Zavrieť

Porady

kysnuté cesto

Ahojte poradačky!
Chcela by som upiecť nejaký kysnutý koláč s ovocím a posýpkou, pretože to máme všetci velmi radi, ale mám jeden problem: moje cesto vždy na druhý deň veľmi stvrdne, takže ak sa koláč nezje hned tak na druhý deň ho automaticky môžem vyhodiť.
Vie mi niekto poradiť fakt dobré kysnuté cesto, ktoré by sa dalo použiť aj pri pečení pizze. Dakujem veľmi pekne.
Usporiadat
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

Skús dať menej vajec (alebo aj bez) a viac oleja (tuku, masla). A skladuj uzatvorené, aby zbytočne nevyschli.
A ešte, neviem, akú dávaš múku, ale mne sa osvedčilo 1/2 polohrubej a 1/2 hladkej. Je to trochu riedke, keď to robím, ale upečené je to jemnejšie.
Naposledy upravil Fany : 19.06.06 at 10:43
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

bučo
Ahojte poradačky!
Chcela by som upiecť nejaký kysnutý koláč s ovocím a posýpkou, pretože to máme všetci velmi radi, ale mám jeden problem: moje cesto vždy na druhý deň veľmi stvrdne, takže ak sa koláč nezje hned tak na druhý deň ho automaticky môžem vyhodiť.
Vie mi niekto poradiť fakt dobré kysnuté cesto, ktoré by sa dalo použiť aj pri pečení pizze. Dakujem veľmi pekne.
receptom na kysnuté cesto je tu dosť, skús pohľadať. Ináč všeobecná rada proti stvrdnutiu cesta je taká, že neoužívaj vajíčka. Chuťovo to nerozoznáš a cesto nestvrdne.
0 0
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
mam skvely recept na kysnute cesto.
zvlast na pizzu a zvlast na parene buchty, alebo kolac s posypkou.

na to pizzove - sa musim kuknut doma

a na buchty - varene vo vode - asi toto:

1 kocka drozdia zlahka nadrobiť do misky s
6 PL teplejsieho mlieka
6 PL kryst. cukru = kvasok.

do vacsej misy preosiat
1 kg polohrubej muky
a 500 ml mlieka so stipkou soli


ked ti kvasok vykysne, (cca 5 min)
vylejes ho do muky a zapravís cesto (rucne asi 40 min, mixerom - 10 min)

(pozriem sa este pre istotu doma, ci sa dava i olej, ale myslim ze nie)

cesto dam na teple miesto - asi hodinu kysne.
potom priamo z misy odtrhujem cesto, plnim ovocným kompotom- slivkami, marhulami, alebo lekvarom, tvarujem gulky (velkost asi ako mensie ringloty) a hadzem do osolenej vriacej vody.
pod pokrievkou vrie 5 min, potom odkryt, poprevracat buchty na druhu stranu a varí sa dalsich 5 min.
krasne nakysnu, po vybrati sitkom - do nich picham vidlickou aby para vysla.
a dam do misy, polejem olejom, aby nevyschli.
posypat grankom, tvarohom, makom....
kto co ma rad dobru chut

to cesto je fajn aj na kolac s drobenickou. - ibaze ti staci 1/3 tohto cesta
- zlahka sa cesto z misy vyklopi na pomucený plech, zlahka sa prejde valcekom-oblozi sa ovocím - drobenicka sa pripraví z 50 g hery, 3 PL krystaloveho cukru, 1 hrncek hrubej muky.
da sa to zapiect. mnam.
bonapetit

to pizzove cesto prilozim vecer - to je dalsia mnamka.
0 0
LubicaN LubicaN

LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

Ja som robila kysnuté rožky od Palky (našla som tu na porade) a tie boli dobré dlho - kým sa nezjedli.

Ja keď robím kysnuté cesto od oka, ale dám tak na 3/4 kg polohrubej múky, 1 vajce, štipku soli, približne 3 hrste kryštálového cukru, kvások z 3/4 kocky droždia + troška cukru do teplého mlieka. Počas miesenia pridávam teplé mlieko podľa potreby. Nakoniec pridám asi 0,5dl oleja a ešte premiesim. Robím ho v umelohmotnej miske, miesim varechou. Potom použijem fintu z porady, prikryjem deklíkom na ohrievanie v mikrovlnke a šup do mikrovlnky, 7-10 sekúnd povrtím na plný výkon, mikro vypnem ale neotváram. Po pol hodinke je cesto krásne vykysnuté.

Toto cesto používam na kysnutý koláč na plech, alebo závin, s rôznymi obmenami sa dá použiť na čokoľvek.

Parené buchty - bez oleja.

Knedľa - mlieko nahradím teplou vodou, nedám olej a cukor do cesta už nepridávam (iba do kvásku)

Langoše - do cesta ide teplá voda a nastrúhané zemiaky uvarené v šupke, cukor len do kvásku.

...
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Fany
Skús dať menej vajec (alebo aj bez) a viac oleja (tuku, masla). A skladuj uzatvorené, aby zbytočne nevyschli.
A ešte, neviem, akú dávaš múku, ale mne sa osvedčilo 1/2 polohrubej a 1/2 hladkej. Je to trochu riedke, keď to robím, ale upečené je to jemnejšie.
Tak isto to robí aj moja máti a tie koláčiky, no rozprávka. Ja veľmi nerobím kysnuté cesto, lebo keď je redšie to cesto, hneď dávam múku a to sa samozrejme nesmie.:p
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Citujem georeo:

Knedľa - mlieko nahradím teplou vodou, nedám olej a cukor do cesta už nepridávam (iba do kvásku)

Presné ingrediencie neviem pri knedli, len toho sa držím, aby to cesto bolo tuhšie. Ako robíš knedlu? Nad parou alebo varíš vo vode? Ja robím nad parou (a ja nie som pod parou) asi 15-20min. po zovretí vody

Langoše - do cesta ide teplá voda a nastrúhané zemiaky uvarené v šupke, cukor len do kvásku.
Pri lángošoch som prešla z uvarených zemiakov na surové. Nastrúham asi 3-4 surové zemiaky. Potom sú po upečení chrumkavejšie
...[/quote]
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Ja som mala podobné problémy s kysnutým cestom, ale odkedy som objavila rýchlokysku od T.. tak mám po problémoch. Keď tam cesto vykysne tak sa mi už nikdy nestalo že by stvrdlo. Prebieha tam nejaký iný druh kvasenia.
Nikdy by som neverila že to môže byť v tej nádobe. Dostala som ju ako darček a strčila do špajze a používala ako misku na ovocie a pod. Až po návšteve jednej ukážky od nemenovanej firmy som zistila že čo mám doma. Odvtedy sa nehanbím za svoje kysnuté výrobky-najmä pagáče. A to som mala 20 rokov mindráky že so v tomto smere ľavá. Prvý pokus som urobila keď nebol nikto doma aby som zase nevyšla na posmech. Manžel nechcel veriť po tých rokoch že je to môj výtvor a jedlý aj po vychladnutí.
0 0
Fany Fany

Fany je offline (nepripojený) Fany

učtovníčka
Ja som mala podobné problémy s kysnutým cestom, ale odkedy som objavila rýchlokysku od T.. tak mám po problémoch. Keď tam cesto vykysne tak sa mi už nikdy nestalo že by stvrdlo. Prebieha tam nejaký iný druh kvasenia.
Nikdy by som neverila že to môže byť v tej nádobe. Dostala som ju ako darček a strčila do špajze a používala ako misku na ovocie a pod. Až po návšteve jednej ukážky od nemenovanej firmy som zistila že čo mám doma. Odvtedy sa nehanbím za svoje kysnuté výrobky-najmä pagáče. A to som mala 20 rokov mindráky že so v tomto smere ľavá. Prvý pokus som urobila keď nebol nikto doma aby som zase nevyšla na posmech. Manžel nechcel veriť po tých rokoch že je to môj výtvor a jedlý aj po vychladnutí.
Môžeš, prosím priložiť recept na uvedené pagáče? Ja mávam tiež s nimi problém a inak je po nich u nás zhánka, tek chcem skúsiť. Díky. Rýchlokysku tiež používam, je to fajn.
0 0
LubicaN LubicaN

LubicaN je offline (nepripojený) LubicaN

Bezradná

Moja mamka robievala knedľu nad parou, mala na to taký šikovný hrniec, na vrch dávala smaltovaný "vandlík" na ktorom mala hore privarenú rúčku, aby sa dobre dvíhal, na vrch hrnca ukladala také ploské sitko s rúčkou a na to bielu hadru, ale to som zatiaľ nezohnala (videla som ho v katalógu EXTRA, originálne je určené na panvicu aby nestriekal olej. Aj som si ho pred rokom objednala, neprišlo). Zopár utierok som už spálila keď som ich uväzovala na hrniec, asi čosi robím zle, tak teraz robím knedľu varenú. Je tiež jedlá, aj keď na parenú podľa mňa nemá. Moja polovička zas chce iba varenú a pokiaľ možno, do cesta pridať nakrájanú zemľu alebo rožok. Cesto na knedľu robím hustejšie. Varím ho v takých oválnych pekáčikoch (na hydinu) čo sa položí jeden na druhý.

...a s tými langošmi. Moja mamka robieva bez zemiakov a z hladkej múky. Vyskúšam aj zo surových, bude to rýchlejšie... a keď aj lepšie...nedbám. To ich nastrúhaš na ako strúhadle, ako na zemiakové placky? Keď to bachnem nastrúhať do robota bude to OK?


0 0
gabriela7755 gabriela7755

gabriela7755 je offline (nepripojený) gabriela7755

Moja svokra robí fantastické kysnuté koláče. Klasika: pol.muka, soľ, mlieko,
droždie ... nedáva vajcia a naviac na 1 kg múky pridáva jednu pochúťkovú
smotanu Vyskúšajte odporúčam
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
georeo
Bezradná

Moja mamka robievala knedľu nad parou, mala na to taký šikovný hrniec, na vrch dávala smaltovaný "vandlík" na ktorom mala hore privarenú rúčku, aby sa dobre dvíhal, na vrch hrnca ukladala také ploské sitko s rúčkou a na to bielu hadru, ale to som zatiaľ nezohnala (videla som ho v katalógu EXTRA, originálne je určené na panvicu aby nestriekal olej. Aj som si ho pred rokom objednala, neprišlo). Zopár utierok som už spálila keď som ich uväzovala na hrniec, asi čosi robím zle, tak teraz robím knedľu varenú. Je tiež jedlá, aj keď na parenú podľa mňa nemá. Moja polovička zas chce iba varenú a pokiaľ možno, do cesta pridať nakrájanú zemľu alebo rožok. Cesto na knedľu robím hustejšie. Varím ho v takých oválnych pekáčikoch (na hydinu) čo sa položí jeden na druhý.
Knedle varím tak, že do hrnca nalejem 1,5-2 cm vody, dám tam ten starý klasický ohrievač na knedle(nesmie byť ponorený vo vode),keď voda zovrie, trocha ohrievač potriem olejom, aby sa knedle neprilepili a varím 15-20 min. Tie žemle som aj ja skúšala, trochu som ich opiekla v trúbe a tak zamiesila.

...a s tými langošmi. Moja mamka robieva bez zemiakov a z hladkej múky. Vyskúšam aj zo surových, bude to rýchlejšie... a keď aj lepšie...nedbám. To ich nastrúhaš na ako strúhadle, ako na zemiakové placky? Keď to bachnem nastrúhať do robota bude to OK? Lángoše robím tak, že miešam polohrubú m. s hladkou.Určite sa tomu nič nestane, ani keď tie zemiaky nastrúhaš, ja to robím na slzičkovom strúhadle s menšími očkami

Nechcelo sa mi opakovať, tak som dopísala priamo do textu
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
georeo
Bezradná

Moja mamka robievala knedľu nad parou, mala na to taký šikovný hrniec, na vrch dávala smaltovaný "vandlík" na ktorom mala hore privarenú rúčku, aby sa dobre dvíhal, na vrch hrnca ukladala také ploské sitko s rúčkou a na to bielu hadru, ale to som zatiaľ nezohnala (videla som ho v katalógu EXTRA, originálne je určené na panvicu aby nestriekal olej. Aj som si ho pred rokom objednala, neprišlo). Zopár utierok som už spálila keď som ich uväzovala na hrniec, asi čosi robím zle, tak teraz robím knedľu varenú. Je tiež jedlá, aj keď na parenú podľa mňa nemá. Moja polovička zas chce iba varenú a pokiaľ možno, do cesta pridať nakrájanú zemľu alebo rožok. Cesto na knedľu robím hustejšie. Varím ho v takých oválnych pekáčikoch (na hydinu) čo sa položí jeden na druhý.
Knedle varím tak, že do hrnca nalejem 1,5-2 cm vody, dám tam ten starý klasický ohrievač na knedle(nesmie byť ponorený vo vode),keď voda zovrie, trocha ohrievač potriem olejom, aby sa knedle neprilepili a varím 15-20 min. Tie žemle som aj ja skúšala, trochu som ich opiekla v trúbe a tak zamiesila.

...a s tými langošmi. Moja mamka robieva bez zemiakov a z hladkej múky. Vyskúšam aj zo surových, bude to rýchlejšie... a keď aj lepšie...nedbám. To ich nastrúhaš na ako strúhadle, ako na zemiakové placky? Keď to bachnem nastrúhať do robota bude to OK? Určite sa tomu nič nestane, ani keď to nastrúhaš, ja to robím na slzičkovom strúhadle s menšími očkami

Nechcelo sa mi opakovať, tak som dopísala priamo do textu
0 0
Marta V Marta V

Marta V je offline (nepripojený) Marta V

Vynikajúci kysnutý koláč.
30 dkg hladkej múky špeciál
30dkg polohrubej múky
4 dcl mlieka
2 dcl oleja
štipka soli
asi 4 lyžice cukru
40 g droždie
Rozpis je na dva plytké plechy. Cesto je dosť riedke, takže sa zle vaľká. Treba ho dať na pomastený a múkou vysypaný plech a rukou roztlačiť po celom plechu. Poukladať ovocie buď čerstvé, alebo kompótové. Môžeme dať aj posýpku. Nedávam tam vajíčka a cesto je vláčne a mäkké.
0 0
učtovníčka učtovníčka

učtovníčka je offline (nepripojený) učtovníčka

Recept na domáce pagáčiky:
1 kg hl.múky, 2 žltka, 2 lyžice soli/veľké/, 2 dl olej, kvások z 1 kocky kvasníc,
0,5 l vlažné mlieko, 3-4 uvarené zemiaky, oškvarky,1 HERA

vykysnutý kvások z 1 kocky kvasníc, 1,5 dl vlažného mlieka, trošky cukru dáme do misy s múkou, soľou, olejom a žltkami. Vymiesime za postupného prilievania vlažného mlieka cesto polotuhé, ktoré sa nám pekne oddeľuje od rýchlokysky/ aj od inej/. Uzatvoríme rýchlokysku a cca 15 min kysne a po "puknutí" na pomúčenej doske rozvaľkáme na obdlžnik. Ak máme oškvarky tak ich pomleté natrieme na cesto. Nastrúhame HERU /z chladničky aby sa lepšie strúhala/. Na drobnom strúhadle na to postrúhame v šupe uvarené zemiaky.
Poskladáme ako lístkové cesto. Po 20 min. rozvaľkáme a znovu poskladáme.
Ešte raz to zopakujeme. potom už len rozvaľkáme na hrúbku cca 1,5 cm
ale len časť /ostatné necháme na doske v kľude aby nám neprekyslo./
Vykrajujeme pagáčiky, potrieme rozšľahaným vajcom a posypeme rascou, sezamom, ľanovými alebo inými semiačkami. Z jednej dávky je za 4 plechy pagáčikov strednej veľkosti. Každý plech dám inú posýpku a mám viac druhov. Keď nedám oškvarky tak sa dá do stredu po upečení vložiť plátky zeleniny, alebo klobásy a máme zakaždým inú mňamku. Všetci sa oblizujú.
Dobrú chuť.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
Pre účtovníčka:
Tento istý recept mám aj ja a potvrdzujem, že je výborný
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

[quote=učtovníčka]Recept na domáce pagáčiky:
1 kg hl.múky, 2 žltka, 2 lyžice soli/veľké/, 2 dl olej, kvások z 1 kocky kvasníc,
0,5 l vlažné mlieko, 3-4 uvarené zemiaky, oškvarky,1 HERA

quote]

Nie je to príliš veľa: dve lyžice soli na 1 kg múky? Ja robím pravidelne domáci chlieb a na 1 1/2 kg múky dávam iba 1 polievkovú lyžicu soli.
Síce, keď tam ešte dávaš heru a zemiaky, tie to stiahnu a keď nie sú oškvarky prislané...
0 0
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

bezdradná: do kysnutého cesta naozaj nepatria celé vajcia. Potom je cesto príliš tvrdé. Ale žĺtka tam môžeš dať. A výborná je aj strúhaná citrónová kôra.
Keď robíš ovocný koláč s posýpkou, bielkom z vajca (do cesta dáš iba žĺtko) potri plát cesta na plechu a potom poklaď ovocie. Šťavnaté ovocie potom nepremočí príliš to cesto pri pečení.
0 0
Juliet7 Juliet7

Juliet7 je offline (nepripojený) Juliet7

Ahoj, ja dávam do kysnutého cesta uvarený zemiak. Koláč je potom mäkučký aj na druhý deň.
0 0
bnorika bnorika

bnorika je offline (nepripojený) bnorika

Vyskúšajte môj osvedčený recept (bez kysnutia!) na kysnuté koláče, kakaové alebo škoricové osie hniezda:
1 kg hladkej múky
2 žltky
1 vajce
1 kypriaci prášok do pečiva
1 vanilínový cukor
2 - 3 polievkové lyžice práškového cukru
štipka soli
2,5 dcl oleja
6 dcl vlažného mlieka
10 dkg (2 kocky) droždia
(kvások urobíme nasledovne: 2 kocky droždia + 2 čaj.lyž. krišt.cukru do teplej vody!)

Cesto vymiesim- približne to trvá 10 minút, a netreba počkať na kysnutie!!!!!!!!, rovno robíme koláče, osie hniezdy, šatôčky, plnené buď lekvárom, tvarohom, orechom, makom, alebo
kakao-práškový cukor, aťď., dáme na plech (najprv. papier na pečenie) a koláče potrieme mliekom, v ktorom sme rozmiešali práškový cukor, pečieme vo vyhriatej rúre pri 190 C do hneda! Sú výborné mäkké aj druhý, aj tretí deň!
Dobrú chuť prajem!
0 0
laura02 laura02

laura02 je offline (nepripojený) laura02

jednoducho ho zabal do folie alebo do vzduchotesnej nadobky alebo skus do cesta pridat trosku viac masla alebo oleja
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať