Zavrieť

Porady

Ako vážne ochorenie je sociálna fóbia?

Dobrý deň,

moja svokra mal v marci mozgovú porážku. Počas pobytu v nemocnici sa začala zotavovať ale diagnostikovali jej sociálnu fóbiu s tým že má denne brať 2 tabletky cipralexu. Podľa toho čo som si zisťovala tak to má vyplývať z doterajšieho života čo by aj sedelo. Avšak by to nemalo byť nič prehnane vážne. No v poslednom čase je svokra príliž urážlivá, obviňuje nás s hlúpostí typu že po nej kričíme a nie je to pravda, všetko si berie osobne a často aj plače. S manželom si už nevieme dať rady. Nie sme si istí či to môže byť skrz túto diagnózu alebo je to niečo horšie. Je tu aj možnosť že to robí náročky, ale tomu sa mi moc nechce veriť predtým bola také zlatíčko. Vedeli by ste mi nejako poradiť ako ďalej postupovať? Prípadne či to súvisí s touto fóbiou alebo je to niečo horšie? Moc by mi to pomohlo, pretože už si nevieme dať mocc rady a aj naša psychika tm výrazne trpí. Ďakujem
4 komentárov     zbaliť
alaya1 kto a na zaklade akych vysetreni stanovil diagnozu- socialna fobia.
diana23 noo po prijatí do nemocnice jej robili kadejaké vyšetrenia lebo mala mozgovú príhodu, nastavili jej liečbu a v prepúšťacej správe som to potom našla lebo mi bolo divné že má cipralex keď viem na čo je tak som hladala že prečo to tam má. a bolo to tam popísané ale kto jej to stanovil neviem
alaya1 navstivte klinickeho psychologa a psychiatra.
diana23 určite dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    Nie som lekár,ale osobne si myslím,že tieto stavy nálady môžu skôr súvisieť s prekonanou mozgovou príhodou,ktorá poškodila určité centrá ...môžu sa prejaviť poruchy pamäte aj správania....a sociálna fobia ku tomu ,to ešte viac ovplyvňuje.....akákoľvek choroba neprospieva psychike,človek sa môže cítiť nepochopený,zranitelný...je precitlivený a vzťahovačný.Pri ošetrovaní chorého človeka sa vy budete musieť "obrniť" veľkou dávkou trpezlivosti,porozumenia a tolerancie.Želám vám veľa síl a pochopenia.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    tronik, korela, Kabaka123, Ingrid Ondruskova, ivka70, lujza.j, kopretinka
    Nevhodné (1)
    6
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Anika61 A lekár po prepustení z nemocnice vás neinformoval a nepoučil o ďalšej starostlivosti?
    diana23 nie iba o tom že má chodiť na neurológiu kôli nohavičkám inkontinenčným a o dávkovaní liekov a na kontrolu k internistovi ale tiež len kôli liekom
    Anika61 Hmmm...a na tej neurologii nezistuju,že ako sa cíti ..
    diana23 nie práveže
    Anika61 No keď mal môj starký mozgovú prihodu tak nám všetko vysvetlili že čo a ako aj že môže mať zmenené správanie atď...ale ja som sa aj pýtala na všetko ...prečo...ako.. čo robiť...
    diana23 no keď mi svokru prepúšťali tak mi povedali len o liekoch ja som nevedela že sa jej môže zmeniť správanie a ani nás nikto na to nevaroval len nám povedali že sňou treb cvičiť a to čo som u pred tým písala....
      zbaliť

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Tiež si myslim, ako Anika, že tá zmena môže súvisieť aj s mozgovou porážkou. U môjho dedka to bolo podobné - po mozgovej príhode úplná zmena osobnosti.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Darina1234, Kabaka123, alaya1, ivka70, kopretinka
    5
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    diana23 a čo ste s tým robili ??? tiež bol taký nepríjemný? mama má ešte jedného syna a toho sme si museli zobrať do opatery lebo má DMO a MR a začala nás obviňovať že sme jej ukradli syna, viem že to chce trpezlivosť avšak v poslednom čase sme s nej obaja úplne na nervy nedá si skoro nič normálne vysvetliť. dokonca aj inak povedané ahoj dokáže zhodnotiť ako že som naštvaná na ňu alebo podráždená a pritom o nič nejde
    Žabinka nepíšeš vek.. ale mne tie príznaky, ktoré popisuješ, pripomínajú stareckú demenciu.. prečítaj si http://www.zdravie.sk/choroba/214/demencia
    diana23 ma bohužial iba 55 rokov teraz v marci mala
    Anika61 Diana23...ak vám môžem poradiť zo skúseností viem,že darmo jej budete vysvetľovať....nevysvetľuje ani jej protirečte...na čo sa dá jej dajte za pravdu a len ju uistujte,že ju máte radi...
    diana23 takže keď sa jej snažím niečo vysvetlit robím chybu???? myslíte že si to nedokáže uvedomiť?? teda ak som to správne pochopila
    Anika61 To ja neviem určiť či si neuvedomuje...práve preto treba lekárske vyšetrenia či už neurologicke ,psychiatrické.....ja som tým myslela skôr,že tým vysvetlovanim sa vy oberate o energiu a ona si zrejme bude aj tak rozprávať to svoje
    diana23 aha, dobre ďakujem za radu asi máte pravdu ...
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    nuž každý človek je iný a u každého nemoc prebieha rôzne, tu ti asi ťažko niekto poradí, asi by bolo dobre ísť k psychiatrovi, on by to mohol potvrdiť alebo nie, môže dať aj nejaké lieky na upokojenie

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Toto nevyzera na priznaky soc.fobie,ale skor ina, psych.choroba,asi suvisiaca s vekom.Starecka demencia,alebo nieco podobne.../nechcem tipovat,alebo strasit/
    Dohodnite sa s jej obv.lekarom,aby ju odporucil na psychiatricke vysetrenie. So spravne nasadenymi tabletkami sa da stav zvladnut ovela lepsie.
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    diana23 ďakujem moc vám obom k psychiatrovi sme chceli zájisť ale ju tam asi dobrovolne nedostaneme skôr sme sa chceli spýtať že čo s tým máme robiť. Ju by tam dostalo len to keby bola presvedčená že tam chce ísť. Nevedeli by ste mi odporúčiť nejaký dôvod pre ktorý by sama chcela ísť ?
    Terezia13 najprv by som sa išla informovať bez nej, lekár by možno vedel nejaký spôsob, ako ju tam dostať, alebo jej nejako predložiť, že po tej príhode iný lekár odporučil aj tohto odborníka
    diana23 jasné ´dakujem za návrh určie tam pôjdeme
    kopretinka kto jej predpísal cipralex?
    diana23 v nemocnici
    arizona Skuste jej povedat, ze musi ist na kontrolu k psychiatrovi, kvoli tym liekom.Robi sa to bezne, ze ak v nemocnici nasadili Cipralex a zbadali nejaku psych.chorobu, tak mali doporucit aj pravidelne kontroly u psychitara. Ak by nepomohlo, dohodnite sa napr. s Neurologom, nech jej to navrhne on,to mozno neodmietne. Obvodny lekar moze iba kratkodobo predpisat nejake lahke lieky na upokojenie,ale to vas problem nevyriesi. Lieky na dlhodobejsiu liecbu musi nasadit odbornik v danom obore. Netreba z psychiatra robit strasiaka, teba sa o nom so svokrou rozpravat bezne,ako o ktoromkolvek inom lekarovi.Srdciar lieci srdce,ortoped kosti a pschiater dusu :-)
    buchač arizona (Dnes 23:07) Skuste jej povedat, ze musi ist na kontrolu k psychiatrovi, kvoli tym liekom.
    ===================
    Už si niečo také skúšala ?
    Lebo ja aj hej...nechci vedieť výsledok.
    alaya1 arizona- ona mohla byt vysetrena psychiatrom aj v nemocnici po mozgovej prihode. Lieky mohol indikovat on a na zaklade tejto indikacie ho moze predpisovat aj obvodny lekar.

    Mali sa dotazovat pri prepustani z nemocnice.
    diana23 také niečo jej povedať nemôžem ona robí strašné scény aj z toho keď jej manžel povie aby sa prezliekla do pyžama a nie to ešte že má ísť k psychiatrovi
    arizona Tak sa dohovorte s psychiatrom,aby ju navstivil a vysetril doma pod nejakou zamienkou.Nie je to az take drahe,lekar si zvacsa pyta iba za cestu. Oni su zvyknuti na problemovych pacientov.
    diana23 určite to sme sa ho chceli spýtať.......ďakujem za radu v pondelok navštívime psychiatra sme sa s manželom dohodli...vybavil si na to už aj voľno
      zbaliť

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Na to, aby boli urcene presne priciny a sposob liecenia fobii a inych psychickych poruch je nutna dokladna psychologicka a psychiatricka diagnostika u klinickeho psychologa a psychiatra. V pripade nutnosti aj neurologicke vysetrenie. Az na zaklade podrobnych testov je mozne urcit diagnozu. Takto sa da len hadat, co vsak nie je v prospech pacienta.jednoznacne je pre spravne urcenie diagnozy, jej liecby psychologicke a psychiatricke vysetenie.

    Ak pacient odmieta navstevu psychiatra , je mozne dohodnut sa, samozrejme za poplatok, domacu navstevu lekara, bez toho, aby pacient vedel, ze je to psychiater.

    Dovtedy, kym nie su vysledky vysetreni, vsetko su len dohady, ktore mozu skor uskodit, ako pomoct.

    Cipralex sa indikuje aj pri depresivnych uzkostiach, ktore vas popis v otazke naznacuje ako aktualne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    diana23 aha a ten poplatok na domácej návšteve je vysoký ??? pretože som presvedená že inak ju asi k odborníkovi nedostaneme
    alaya1 zajdite za psychiatrom, netreba vymenny listok a opytajte sa. je to nadstandart
    diana23 dobe moc vám ďakujem
      zbaliť

    amakov je offline (nepripojený) amakov

    amakov
    mali sme podobný problém s mojou 80-ročnou maminou, posledné 2 roky zmenené správanie, obviňovanie,...,a tiež odmietala akékoľvek vyšetrenia. Nakoniec nám obvodný lekár predpísal lieky aj bez návštevy psychiatra a naozaj sa zmiernili tie prejavy, bez toho aby bola nejaká spavá alebo veľmi utlmená. Obrátte sa na obvodného lekára, mal by vám minimálne poradiť ako ďalej.
    diana23 bola som za ním bez váhania mi dal kontakt na psychiatra že on najlepšie posúdi čo ďalej ....

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    demencia sa môže vyvinúť aj po porážke...tu je to popísané
    https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j..._dWbj_5p5OjZmQ

    je to pdf
    kto predpísal svokre cipralex?veď to je antidepresívum,takže u psychiatra už bola...
    Naposledy upravil kopretinka : 12.07.16 at 12:46
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    diana23 no v nemocnici jej ho predpísali na tú sociálnu fobiu
    arizona Mne to co opisujes vobec nepripada na socialnu fobiu. Ta sa prejavuje uplne inak,skus si vygooglit...
    diana23 googlila som ......niektoré veci mi na ňu prišli ale povedala by som že v zhoršenej forme v pondelok ideme s priateľom k psychiatrovi sa spýtať .......
      zbaliť

    Ako vážne ochorenie je sociálna fóbia?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.