Zavrieť

Porady

Prepocitanie ID po doplateni poistenia

Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu.
18.06.2006(ako 22 rocna) som mala autonehodu.
Ku 18.6.2007(rok po nehode) mi bola prizanana invalidita a vypocitany ID.
Rozdhodujuce obdobie pre vypocet ID som mala 2000-2006, v ktorom som nemala ziadne prijmy, pretoze som chodila do skoly.

Do poctu rokov sa mi priratalo obdobie rokov 2000-2003.(41,98 roka)

POMB sa mi nepocital, ale stanovil ako 0,3 a k tomu 32% z 1-0,3=0,524.

ADH bola v roku 2007 7,7179 €.

Nebola mi uznana invalidita z mladosti, aj napriek tomu, ze som chodila na VS dennej formy studia.

Stredna skola 1998-2002
Nadstavbove studium 2002-2003 (denne)
VS 2003-2009 (denne)

Nedavno som sa dozvedela, ze je mozne doplatit si poistenia za urcite obdobie, ktore spada pod to rozhodujuce pre vypocet a zvysit si tym padom ID.

1. Ako sa bude potom ratat POMB, ak si doplatim 1 rok poistenia?
Bude sa ratat ako priemer, alebo sa vezme len ten 1 doplateny rok.
2. Ako sa potom vo vzorci zmeni pocet rokov 41,98?
3. Ktory z rokov (2004,2005,2006) by bolo najlepsie doplatit, aby bol novy ID co najvyssi?
4. Ma vyznam doplatit odvody z VZ vyssieho, ako max VZ v tom roku?
5. Ako by sa zmenili vypocty po doplateni, keby mi spatne uznali aj invaliditu z mladosti?

Velmi pekne dakujem
Janka
Naposledy upravil JenykaU : 13.04.16 at 13:06 Dôvod: doplnenie
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Podľa toho, čo ste uviedli mi to pripadá, že v Čase priznávania ID ste neboli nezaopatreným dieťaťom (možno prerušenie štúdia to mohlo spôsobiť). Keďže nemáte priznaný ID tzv. z mladosti, tak doplatenie poistného by malo zvýšiť ID.
    1. vezme sa len ten doplatený rok.
    2. nijako
    3. 2004 lebo VZ z ktorého si doplatíte poistné (za rok) sa delí všeobecným vymeriavacím základom a ten bol v r. 2004 najnižší.
    4. nie, POMB sa najskôr ohraničí na 3 a potom sa ešte bude upravovať tak, že z čísla nad 1,25 sa zoberie iba 68%.
    5. ak by uznali invaliditu z mladosti, spätné doplatenie po uznaní takéhoto ID nemá žiaden vplyv na ID. T.j. ak by ste mali tzv ID z mladosti, nič nedoplácajte, je to bezvýznamné.
    27 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JenykaU Velmi pekne vam dakujem za odpoved.
    LEn pre kontrolu som si to skusila vyratat.
    Prosim skuste ma opravit, ak sa v niecom mylim.

    ADH = 7,7179 €
    ODP = 41,9864 roka
    VZ (priemerna mzda v r. 2004) = 525 €
    Moj VZ , z ktoreho doplatim = 525 € * 3 = 1575 €

    Odvody = 18% + 6% = 24 % = 0,24
    Doplatit na odvodoch = 1575 € * 0,24 = 378 €/ mes = 4536 €/rok

    Vypocet POMB pre novy dochodok:

    POMB= [(3-1,25) * 0,68] + 1,25 = 2,44

    Percento postihnutia = 50%

    Novy dochodok:
    ADH * ODP * POMB * %postihu =
    7,7179 * 41,9864 * 2,44 * 0,50 = 395,34 €

    Prosim su moje vypocty spravne?
    A este ma napadlo , ze v roku 2004 bol max VZ na urovni 1388 €, co je menej ako trojnasobok priemernej mzdy v roku 2004 (1575€ s ktorym som kalkulovala). Takze neupraveny OMB sa nikdy neda dosiahnut 3, co je dost zvlastne.
    Dakujem
    Jana Motyčková Áno, výpočet správny a áno, v tom období sa nedal dosiahnuť OMB 3, aj keď nejaká možnosť tam bola, ale to je mimo témy. Ten ID sa potom bude navyšovať rovnakými percentami, sumami za roky 2007-2016.
    Ešte doplním ID sa navýši najskôr odo dňa doplatenia poistného.
    JenykaU Co to znamena ze sa navysi az odo dna doplatenia? Bude sa dat ziadat spatne doplatenie za 36 mesiacov z rozdielu medzi sucasnym a novym ID? DAKUJEM
    Jana Motyčková Je možné že zvýšenie vyplatia tri roky spätne, to si nie som istá, zrejme ide o zmenu sumy dávky podľa §112. Ja som to brala tak ako je to u szčo, ale to je §78. V každom pripade, bude ma zaujímať ako to dopadlo.
    JenykaU Podala som si ziadost cez elektronicku podatelnu do socialnej pistovne. Uvidime, ako sa vyjadria. Kazdopadne dam vediet vyjadrenie. Zatial dakujem velmi pekne za pomoc
    Kvaka Je aj možné, že prepočítanie ID bude iba odo dňa doplatenia, lebo ak sa rozhodne doplatiť ako dobrovoľne poistená, tak by sa mala posudzovať podľa § 78 ako dobrovoľne poistená osoba. § 112 rieši prípady, ak sa uplatní nárok na dávku alebo nárok na jej zvýšenie a dodatočne sa zistí, že sa dávka priznala v nižšej sume, ako patrí alebo vypláca v nižšej sume, ako patrí. Ono sa tu nič dodatočne nezistí, tu sa teraz doplatí, ale to je môj názor. Tiež ma to zaujíma, ako to posúdia.
    Jana Motyčková Nejde o dobrovoľné poistenie. Ide o dodatočné doplatenie poistného, čo je iná situácia ako dobrovoľné poistenie. Nepôjde teda o §78 a a skôr môže ísť o to, že tým dodatočným doplatením sa zistí, že sa ID priznal v nižšej sume.
    JenykaU Tak prisla mi odpoved zo SP.

    Vážená pani XXX.

    bez dôkladného, presného a spoľahlivého zistenia týchto skutočností nie je možné ani predbežne, na informačné účely stanoviť sumu dôchodku presne a spoľahlivo, teda tak, aby ste mohli na základe tejto informácie zodpovedne, bez ujmy a spoľahlivo regulovať svoje ďalšie konanie. Nie je preto možné poskytnúť Vám odpoveď na otázky týkajúce sa sumy invalidného dôchodku, po dodatočnom doplatení poistného.
    Obdobie dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity. Ak takéto obdobie chýba, je možnosť zaplatiť si dodatočne poistné na dôchodkové poistenie na príslušnej pobočke Sociálnej. Všeobecne však možno konštatovať, čím vyšší bude vymeriavací základ, z ktorého sa doplatí poistné na dôchodkové poistenie, ako aj čím dlhšie bude obdobie, za ktoré sa poistné doplatí, bude vyššia aj suma dôchodku.
    Dodatočné doplatenie poistného je možné nielen v čase uplatnenia nároku na dôchodok, ale aj po rozhodnutí o nároku na dôchodok, kedy sa poistenec na základe vypočítanej sumy dôchodku v súlade so svojimi možnosťami môže rozhodnúť, či, za akú dobu a z akého vymeriavacieho základu dodatočne doplatí poistné na dôchodkové poistenie.
    Informácie o sumách vymeriavacích základov v jednotlivých kalendárnych rokoch, sadzbe poistného na dôchodkové poistenie, ako aj o minimálnych sumách poistného na dôchodkové poistenie v čase platenia poistného poskytne vecne príslušné oddelenie výberu poistného pobočky Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta Vášho trvalého pobytu.

    No tato odpoved je sen.
    Kvaka Aha, no ja som to vždy vnímala tak, že dodatočne sa doplatí ako dobrovoľné poistenie. Ďakujem.
    JenykaU Ale volala som do SP a celkom ochotne mi vysvetlili, ze co a ako dalej. Samozrejme povinnost preratat dochodok tam nema nikto. Len ak pridem so svojim vypoctom, tak to vedia potvrdit, alebo vyvratit.
    JenykaU Este jedna otazka ma napadla,ze preco sa tych pocet rokov ODP= 41,9864 nezmeni?
    Jana Motyčková Lebo ten rok 2004 do počtu rokov započítaný bol a teda nezíska sa doplatením ďalší rok poistenia.
    JenykaU Praveze nebol, zaratali mi len od 1.9.2000-31.12.2003 (aj ked som chodila do skoly cely rok 2000, tak nechapem preco az od septembra)a potom od 18.6.2007 az do naroku na starobny. Roky 2004, 2005 a 2006 tam neboli zaratane.
    Kvaka Nebol započítaný, lebo od 2004 platil nový zákon o soc. poistení a študenti VŠ neboli poistenci štátu, nepamätám už, ale treba pozrieť ako sa to riešilo. Mne sa obdobie štúdia počítalo do rokov.
    Katy a R obdobie štúdia len do 31.12.2003 (tak, ako má uvedené v zadaní)
    JenykaU Takze by mohol do vypoctu po doplateni pribudnut 1 rok.
    Kvaka Áno.
    JenykaU Vážená pani XXX,

    na Vaše podanie Vám oznamujeme, že vo veci dodatočného doplatenia poistného Vám doporučujeme sa obrátiť na príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne v mieste trvalého pobytu. V prípade, že bude poistné doplatené, príslušná pobočka Sociálnej poisťovne nám o tom zašle doklad t.j. Evidenčný list dôchodkového poistenia, ktorý bude zaslaný do evidenčného systému.

    Ohľadom informatívneho prepočtu Vášho invalidného dôchodku Vám oznamujeme, že prepočet invalidného dôchodku na základe doplateného poistného súčasne platné právne predpisy neumožňujú. Doplatené poistné bude zohľadnené pri uplatnení nároku na starobný dôchodok.


    Rozumiete tomu druhemu odseku? Po doplateni poistneho ziaden prepocet ID neurobia? To co je za hlupost?
    JenykaU Vyslo to! Od septembra mi po doplateni za rok2004 zvysuju dochodok a spatne mi vyplatili ten rozdiel za 36 mesiacov. Len tam nesedi ta suma, ktoru sme ratali. To si pockam, ked poslu list zo SP a podla toho uvidim detail kalkulacie.

    Takze zaver, ak ma niekto uz priznany ID a sppatne si doplati za nejaky cas v rozhodujucom obdobi, da sa dat ziadost o prepocitanie ID.

    Skusenosti so SP su ale take, ze vam absolutne nikto s nicim nepomoze , lebo tie panie, ktore tam robia nepoznaju zakon, nevedia robit so systemom, su na vas neprijemne a pokial nemate v rodine pravnika a matematika, tak sa radsej obratte na poradu.sk

    Dakujem vsetkym za pomoc
    Jana Motyčková Ja osobne ďakujem za info, lebo tu nedávno boli pridané odpovede zo SP, že po priznaní ID už spätným doplatením ID nezvýšia, Bude ma zaujímať aj ten výpočet zo SP (keď tak do SS).
    JenykaU Akonahle dostanem oficialne vyjadrenie aj s kalkulaciou, tak napisem.
    trema Mna by zaujimalo penale. Predsa len za tie roky spatne, ak to SP dopocita, nebude to prilis velka suma ? A pocita sa v tychto pripadoch penale ? Vie niekto ?
    pakyta ahoj janykaU uz vies vysku svojeho ID? vsetko som si precitala a som v podobnej situacii,pomohlo by mi vediet vysku id po zaplateni dochodkoveho poistenia, lebo ja nemam ani potuchy kolko mozem dostat...dufam, ze este chodis na poradu a poradis mi
    JenykaU Ahoj, posli mi do spravy svoj email prosim
    pakyta poslal som, idem na navstevu tak vecer odpisem
    babatko77 dobry den chcem sa opytat taktiez by som si chcela doplatit za obdobie studia lebo tiez mi ID vypocitali zalostne nizky 160euro pri 70% invalidite. Mam este lehotu na odvolanie ze nesuhlasim s vypoctom lebo su tam nejake nezrovnalosti. Ak si rok skoly 2004 doplatim pred odvoladnim myslite ze mi to prepocitaju nanovo a doplatia mi rozdiel co mi poslali teraz? dakujem
    janika85 Dobrý den, prosím doplatenie obdobia vysokej skoly, vždy navyšia sumu dochodku??
      zbaliť

    Prepocitanie ID po doplateni poistenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.