Zavrieť

Porady

Patova situacia, smrt konatela v sro, spolocnik dementny, co dalej?

Zdravim,, mam takyo problem,, otec vlastnil sro v likvidacii,, bol aj likvidatorom v svojej firme. Minuly tyzden zomrel. Nevsimli sme si ale, ze zabudol zrusit svoju mamu ako spolocnicku. Je niekolko rokov dementna, ma 87 rokov. Co teraz? Co som cital zakony a prispevky aj tu na porade, tak sud s najvacsou pravdepodobnostou urci ako likvidatorku ju,, tiez som cital, ze starka ako spolocnicka by mala do 3 mesiacov od umrtia konatela zvolat valne zhromazdenie, urcit noveho konatela. atd... Lenze ona ani samu seba nevie spoznat v zrkadle,,, nejde ju ani zbavit svojpravnosti (su na to dovody). DIK MOC
Consultix Otvara sa tu este jedna zaujimava otazka. par. 68 ods. 6 pism. a) hovori o tom, ze sum moze zrusit spolocnost, ak nie su ustanovene organy spolocnosti dlhsie ako 3 mesiace.
Podla Dielu IV, Oddiel III (par 125 a nasl.) organom spolocnosti su konatel, VZ a DR.
Pocas likvidacie ale spolocnost v podstate nemusi mat konatela, nakolko za spolocnost kona likvidator, a stretavame sa aj s pripadmi, ked oznamenim vstupu do likvidacie do OR sa vymazava aj konatel a ostava len likvidator.
Takze: Ma pravo sud rozhodnut o zruseni spolocnosti v likvidacii, ak nema ustanoveneho konatela?
Nie. A to dokonca ani z toho dovodu, ze sud by nemal zacat konanie o zruseni spolocnosti bez likvidacie v pripade, ak je spolocnost uz v likvidacii. Ak zanikne funkcia likvidatora, sud ma pravo vymenovat noveho likvidatora - na rozdiel od konatela.

PS: Uprimnu sustrast.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Obchodný podiel po otcovi bude predmetom dedičského konania. Ak teda neodmietnete dedičstvo, stanete sa spoločníkmi podľa dedičských podielov. Ak babka nie je zbavená svojprávnosti, môže vám svoj obchodný podiel predať. Novi spoločníci sa potom môžu rozhodnúť, či likvidácia bude pokračovať ďalej a môžu vymenovať nového likvidátora.
    Consultix Dovolim si zopar poznamok:
    1. Rozdelenie obchodneho podielu je mozne len so suhlasom valneho zhromazdenia, nie na zaklade dedicskeho konania.
    2. Babka teda bude mat svoj obchodny podiel len ak VZ odsuhlasi rozdelenie obchodneho podielu a dedici sa dohodnu na rozdeleni dedicstva, V ostatbnom pripade babka bude mat len spoluvlastnicky podiel na obchodnom podieli.
    3. Lividacia sa neprerusuje smrtou spolocnika, ani smrtou likvidatora, takze novi spolocnici nebudu rozhodovat o tom, ci likvidacia bude dalej pokracovat, ale ak sa nerozhodnu, ze sa likvidacia zrusuje, tak maju povinnost vymenovat noveho likvidatora, ak dovtedy ho nevymenuje sud.

    PS: Ak by babka bola zbavena svojpravnosti, tak ak sa nemylim, mala by mat urceneho opatrovnika, a ten by mal pravo nakladat s jej majetkom, teda predat jej spoluvlastnicky podiel na obchodnom podieli, alebo pripadne obchodny podiel po rozdeleni.

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Obciansky sudny poriadok (ucinny do 30.6.2016) riesil tuto situaciu v par 175e a 175f, a to sposobom ustanovenia spravcu dedicstva. Tento spravca vstupoval do konania za porucitela ako za statutarny organ. Podobne to bolo aj v pripade likvidatora.
    JankaO uvadza, ze obchodny podiel budete dedit v pomere,v akom sa rozdeluje dedicstvo. Toto je ale podmiene dohodou dedicov o rozdeleni dedicstva. V ostatnom pripade sa dedici stavaju spoluvlastnikmi jedneho obchodneho podielu.
    Detaily ohladom dedenia si treba este konzultovat v zmysle novej legislativy platnej od 1.7.2016...
    Naposledy upravil Consultix : 21.07.16 at 18:34
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Predovsetkym ale treba sa pozriet do spolocenskej zmluvy, ci nahodou nevylucuje dedenie obchodneho podielu.
    Mawerick81 DIK za rychlu odpoved.. nad tymito moznostami sa uvazovalo,, lenze,, starka mi nevie nic predat,, ona ani nevie kto je ona sama,, cize jej podpis (ak by sa vobec vedela podpisat nema pravnu vahu), pokial viem, tak ani jedno z otcovych deti nechce dedicstvo,, jeho osobne dlhy sa pocitaju v stovkach tisic €. CIze je tu ta moznost, ze po 3 mesiacoch ked sa nic nestane, tak sud nieco urobi,, idealne keby sam vymazal firmu,, akurat nieje urobena konecna uctovna uzavierka, ani sa este neoslovili veritelia,, ani sa nevyhlasila drazba majetku. Nic z toho neviem sam urobit.
    Consultix Ale ak sud vymenuje za likvidatora niektoreho z dedicov, tak co potom? Budete musiet konat... Ako likvidator ak zistis, ze spolocnost je v upadku, musis vyhlasit konkurz, v ostatnom pripade rucis za skody sposobene veritelom.
    Mawerick81 a ak sud urci za likvidatora mna,, neda sa to odmietnut? Uctovnictvo je v takom stave, ze nieje toho kto by vedel urobit konecnu uctovnu uzavierku,, a od roku 2013 ked sud urcil otca ako likvidatora, tak sa udialo len to co som urobil ja,, odhlasil som zdravotku, zrusil DPH. Ja niesom vyuceny ekonom, ja o tom nemam sajnu,, ani nemam peniaze na kuzelnika,ktory to bude vediet dat do kopy.. CIze moc dakujem otcovi, ze mi nechal takuto vdaku za opateru kym zil. Uchvatne
    Consultix Poznam taketo situacie, dokonca aj riesenia, ked otec dosadil vlastneho syna po 18-ke ako bieleho kona.
    Bez uctovnictva sa proste s nicim nepohne.
    Ak by si sa stal spolocnikom, pozes poziadat sud, aby zrusil Tvoju ucast v spolocnosti, ak nie je mozne od Teba spravodlivo pozadovat, aby si v spolocnosti zotrval - ale to je teraz celkom bezpredmetne, len nahlas uvazujem...
    Mawerick81 ok,, pockam na rozhodnutie sudu.. potom napisem.
      zbaliť

    Patova situacia, smrt konatela v sro, spolocnik dementny, co dalej?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.