Zavrieť

Porady

SRO a vystavenie faktúry pre seba

Dobrý deň
Otázka:
Firma je predajcom automobilov. Na sklade má vozidlo, ktoré si plánuje zaradiť do majetku. Uvažuje o prefinancovaní cez leasingovú spoločnosť formou spotrebného úveru. Tento spôsob si však vyžaduje vystavenie daňového dokladu (faktúry), na základe ktorej sa následne spíše zmluva o úvere. Môže spoločnosť vystaviť faktúru sama na seba? Ako sa takáto faktúra zaúčtuje a ako sa prejaví v DPH? V kontrolnom výkaze v A1 bude mať spoločnosť evidovanú túto faktúru na svoje IČ DPH a zároveň aj v B2? Bude to v poriadku? A dopad na daň z príjmov?

Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Spoločnosť nemôže vystaviť faktúru sebe samej.

    Faktúra je totiž dokladom preukazujúcim okrem iného aj ohodnotenie výkonu realizovaného v rámci určitého obchodno-záväzkového vzťahu. Obchodno-záväzkový vzťah nemôže uzatvárať subjekt so samým sebou. Dochádzalo by tak k rozporu dvojstranného, resp. viacstranného vzťahu, nakoľko by jedna a tá istá osoba vstúpila do obchodno-záväzkového vzťahu sama so sebou.
    Naposledy upravil mondes : 14.04.16 at 06:01
    jade9 Ďakujem. Len som si to potrebovala potvrdiť a budem apelovať na zdravý rozum pri rozhovore s majiteľkou firmy.

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Treba sa dohodnúť s lízingovou spoločnosťou, aký postup doporučujú oni. Buď uhradia faktúru tomu, kto dodal vozidlo,okrem akontácie, tú zaplatíte vy, alebo sa vystaví faktúra lízingovej spoločnosti. Vozidlo sa potom preúčtuje z tovaru na dlhodobý majetok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    existuje niečo ako spätný leasing. Vy predáte auto LZ spoločnosti a tá následne s vami uzatvorí zmluvu o finančnom prenájme. RObí sa to bežne.
    jade9 pri finančnom leasingu súhlasím. S tým mám skúsenosť. Problém je, že v tomto prípade ide o spotrebiteľský úver poskytovaný leasingovými spoločnosťami. Vyriešila som to jednoducho tak, že som časť, ktorú na základe zmluvy financuje UCL zaúčtovala po jej pripísaní na účet na 479. Auto som preradila zo skladu tovaru do dlhodobého majetku.

    SRO a vystavenie faktúry pre seba

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.