Zavrieť

Porady

Môže podnikateľ platiť platobnou kartou manželky alebo detí za svoje podnikateľské nákupy (napr. PHM)?

SZČO (JÚ, platca DPH) nakupoval PHM do súkromného auta používaného na podnikanie, ale často nemal k dispozícii svoju platobnú kartu, tak použil kartu manželky alebo detí. Vedie knihu firemných jázd a litre na bločkoch zodpovedajú počtu najazdených km na služobné účely.
Môže to byť jeho zdaniteľný výdavok a môže si odpočítať DPH z takýchto bločkov PHM, s tým, že by sa do účtovníctva priložila kópia príslušného bank. výpisu manželky alebo detí?
Naposledy upravil LadyLudmila : 23.07.16 at 19:11 Dôvod: Doplnenie
3 komentárov     zbaliť
kopretinka mimo témy:čudné,karty detí a manželky má a svoju nie?? hmmmmm
LadyLudmila No, veľmi ma ten klient nepotešil, keď mi to oznámil. Ja osobne si myslím, že by to v jeho účtovníctve nemalo byť. V každom prípade, aby som ho neukrátila, pýtam sa na názor skúsenejších, či to náhodou zákon predsa len nepovoľuje.
pavol54 je to ako platba v hotovosti či nie? TAK je to jedno aká karta bola použitá
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Ja osobne neviem, ktory zakon by to mohol zakazovat. Na pravidelne platby tohto druhu nevidim dovod, no moze sa stat, ze niekto natankuje a zisti, ze napr. na svojej firemnej karte uz ma vycerpany denny limit, alebo mu ju banka bez upozornenia preventivne zablokovala (ako minule TB mne), alebo mu skoncila platnost a si to nevsimol a pod. Nie kazdy nosi pre sebe stale povedzme 70 EUR, takze zostava zaplatit kartou toho, kto je momentalne s nim v aute. Moze to by kamarat, znamy, alebo rodinny prislusnik.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Dam otazky, ktore by mi napadli ak by som bola danovy kontrolor:
    Je bezne nemat pri sebe svoju firemnu kartu, ani svoju sukromnu, ale kartu manzelky a deti ano? Vozidlo je zaradene v majetku a uplatnuju sa vydavky na 100℅? Ak ano, preco sa pri podnikatelskych cestach vo vozidle vezu deti a manzelka podnikatela - aky to ma suvis s podnikanim?
    Ak vedie knihu jazd sedia mu km vypocitane podla blockov s evidenciou a tachometrom?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    LadyLudmila Ide o súkromné auto používané na podnikanie. Vedie knihu firemných jázd a litre na bločkoch zodpovedajú počtu najazdených km na služobné účely.
    VieraM Otázky tohto typu by ma ako podnikateľa teda dosť vytočili. Nevidím dôvod prečo keď idem na služobnú cestu by sa nemohli zviesť v mojom služobnom aute príslušníci rodiny veď ich niekde vysadím a ja si vybavujem svoje služobné záležitosti......... Žiadny zákon mi neprikazuje ísť na služobnú cestu sama vo vozidle.
    áno je bežné nemať svoju firemnú kartu pri sebe môžem ju zabudnúť doma v inej kabelke napríklad veď sme ľudia a nie hyperstroje
    Vediem presne knuhu jázd a sedí mi stav tachometra s nakúpenými PHM
    jslancik no to by si sa veľmi divila, čo by tomu mohol kto vyčítať. napr. v prípade nehody. možno ak máš auto zaradené/využívaš 80:20, tak by nebol taký problém.
      zbaliť

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Nemal by, ale nie sme stroje. Zaúčtuj to interným dokladom. Citujem zo zadania otázky: SZČO (JÚ, platca DPH) nakupoval PHM do auta používaného na podnikanie, táto veta je podstatná a dôležitá.

    Podnikateľ je povinný dokázať pri daňovej kontrole opodstatnenosť nákladov. Ako vedie firmu a aké dosahuje výsledky nevieme, vieme len to, že je zábudlivý a mal by byť svedomitejší. Bodka.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    citujem z komentára (uvedené malo byť aj v zadaní):

    "Ide o súkromné auto používané na podnikanie. Vedie knihu firemných jázd a litre na bločkoch zodpovedajú počtu najazdených km na služobné účely."

    ... čo koho môže byť do toho, že do súkromného auta tankujem súkromnými platobnými kartami... spôsob platby ani druh platobnej karty nemá žiaden význam na preukaznosť množstva a ceny natankovaných PHL ...

    okrem toho - ako to povedal misomiso - ktorý zákon to zakazuje? a čo nie je zakázané....
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Citujem zo zadania :

    ...." ale často nemal k dispozícii svoju platobnú kartu, tak použil kartu manželky alebo detí...."
    ======================
    Síce uja do zákona...

    Ale sorry, ale to je potom dobrý ujo...keď je situácia s kartami taká, ako je to v popise.

    Medzi normálnymi ľuďmi sa tomu vraví ojeb...
    karakul ... súkromné vozidlo v BSM prečo nemôže použiť napr. manželka, deti a prečo nemôžu natankovať svojimi platobnými kartami ? aký ojeb ?
    buchač Citujem zo zadania :

    ..." SZČO (JÚ, platca DPH) nakupoval PHM do auta používaného na podnikanie..."

    P.S.:
    Mne je jedno, ja len čítam ako nepodnikateľ a neúčtovník, ktorý danej problematike trt rozumie.

    No aj napriek tomu sa občas (ako laik) čudujem, že čo všetko sa dá a môže ... a ide fakt o solídne ojeby.
    avalik zadavatelka neuviedla vela dolezitych skutocnosti - napr. ci je vozidlo zaradene v majetku alebo uplatnuje vydavky podla §19 ods. 2 pism e)
      zbaliť

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Dobre by bolo upresniť ako edituješ zaučtovavanie nákupného dokladu v účtovníctve pokiaľ viem tak nákup phm ako ZF, a nikto sa tam nepýta z akej karty bol nákup platený

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Myslím že je problém že účet používaný na podnikanie by mal byť registrovaný na daňovom úrade. Ale tak ma napadlo a teraz neviem. Je na bloku napísané že sa platilo kartou? Lebo ak nie. Čo tak to zaúčtovať ako výdavok z pokladne?
    LadyLudmila Áno, je to určite platba kartou. Myslela som, či nie sú nejaké extra výnimky pre manželky podnikateľov, v téme bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa veľmi nevyznám.
    jakubzemko Nevidím problém v tom ze podnikateľ používa manželkin účet ale v tom ze manželkin účet nie je registrovaný na daňovom úrade. Aj podnikateľ ak by používal svoj účet neregistrovaný na daňovom úrade nemal by cez neho platiť veci súvisiace s podnikaním.

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ako píše avalik. zaúčtovanie podmieniť dvoma podmienkami:
    - frekvencia takýchto platieb max. 1 á Q
    - priemerná spotreba sedí max. +0,2l s papierovou. lebo sa bežne stáva, že podnikateľ si do účtovníctva dá bloček z tankovania do napr. manželkinho súkromného auta. niekedy to nie je ani rovnaké palivo

    Môže podnikateľ platiť platobnou kartou manželky alebo detí za svoje podnikateľské nákupy (napr. PHM)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.