Zavrieť

Porady

Poberanie rodičovského príspevku a nemocenskej dávky súčasne

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je v súčasnosti možné poberať zároveň rodičovský príspevok a nemocenské dávky z DNP. Informácie, ktoré som našla na internete sú staré 5 rokov. Mám ešte jeden problém. Pred otehotnením som bola dobrovoľne nemocensky (sociálne) poistená, pretože som SZČO začiatočník, takže som nebola povinná odvádzať odvody do Soc. poisťovne. Mala som však rizikové tehotenstvo a polovicu tehotenstva som preležala v nemocnici. Odvody na poistenie som vtedy neodvádzala. Dostávala som z DNP nemocenské dávky a neskôr materskú dávku. Teraz som na rodičovskej dovolenke a cca mesiac som si platila aj dobrovoľné nemocenské poistenie (nebolo počas tehotenstva a materskej dovolenky odhlásené). Avšak kvôli nízkemu rodičovskému príspevku a vysokým odvodom som poistenie prerušila. Plánujeme ešte ďalšie dieťa, ťažko povedať, kedy. Obávam sa, že sa situácia zopakuje a ja budem musieť byť opäť v nemocnici a na rizikovom tehotenstve. Ak by som sa teraz (cca mesiac po prerušení dobrovoľného poistenia) opäť prihlásila na DNP, vznikne mi nárok na nemocenskú dávku? A môžem ju poberať súčasne s rodičovským príspevkom? Ďakujem.
20 komentárov     zbaliť
Mila123 súbeh nie je zakázaný.....ale ťažko sa je vyznať z tvojho príspevku, prepáč....
daj časovú os poistenia
adulik78 Do 31.1.2014 som bola zamestnanec, a teda povinne poistená. Od 6.2.2014 som DPNO. Od Ii/2015 do IX/2015 som bola PN a dostávala som nemocenské dávky. Od IX/2015 do 20.5.2016 som dostávala materskú dávku a od 21.5.2015 som na rodičovskej dovolenke. DNP som si platila do 10.6.2016, kedy som ho prerušila, pretože som netušila, že je možné poberať aj iné dávky popri rodičovskom príspevku a vzhľadom na výšku rodičovského príspevku sa mi zdali odvody do Soc. poisťovne vysoké.
veronikasad Pracovný pomer trvá ?
veronikasad Skontroluj si dátum začiatku rodič.dovolenky.
adulik78 Samozrejme, rodičovská dovolenka začala 21.5.2016. Stále som SZČO bez povinnosti platiť odvody do Soc. poisťovne.
Mila123 časová os poistenia je kde?????
adulik78 Asi som to napísala chaoticky, tak skúsim takto:

r.2001 - 31.1.2014 zamestnanec, a teda povinne nemocensky poistená
6.2.2014 - 10.6.2016 dobrovoľne nemocensky poistená
veronikasad Ukončením poberania materského sa ti obnovilo platené dobrovolné poistenie. Uhradila si poistné za obdobie 21.5.-10.6.2016 ? (za máj bolo splatné do 8.6., za jún do 8.7.2016)
adulik78 áno, mám poistné uhradené
veronikasad doplň dátum začiatku rodičovskej dovolenky.
adulik78 rodičovská dovolenka začala 21.5.2016
veronikasad OK, od tohto dňa si povinná platiť dobrovolné poistenie až do jeho zrušenia (doručenia odhlášky na RL FO - nedá sa urobiť spätne)
adulik78 Poistné mám už uhradené a 10.6.2016 som ho ukončila. Ak si ho znovu obnovím, bude mi potom priznaná nemocenská dávka, ak by som musela počas rodičovskej dovolenky zostať na rizikovom tehotenstve?
veronikasad ano, bude ti priznaná, ale len z minimálneho vymeriavacieho základu, lebo nové poistenie netrvalo 26 týždňov
veronikasad Skontroluj si ale pred vystavením PN-ky či nemáš nedoplatok na dobrovolnom poistení.
adulik78 Takže ak napr. cca o pol roka by som zostala na PN, nevadí, že som mala poistenie prerušené?
veronikasad do 270 dní sa započítava aj predch. ukončené nem.poistenie.
veronikasad ale ak si chceš nové poistenie platiť z vyššieho vymer.základu ako z minima, nárok na dávku z vyššieho ako min. VZ ti vznikne až po 26 týždňoch poistenia bez PN.
adulik78 to nie, budem si platiť len z minima
adulik78 Ďakujem Vám za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pre vznik nároku na nemocenské potrebuješ aktuálne DNP a 270 dní dobr.poistenia v posledných dvoch rokoch. Do tohto obdobia sa započítava aj obdobie materskej dovolenky, ak DNP pred ňou alebo počas nej nebolo ukončené.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    adulik78 Započítava sa do toho obdobia aj PN z dôvodu rizikového tehotenstva, ak nebolo poistenie ukončené?
    veronikasad Veď píšeš, že si si ho platila do 10.6.2016, tak je ukončené alebo trvá ? Kedy začala PN-ka ?
    adulik78 Počas PN a materskej dovolenky poistenie nebolo ukončené, PN začala vo februári 2015 a trvala až do nástupu na materskú 27.9.2015. Po nástupe na rodičovskú dovolenku (21.5.2016) som poistenie 10.6.2016 ukončila.
    veronikasad Zaplatila si poistné za obdobie 21.5.-10.6.2016 ?
    adulik78 áno
      zbaliť

    Poberanie rodičovského príspevku a nemocenskej dávky súčasne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.