Zavrieť

Porady

Zalozenie s.r.o..

Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
Naposledy upravil zdendo : 04.11.04 at 22:48
Usporiadat
marekBA marekBA

marekBA je offline (nepripojený) marekBA

1.)otvor si sročku, urob si ako konateľ mandatnu zmluvu bez odmeny (tym padom nemas plat ale ani neplatis odvody)2.)ako konatel si pridel minimalnu mzdu, z ktorej platis odvody + dochodok

ma to tu vyhodu, ze nebudes platit odvody vo vyske zarobenych penazi ako to bolo u teba doteraz ako zivnostnika,ale len vo vyske mzdy, pripadne ak budes konatel bez odmeny,nebudes platit odvody ziadne.
0 1
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Presne tak, ako konateľ bez príjmu za prácu konateľa nebudete platiť žiadne (skutočne žiadne) odvody. Ak chcete, kedykoľvek sa môžete v Soc.poisťovni dobrovoľne poistiť na nemocenské (za istých okolností sa to oplatí) alebo na dôchodkové (to sa temer nikomu neoplatí) poistenie.

S.r.o. nebude mať žiadne mzdové ani "odvodové" náklady. Zisk, ktorý vytvorí, zdaní 19% sadzbou dane. Zisk po zdanení, ktorý si spoločník vezme, nie je pre neho predmetom dane ani predmetom odvodov.

Dve nevýhody:

1. Spoločník nemá zdaniteľný príjem, tým pádom si nemá ako uplatniť nezdaniteľnú čiastku a v prípade, že platí poistenie dobrovoľne, nemá si ako znížiť základ dane (keďže žiaden základ dane nemá).

2. Ak má deti, nemá nárok na daňový bonus - nedosahuje žiaden zdaniteľný príjem.

Obe nevýhody možno kompenzovať tým, že nezdaniteľnú čiastku (na manžela, ktorý nemá zdaniteľný príjem) i bonus na deti čerpá manželka. Ak nejaká je.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Ak si neplatím dôchodkové, nebudem dostávať dôchodok? Prečo sa to neoplatí?
0 0
marekBA marekBA

marekBA je offline (nepripojený) marekBA

lebo nabiehame na novy dochodkovy system, oplati sa platit podla noveho na vlastny dochodkovy ucet garantovany statom. tuto volbu v spojeni so zaplatenim si nemocenskeho poistenia mozem len odporucit
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môj názor:
Dobrovoľné dôchodkové poistenie sa vo všeobecnosti neoplatí. Dokumentujem to na týchto číslach:

Priemerná mesačná mzda na Slovensku za rok 2004 bude približne 15600 Sk. Znamená to, že ak si niekto počas roka platil dôchodkové poistenie zo základu vo výške 15600 Sk, za rok 2004 získa osobný mzdový bod vo výške 1,0, čo pre neho znamená budúci starobný dôchodok vyšší o približne 184 Sk mesačne (pri dnešnej cene peňazí a "aktuálnej dôchodkovej hodnote").

Zo základu 15600 Sk zaplatí pri sadzbe 28,75% približne 54000 Sk za rok.
Táto suma sa mu vráti pri poberaní dôchodku (o 184 Sk vyššieho) za 26 rokov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
A čo sporiteľ - ktorý si bude sporiť na dôchodkovom účte ? Smola je, že nie je možné len sporenie na starobné dôchodkové sporenie - kto chce sporiť, musí zároveň platiť dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Samozrejme, so zníženou sadzbou - "len" 19,75%. Čo to znamená -

Pri základe 15600 Sk zaplatí ročne do Sociálnej poisťovne cca 37000 Sk. Odmenou za to mu bude o 92 (!) Sk mesačne vyšší dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Jeho vklad sa mu teda vráti za cca 33 rokov poberania dôchodku zo Sociálnej poisťovne.
0 0
kori kori

kori je offline (nepripojený) kori

našiel by sa nieko, kto by mi mohol poskytnúť vzor zakladateľskej listiny pri založení 1-osobovej sro.
Ďakujem
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Pán Mihál, čo teda potom navrhujete ako optimálne riešenie ?

[QUOTE=Jozef Mihál]A čo sporiteľ - ktorý si bude sporiť na dôchodkovom účte ? Smola je, že nie je možné len sporenie na starobné dôchodkové sporenie - kto chce sporiť, musí zároveň platiť dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne.
0 0
siman01 siman01

siman01 je offline (nepripojený) siman01

Zdravim ).

1. mozte mi poradit, kde vsade sa mame ako firma /s.r.o./ registrovat po zalozeni spolocnosti /soc. poist., zdravotne ?/, a pre ake dane na danovom urade /iba dan z prijmu zo zavislej cinnosti ?, pokial nechceme zatial dobrovolne platit DPH/.

2. mate niekto vzor mandatnej zmluvy pre konatelov ?

dakujem
0 0
FAA FAA

FAA je offline (nepripojený) FAA

Som Božie dieťa
vzor zakl.listiny:
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=228
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Kúp si knihu /ak ju neodoberáš/ volá sa PORADCA 2005 číslo 3. Tam je presne napísané - založenie s.r.o. a čo všetko potrebuješ, vzory tlačív ...

Ahoj
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
Ahojte, chcel by som oživiť túto debatu po nejakom čase. Zmenil sa dátum aj zákony, ako je to dnes (apríl 2005) s výhodami s.r.o. oproti živnosti ?

Mám takýto "problém" > mám živnosť, obrat za rok okolo 500.000 a uvažujem o prechode na s.r.o. Ako by to bolo ideálne nastaviť s hľadiska "optimalizácie" pri odvodoch ? Poďme trošku pokecať, určite to bude zaujímať viacerých
0 0
esbe esbe

esbe je offline (nepripojený) esbe

Pripajam sa k predchadzajucej prosbe )

Ako zivnostnik som zacal podnikat minuly rok, cize odvody zacinam prvy krat platit az o par mesiacov. Ak by som teraz zrusil zivnost a zalozil s.r.o., budem musiet platit tie odvody, ktore mi vysli na zaklade prijmov za minuly rok, alebo prakticky zacinam "odznova"?

Dakujem za informacie.
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
Haló, je tu niekto, kto vie pomôcť zatiaľ dvom usilovným živnostníkom Ide o to, že keď prechádzam zo živnosti na jednoosobovú s.r.o., ako treba "nastaviť parametre" pre ideálne platenie odvodov. Ja budem konateľ- to je jasné. Aký typ zmluvy si mám sám so sebou uzatvoriť ? Koľko si mám dať plat ?
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
Je tu niekto, kto má možný záujem o prechod : živnosť -> s.r.o. ? A je tu niekto, kto vie aj poradiť ? Aspoň troškou do mlyna
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Jozef Mihál
Presne tak, ako konateľ bez príjmu za prácu konateľa nebudete platiť žiadne (skutočne žiadne) odvody. Ak chcete, kedykoľvek sa môžete v Soc.poisťovni dobrovoľne poistiť na nemocenské (za istých okolností sa to oplatí) alebo na dôchodkové (to sa temer nikomu neoplatí) poistenie.
Neoplati sa to ani nasmu konatelovi tesne pred dochodkom?
Zvazuje, ze v decembri pojde do predcasneho, narok na dochodok ma v juni 2006, ale pocul, ze ak pojde do dochodku tento rok, dochodok sa mu lepsie zhodnoti.
0 0
mv66 mv66

mv66 je offline (nepripojený) mv66

Viaceri moji klienti boli zivnostnici a ked hrozilo (zrusilo sa to) ze platitelia DPH budu musiet viest PU, zalozili si radsej sro. Vacsinou nie su zamestnancami, len spolocnikmi alebo aj konatelmi, nemaju plat, ani odvody, len podiel na zisku, ten uz nezdanuju.
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

Roman.S
Je tu niekto, kto má možný záujem o prechod : živnosť -> s.r.o. ? A je tu niekto, kto vie aj poradiť ? Aspoň troškou do mlyna
ja som začiatkom tohto roku robila prechod jednej živnosti na s.r.o., sú rôzne možnosti, ako sa dá postupovať, každá má svoje pre a proti samozrejme

chcela by sa sa teda opýtať, či ste už založili s.r.o., alebo ešte nie, a či živnosť chcete zrušiť, alebo si ju chcete popri s.r.o. ponechať ... (aj keď z toho, čo som si tu prečítala sa mi zdá, že ju chcete zrušiť)
0 0
Roman.S Roman.S

Roman.S je offline (nepripojený) Roman.S

priemerný muž
Luckasari, mám založenú živnosť a ak bude výhodnejšie ju zrušiť tak ju zruším. Ide mi o to, aby som nemusel platiť vysoké odvody. Viem, že je pri s.r.o. veľa možností, preto sondujem, aké možnosti vlastne sú. Viem si spočítať, aké odvody by ma čakali, ak si živnosť nechám aj do budúcna. Neviem však, ako je to pri s.r.o. Poradíš mi prosím ?

Ešte niečo, aký môže mať pre mňa význam nechať si živnosť popri s.r.o. ? To by som sa už úplne "odvodnil" :p
Naposledy upravil Roman.S : 18.04.05 at 10:59
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

čo sa týka ponechania si živnosti aj s.r.o., napr. niektorí tým riešia to, že FO si nechajú ako neplatiteľa DPH, a s.r.o. ako platiteľa - môže byť výhodné niekedy fakturovať s DPH a niekedy bez DPH, podľa toho, komu fakturuješ ...

čo sa týka odvodov, no v tejto oblasti nie som veľký odborník, radšej by som túto otázku nechala zodpovedať napr. pánu Mihálovi, ten je v tejto oblasti najfundovanejší, hmmm ... som ti veľmi nepomohla
ešte ti môžem pomôcť, že tie odvody tu už boli zo všetkých možných strán rozoberané, a keď si pozrieš tému mzdové účto, určite tam nájdeš odpoveď ...

ja som si myslela, že hľadáš spôsob "prechodu" z FO na s.r.o., hlavne preto som zareagovala
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať