Zavrieť

Porady

Zdedené členské práva a povinnosti v COPP Jednota Nitra SD

​V marci t.r. mi zomrel otec, ktorý bol členom spotrebného družstva COOP Jednota Nitra SD od r. 1958. Poctivo až do svojej smrti platil členské poplatky, len tak napr. som zistila že posledný čl. príspevok zaplatil v r. 2015 33,-€ - čiže za tie roky si tam naukladal celkom peknu čiastku. Keď som po jeho smrti našla členskú knižku zavolala som do SD Nitra, tam mi povedali že má u nich okolo 400 eur, čo nie je podľa mňa zanedbateľná čiastka a že po skončení dedičského konania im mám poslať Osvedčenie o dedičstve. Stalo sa - pred mesiacom som im ho poslala a keďže sa neozývali zavolala som pani ktorá ma členstvá na starosti. Skoro som onemela keď mi povedala že na základe ich stanov - ktoré nemajú zverejnené, ale majú ich na pobočke (ja žijem 100 km od ich pobočky) - mi čiastku 50 € (neviem prečo) pošlú dakedy na budúci rok - 5 mesiacov po zasadnutí ich predsedníctva (to bude zasadať na budúci mesiac) a tie ostatné peniaze o 5 rokov potom - čiže niekedy v roku 2022. Keď som jej povedala že ved vlastne už potom nemusím byť ani ja na svete tak povedala že to tak majú v stanovach a že potom sa to môže dať do ďalšieho dedičstva. Je toto normálne? Čo mám s tým robiť? Na koho sa obrátiť? Ďakujem za každú radu, možno sa s tým niekto z Vás už stretol a poradí mi. Veľmi pekne ďakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ivka70
Nemozes s tym robit nic, len to akceptovat.
Otec bol clenom druzstva a ako taky vedel, co podpisuje a k comu sa zavazuje.
Ty mozes len akceptovat podmienky SD ohladom vyp[latenia podielu (po zdedeni).

Este by si asi mohla predat podiel v SD niekomu inemu, vtedy by len previedli clenske prava - musela by si ale najst niekoho, kto by mal o tieto prava zaujem.

Ak ta potesi, tie terminy sa netykaju len zdedenych podielov, oni teraz odkupovali vela podielov, lebo navysili cenu a dali na vyber, bud si nechas vyplatit podiel alebo doplatis do 50 eur, lebo tak sa medzicasom zvysili clenske poplatky (to bolo tych 33 eur, ktore otec doplacal k 17 eur povodnych poplatkov). Vyplatenie tym, ktori nechceli zaplatit tu vyssiu sumu, tiez trva uz niekolko mesiacov.
3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
hefi pre pána Jána, kde to žijeme? ďakujem Ti veľmi pekne, nepotešila si ma. A takto sa na Slovensku bohatne.
ivka70 Kto myslis ze na tom bohatne? Spotrebne druzstva su pozostatkom historie a funguju tak roky rokuce, to je skor ochrana druzstva ako takeho - aby ho nezruinoval vyber penazi vsetkych podielnikov naraz, nie o bohatnuti, to by otec ako podielnik uz mal v majetok, keby to bolo o tom. Vlastne tym chrani svojich clenov a ich majetok a to je aj jeho uloha.
hefi to máš pravdu že spotrebné družstvá sú pozostatkom histórie, ale keď som videla to množstvo ľudí v predstavenstve a v rôznych komisiách - určite fungujú z členských príspevkov a vkladov členov družstva. Ja len neviem pochopiť, keď člen zomrie, prečo až po 7 rokoch po jeho smrti a ukončení členstva vyplácajú podiely. To nechápem, podľa mňa to nie je v poriadku. No ale keď sa nedá, tak sa nedá
  zbaliť

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Katy a R
nechaj si podiel - len si to prepíš na seba (kartu) a každoročne dostaneš asi 1% z nákupov v jednote hocikde na Slovensku (každá jednota to má možno trošku inak)
kuk stránku http://www.coop.sk/sk/zakaznik/o-nas...nitra/clenstvo
hefi zaregistrovať a stať sa členom sa dá v každej predajni JEDNOTY to viem, ale otec okrem toho že bol člen tak bol aj podielnik a ja o to záujem nemám a najmä po týchto skúsenostiach, musela by som tam len platiť každý rok členské - ako podielnik a vidíš ako to končí - toto by potom mali moji dediči po mojej smrti - no treba mi to?
Katy a R no veď hej ... plno vybavovačiek (bohužiaľ poznám) - radšej to porieš ty

Zdedené členské práva a povinnosti v COPP Jednota Nitra SD

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.