Zavrieť

Porady

Zacinajuci podnikatel - prva registracia ako szco - neistota ohladom vypoctu zdravotnych odvodov, dane z prijmu

Situacia sa ma tak, ze by som rad zacal posobit ako SZCO. Je to pre mna premiera a zaciatok podnikania by bol v blizkej dobe. Doteraz som svoj prijem ziskaval ako zamestnanec na HPP.
Moje otazky su:
1) Ak si z (fakturovana suma - pausalne vydavky) vypocitam sumu zdravotneho poistenia na povedzme 250eur/mes; ale ak tomu spravne rozumiem, zacinajuci zivnostnik plati standardne preddavky iba 60euro, tak kedy sa mi vrati, co zaplatim navyse na dani z prijmu (tu budem platit vyssiu, pretoze moj naklad na ZP bude figurovat iba 60 eur, miesto 250) ?
1.1) Mozem si sam urcit, ze budem platit preddavky rovno vo vyske, aka prinalezi mojmu prijmu, ktory ja poznam, ale zdravotna poistovna este nie?
1.1.1 Mozem si v takom pripade ratat moj cisty zisk tak, ze zohladnim plnu sumu preddavku na ZP ako naklad?
2) Akym sposobom sa pre mna na daniach a odvodoch zohladni fakt, ze som 4 mesiace tohto roka posobil ako zamestnanec na HPP?

Bohuzial z internetu som na svoje otazky nevedel najst uspokojive odpovede, tak budem rad za akukolvek pomoc.
Dakujem
veronikasad Bohuzial bez konkretnych udajov o vyske prijmov a datumu zaciatku podnikania sa na tvoje otazky konkretnejsie odpovedat neda
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    najuspokojivejšie odpovede nájdeš v zákone .. kuk http://www.zakonypreludi.sk/ hlavne zák o SP, zák o ZP, zák o DzP .. aj tu hore na lište si vyhľadaj.
    SP zatiaľ neriešiš, k ZP - zatiaľ zaplatíš z min VZ - potom, po RZZP sa uvidí, že koľko doplatíš a tiež ti poisťovňa predpíše nové preddavky podľa tvojho príjmu resp VZ.
    a už mi len povedz, načo by si chcel už dopredu platiť viac - odlož si tie peniažky radšej niekde rozumnejšie!
    A k daniam - DP robíš zo všetkých zdaniteľných príjmov, daň z príjmu je rovnaká aj z príjmu zo závislej činnosti, aj z príjmu ako SZČO ... bežne 19% (ak by si veľa zarábal, tak aj viac )
    ale toto všetko nájdeš v tých 3 zákonoch
    a občas si tu na porade poštuduj - nájdeš veľa zaujímavých tém.
    Ešte doplním, že ak by si chcel mať silou-mocou vyššie výdavky na odvodoch - tak si môžeš hneď od začiatku platiť dobrovoľné sociálne poistenie (z toho aj nejaký osoh môže byť) - a tam si sám určuješ VZ.
    Naposledy upravil Katy a R : 15.04.16 at 21:10

    Zacinajuci podnikatel - prva registracia ako szco - neistota ohladom vypoctu zdravotnych odvodov, dane z prijmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.