Zavrieť

Porady

Odpisový plán

Milí poradcovia, aký je Váš názor:
Musí byť odpisový plán vyhotovený na celú dobu odpisovania pre každú položku majetku?
Softvér vie urobiť iba rok dopredu, ale audítor to vyžaduje. Niektorý majetok predsa odpisujeme aj 20 rokov!
Naposledy upravil zuzi : 05.11.04 at 08:53
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Dada
    Ktorý majetok odpisujete 30 rokov?
    Dada, Zuzi písala 20 rokov. Máme slabší zrak? :-)))

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    ZuzanaA
    Dada, Zuzi písala 20 rokov. Máme slabší zrak? :-)))
    Pôvodne tam bolo 30 rokov, potom to opravila. :-))) Zrak nám slúži veľmi dobre.

    ingi je offline (nepripojený) ingi

    ingi
    Zuzi, vyhotovený odpisový plán si dokonca v zmysle §20 ods.5 "postupov účtovania" povinná prehodnocovať a prípadne upravovať,takže ho vlastne obnovuješ (s úpravami alebo bez) každý rok.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    Mne to robí SW OMEGA na celú dobu takže fajn.A vytlačiť si môžem obdobie aké chcem, rok, alebo celé obdobie. Dajte návrh tvorcom SW !! - ha.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Dada
    Ktorý majetok odpisujete 30 rokov?
    Odpisový plán sa myslí účtovné odpisy. A tam sa odpisuje podľa doby životnosti, kľudne aj 50 rokov.

    Čo sa týka pôvodnej otázky: skúste audítorovi ukázať postupy účtovania pre podnikateľov. Tam sa v časti venovanej odpisom hovorí, že odpisový plán sa musí prehodnocovať a podľa meniacich sa podmienok sa upraví zostatková doba odpisovania a sadzby účtovných odpisov.
    Aj v priebahu roka sa mi odpisový plán mení, nejaký odpisovaný mejetok mi pribudne a iný vyradím.

    Teda zhrniem, v ročnom odpisovom pláne, ktorý si stanovím na začiatku roka vychádzam z nejakých predpokladov. Tie v rámci inventarizácie musím posúdiť a v prípade potreby upraviť. Ak teda mám v odpisovom pláne predpokladané doby použiteľnosti majetku, odpisovú metódu a z toho vyplývajúci predpokladaný odpis, tak to musí byť v poriadku.

    Mirčo1 je offline (nepripojený) Mirčo1

    ekonóm na pozícii riaditeľ odboru učtárne a styku so štátnou pokladnicou, cca 26 rokov praxe na rôznych ekonomických riadiacich pozíciách, čo sa však na mne nepodpísalo, inak som vcelku veselá kopa ...viac Mirčo1
    Súhlasím s týmto názorom, lebo auditor robí audit za určité obdobie a pre kontrolu správnosti je dôležité do ktorej skupiny je majetok zaradený a v skutočnosti aj odpisovaný. K tomu má zostavu zo začiatku účtovného obdobia a na konci.
    zázraky hneď, nemožné do troch dní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.