené na povinnú metrologickú kontrolu alebo posúdenie zhody.3)

    (2) O zaradení meradla do skupiny určených meradiel rozhoduje účel jeho použitia a používanie

    a) pri meraniach súvisiacich s platbami,"

    V konečnom dôsledku sú to " merače pretečeného množstva studenej vody." Ich doba overenia, platnosti je šesť rokov.

    Majú byť vo všetkých štyroch bytoch a podľa nich rozpočítať treba náklady za studenú vodu. Teplú si asi každý byt vyrába sám, že?
    sito Gabča, aj ja som tu, zasa?
    Gabriela Reháčková Vodomer má každý byt, aj vlastné kúrenie a ohrev vody. Počúvaj a keď vám dávajú vyúčtovanie za byt máš na ňom aj razítko SVB a meno osoby ktorá to vyhotovila predpokladám. Tu to robí žena predsedu a bez všetkého čo som písala. A ako to je teda s tou spotrebou vody ? Má sa držať spotreby podľa vodomeru v byte ?
    sito Nepočúvam, ale čítam. Ak ste SVB, ste právnická osoba, teda máte nejaký názov a aj doklady treba niečim oraziť, razítkom! A je jedno, či to robí štatutárová žena, v konečnom dôsledku je on zodpovedná osoba.

    K tej vode? Podstatu som už hore napísal. Príklad.

    Dom minul podľa fakturačného merača dodávateľa vody 1 000 m3 vody. Jedna k jednej. Čo kubík, to euro, teda tisíc € sú náklady domu, ktoré ako si písala rozdelia fifti - fifti medzi byty, štyri. Teda každý 250 €.

    Písala si, že teta šetrí. No nech za rok má na merači, vodomery v byte 25 m3, Teoreticky pri cene za jeden m3, ktorá je 1 € by mala zaplatiť 25 €. V skutočnosti podľa, vsio rovno zaplatí o 90 % viac ako by mala. Čo je vec podlá! Ale???

    Realita však býva iná. Aj o 10 % môže byť rozdiel, skôr v neprospech domu, teda v bytoch je súčet spotrebovaných m3 vo všetkých bytoch 900 m3. No náklady sa nemenia, stále treba domu, jeho spoluvlastníkom uhradiť 1 000 € dodávateľovi vody.

    Takže 1000 € deleno 900 m3 = 1,1111/m3, krát spotreba v tetkinom byte, 25 m3 = 27,78 €. Je to o 11, 11 % viac ako na jej byt pripadá pri úradnej cene vody. Ale to u všetkých, na všetky vodomery. Už?

    Má!!! Nie len v jej byte, ale všetkých spoločne, sú spoločné zariadenia domu, prevádzka domu. Ak by si každý chcel svoje podľa svojho vodomeru? Ako to dokážu bez spolupráce medzi sebou, bez spoločne dohodnutého postupu?
    Gabriela Reháčková Pane Bože, ja by som nebývala v byte za nič na svete. Vidíš a ona dá len taký zdrap papiera, že to si môže každý vytlačiť doma. Bez razítka, bez podpisu zodpovednej osoby-to je kvázi-nezodpovedné, nemusím s tým súhlasiť a hlavne nedôveryhodné. Tak spotrebu jej nerátajú podľa jej vodomeru. platili sme mesačne za vodu 15 EUR, do roka to je 180 EUR, mala totálne malú spotrebu, už si nepamätám kubíky. Ale vrátili jej 60 EUR zo 180 eurového ročného preddavku. 120 EUR v lufte. Áno, sme SVB.
    sito Vždy sú zálohy, náklady a preplatok/nedoplatok, závisí od tých prvých dvoch.

    Len tak pre zaujímavosť, dve osoby v roku 2014, ročná záloha 126,35 €. Mesačná na osobu 5,25 €. Skutočnosť? 133,76 €. Mesačné náklady na jednu osobu sú 5,57 €.

    Hm ... 180 - 60 = 120 €, tetkine náklady. Pri našej úradnej cene 2,4529 €, by to bola spotreba 48,92 m3, mesačná na tetku 4,076 m3, teda priemerne denne spotrebovala 134 l vody na osobu a deň. Pri uvedenom príklade 76 l na osobu a deň. Nemá tetka kačice, alebo má vodu rada ako kačice? Alebo, niekto má rád jej peniaze, keď ich ona vytiahne, nemusí on. Ak je to tak, ako píšeš, zlodej je to, ten predseda, žena tiež, organizovaná skupina.
    Gabriela Reháčková Nechová nič, a kde ? Lebo zvažujem žalobu na súd. Neviem odkiaľ si, lebo mi dobre radíš a isto by si mi poradil čo dať do žaloby. Teraz od 1.4. odhlasovali to zvýšenie FO z 36 na 55, ale neviem aká čiastka z toho je za vodu. Z účtu mi odišlo len 36 a že navýšenie 19 má byť zaplatené do konca apríla. Chcela som nezaplatiť, ale budem potom neplatič ???
    sito FPÚaO sa tvorí podľa m2 bytu, bytov, domu. Len tak povedať, že o 19 € si zvýšime, že im zvýšime? A len ty nesúhlasíš z tých štyroch? Predseda, rada, zhromaždenie, nie?
    Gabriela Reháčková Len ja z tých štyroch nesúhlasím, ani zo zvýšením, rozšírením pivníc ani s kamerou. Zbytočne vyhodené peniaze. Preto zvažujem žalobu.
    sito Skús najprv televíziu. Ten súd je posledná možnosť, a výsledok, neistý. Alebo istý, ale v prospech koho?

    Pri tej vode, ak je tak ako píšeš, že napriek vodomerom v bytoch, rovným dielom na byt. To by aj šlo.
    sito "Predseda SVB si asi pred 10 rokmi nadstavil podkrovie, potom zateplovali."

    To má ako byt naviac, či ako mezonet, súčasť bytu? Má m2 aj zapísané a platí za ne do FPÚaO?

    No keby zateplili pred nadstavbou. Zateplenia nadstavby by platil len on, takto všetci.

    A teraz je v zákone aj toto.

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorý sa neužíva, sa nemôže domáhať upustenia od povinnosti uhrádzať preddavky do fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrady za plnenia a platby za správu."

    Takže byt ani nepredáš, leda jemu, ale on skôr tie tvoje peniaze. " Môj dom , môj hrad a vy ste moji poddaní."

    Ešte ja aj takáto možnosť. Daruj byť štátu.
    Gabriela Reháčková Ani za svet, byt predám hocikomu, kto prejaví záujem a má slušnú cenu. Mne takí ľudia vadia, iným nebudú, kto je zvyknutý bývať v byte. Uvidím, ako sa rozhodnem. A ktorú televíziu by si mi odporučil. Asi pred rokom som písala do RTVS-Občan za dverami-a nič, ani sa neozvali. Je to samostatný byt. Rozlohou je dosť veľký, teraz tak narýchlo si nespomeniem.
    sito Niekde na východe tiež v menšej bytovke, možno tiež v štvor, zvýšili FPÚaO až trojnásobne, aby sa dostali k bytom tých, ktorí nemôžu, nedokážu uhrádzať takú výšku mesačne. Tiež sa súdia, aj televízii zverejnili, ešte o rozsudku neinformovali v televízii.

    No, ale potom to už je päť bytovka a on by mal mať dva hlasy.

    No to by bolo najlepšie, predať ho takej klase ako je on, isto by sa dohodli, alebo ...
    Gabriela Reháčková Bolo to v Košiciach, ale tam ten celý bytový dom tuším aj vlastnil. To išlo o to, dostať ich odtiaľ-veď im to zvýšili takmer na 1400 EUR. V tejto republike choré...úplne predám tomu, kto bude mať záujem, toť vsjo.
      zbaliť

    Má vlastník bytu vôbec SKUTOČNE nejaké práva ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.