Zavrieť

Porady

Darovanie pozemku

Sro chce darovat pozemok ktory ma v uctovnictve inej sro cke.
ako sa stanovuje cena pozemku pri darovani?
plati sa z tohto predaja aj dph aj dan z prijmov?
dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Treba zaplatiť DPH z obstarávacej ceny pozemku v prípade ak pri kúpe bola daň odpočítaná. Daň z príjmov sa neplatí.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZUZULAZU Dakujem... preco sa dan z prijmov neplati? nebude to pripocitatelna polozka k zakladu dane? ved ide o dar.....
    jakubzemko Pretože ak niekomu niečo darujem tak nedosiahnem žiadny príjem. Dosahujem len nedaňový náklad na účte 543. Zauctujem teda 543/031 a 543/343
    ZUZULAZU ale nedaňový naklad je pripocitatelna polozka k zakladu dane, nie?
    jakubzemko Ano. Ale to neznamená že platím daň z príjmov z darovania. Ide o náklad ktorý nie je daňovo uznaný. Ak by som darovanily pozemok zaúčtoval na výnosovy účet vtedy by sme mohli hovoriť že platím daň z darovania.
    ZUZULAZU Ano :-) ja som to myslela tak,ze v konecnom dosledku ako pripocitatelna polozka aj tak bude danou zatazena...Zaujima ma este cena...aka je v tomto pripade cena? treba znalecky posudok alebo sa vychadza z trhovej ci obvyklej ceny?
    jakubzemko Ono daňové úrady nevidia až tak radi darovanie. Základným cieľom spoločnosti je dosiahnutie zisku a preto je neobvyklé že si jedna spoločnosť obdaruje druhu pričom tieto spoločnosti nie sú ekonomicky, personálne alebo inak prepojené. Toto som dostal od finančnej správy ako odpoveď v podobnom prípade. Aj keď s tým úplne nesúhlasím, podľa finančnej správy by sa aj v tomto prípade mohol upravovať základ dane. No posúďte sami.
    brý deň,

    Vaša žiadosť o stanovisko vychádza z popisu problému, kde tuzemská fyzická osoba podnikajúca na základe živnostenského oprávnenia účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva, darovala inej blízkej osobe (fyzickej osobe nepodnikateľ) automobil.
    V praxi môžu nastať situácie, keď závislé osoby cielene použijú špecifickú právnu formu transakcie ( v tomto prípade darovanie) s cieľom znížiť alebo vyhnúť sa daňovej povinnosti, ktorá by vznikla v prípade transakcie klasifikovanej ako predaj. V závislosti na skutočnostiach a okolnostiach konkrétneho prípadu je teda potrebné zvážiť, či by v uvedenom prípade k obdobnej transakcii darovania uskutočnenej za porovnateľných podmienok došlo aj v situácii, keby tieto dve spoločnosti boli nezávislé osoby.
    Je ale súčasné potrebné uviesť, že k právnemu aktu darovania dochádza aj medzi nezávislými osobami, pričom toto darovanie môže byť motivované rozličnými zámermi, ktorými môžu byť napr. charita alebo verejný záujem. Darovanie medzi dvoma osobami - podnikateľmi, prípadne medzi dvoma obchodnými spoločnosťami založenými s cieľom dosahovať zisk je už ale menej častý jav. Preto je v takomto prípade potrebné skúmať skutočný motív a cieľ týchto transakcií a právnych vzťahov a zhodnotiť, či nedochádza k obchádzaniu zákona a znižovaniu daňovej povinnosti.
    Pokiaľ výsledkom skúmania bude záver, že by k obdobnej transakcii a za porovnateľných podmienok nedošlo, keby tieto dve fyzické osoby boli nezávislé osoby a súčasne v dôsledku týchto právnych úkonov došlo k zníženiu daňovej povinnosti v SR, považujeme za vhodné zvážiť aj možnú reklasifikáciu právnej formy týchto transakcií. Na uvedenú transakciu by potom bolo potrebné nazerať v kontexte ustanovenia § 3 ods. 6 zákona č.563/2009 Z. z. o správe daní (Daňový poriadok). Postup podľa § 17 ods.5 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov sa teda môže uplatniť aj v tomto prípade.
    Vyššie uvedený postup má takisto oporu v smernici OECD o transferovom oceňovaní, kde sa vo výnimočných prípadoch pripúšťa rekvalifikácia právnych úkonov (prezentovanej zmluvnej vôle) vykonaných závislými osobami (body 1.36 až 1.41 pôvodnej smernice, resp. body 1.64 až 1.69 revidovanej smernice), pričom sa uvádza, že je nutné brať ohľad na skutočnosti a okolnosti konkrétneho prípadu.


    Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

    ---
    S pozdravom,
    Ing. Erika Likavcová
    Oddelenie služieb pre verejnosť
    Finančné riaditeľstvo SR
    Banská Bystrica
    Skryť citovaný text
    jakubzemko Čo sa týka ešte toho ocenenia. V účtovníctve máte pozemok ocenený obstarávacou cenou. Obdarovaný by ho mal oceniť reálnou hodnotou pre účtovné účely a myslím že obstarávacou cenou zistenou u darcu pre účely daňové.
    ZUZULAZU Ja praveze riesim toho darcu, obdarovanym bude zrejme nejaka fyzicka osoba... Medzicasom som vsak dostala info, ze pozemok bol kupeny bez dph, teda narok na odpocet nevznikol... v tom pripade dph ani neodvadzam?
    stale vsak nemam jasno v tej cene... OC je ovela nizsia ako terajsia trhova cena pozemku...ja ho vyradim v OC a tym padom aj prip. polozka bude v tejto OC?
    jakubzemko Vyradíte v OC takto: 543/031. 543 pripočítate k základu dane. Neodvádzate DPH. Ak budete mať kontrolu, pripravil by som sa na vysvetľovanie, prečo ste majetok darovali a nepredali.
    ZUZULAZU velmi pekne dakujem za pomoc a odpovede
      zbaliť

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    1. Pozemok máš v účtovníctve ocenený buď obstarávacou cenou alebo reprodukčnou obstarávacou cenou (alebo reálnou hodnotou) a mal by byť na účte 031
    2. Pre účely ocenenia pozemku u obdarovaného platí § 25 odst 1.d. a následne § 27 odst 2 Zákona o účtovníctve (pozemok ocení reálnou hodnotou).
    3. U darcu sa bude účtovať vyradenie 543/031 s tým, že suma na účte 543 sa v DPPO uvádza v III.časti tab A, 8. ako položka zvyšujúca základ dane.
    4. DPH - u stavebného pozemku bola DPH pri kúpe odpočítaná, pri darovaní sa postupuje podľa § 54 Zákona 222/2004 (DPH) - zmena účelu. T.z. že odvedieš DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.