Zavrieť

Porady

Etiketa Porady

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

1. Súkromné správy nepoužívam na preberanie problémov, ktoré by mohli zaujímať aj iných členov.

2. Shoutbox (šuťák) je miestom voľnej zábavy a nie kladenia mojich otázok.

3. Príspevok, ktorý napíšem, si po sebe prečítam. Ak mám v uloženom príspevku chyby, opravím ich cez "Uprav". Dodržujem "štábnu" kultúru a podľa možnosti i pravidlá slovenského jazyka.

4. Pred založením novej témy si dobre rozmyslím, do ktorej Porady ju založím. Nezakladám tú istú tému duplicitne do viacerých Porád! Ak sa mi podarí zle umiestniť novú tému, nehanbím sa požiadať Richarda, aby ju premiestnil tam, kam patrí.

Tému nazvem čo najvýstižnejšie, aby bolo už z jej názvu jasné o aký problém sa jedná. Vyvarujem sa názvov ako "Otázka, Poraďte, Súrne,..."

5. Ak citujem niekoho článok (najmä z iného média ako Porada.sk), uvediem zdroj a autora článku.

6. Predtým, než položím svoju otázku, pohľadám na Porade, či sa už tento problém neriešil.

7. Nežiadam vo svojej otázke o odpoveď konkrétneho člena Porady, ostatných ochotných Poradcov, ktorí by radi pomohli, sa to môže dotknúť.

8. V príspevkoch používam smajlíky . Používam ich s mierou a v kontexte príspevku.

9. V príspevkoch - odpovediach na otázky, podľa možností uvádzam odkaz na príslušné paragrafy zákona. Umožním tak tomu, kto otázku položil, pozrieť si príslušný zákon a urobiť si vlastný názor na môj výklad nastoleného problému.

10. Porada slúži na to, aby sme si vzájomne poradili. V prípade, že mám iný názor, vyjadrím ho bez toho, aby som robil narážky na iného člena. Ak sa mi zdá otázka veľmi "jednoduchá" , odpoviem bez pripomienok na pýtajúceho sa, alebo odpoveď nechám na iného, trpezlivejšieho člena.

11. Nie všetci vieme všetko a preto je normálne keď sa pomýlim. Ak však zistím, že som sa pomýlil, urobím nasledovné:
- označím chybný text priamo v pôvodnom príspevku za nesprávny ALEBO
- vymažem časť príspevku, ktorá je nesprávna a prípadne uvediem, že som časť vymazal (aby sa nestratila logická nadväznosť príspevkov) ALEBO
- vymažem celý príspevok.

12. Dobrý príspevok oceňujem pridelením PoradaBodu jeho autorovi (klikom na "Oceňujem") a to najmä vtedy, ak som ten, kto sa pýtal a odpoveď mi pomohla. K prideleniu je vhodné zapísať aj komentár.

13. Príspevku - odpovedi, s ktorou súhlasím, pridelím svoj súhlas (klikom na "Súhlasím"), aby som tak ostatným dal najavo, že ide o názor nielen autora príspevku, ale i môj. Prispievam tak k hodnovernosti dobrých odpovedí.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.

15. Žiadnym spôsobom sa nesnažím pôsobiť na členov, ktorí hodnotili témy. Nekontaktujem z tohoto dôvodu žiadneho hodnotiaceho ani mu v spojitosti s hodnotením nevyčítam jeho hodnotenie v diskusii. Hodnotenie príspevkov a tém nemôže nadväzovať na osobné sympatie či antipatie, ale môže odrážať len vlastný názor na obsah príspevkov a tém.

16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

17. Jednotlivé sekcie a témy Porady sú určené na seriózne otázky a odpovede k príslušnej problematike. Na neformálne výmeny názorov, zábavu a relax slúži sekcia „Poraďácka kaviareň“.

18. Ak neviem neodpovedám za každú cenu.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.


20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.

21. Nevystupujem na Porade pod viacerými užívateľskými kontami, prostredníctvom ktorých si v diskusii vytváram názorovú váhu.

Ak máte námietky alebo ďalšie nápady, navrhnite ako doplniť či zmeniť tieto pravidlá.
K diskusii bola založená nová téma, vzhľadom k tomu, že táto pôvodná téma sa stala dlhou témou s 35 stranami.
http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 20:36 Dôvod: Rozšírený bod 15.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Ak máte záujem diskutovať k etikete, tu je k tomu téma:

http://www.porada.sk/t89141-diskusia...te-porady.html
Naposledy upravil Richard : 27.08.08 at 20:37
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

P.Mihál, súhlasím. Najmä s bodom č.3 - gramatika, nakoľko ma stresujú zvlášť "hrubé" chyby pri čítaní príspevkov.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
človeku sa v návale svojich myšlienok môže stať, že pri písaní svojho príspevku vynechá nejaké to písmenko, alebo spraví preklep. Ale ako správne podotkol p.Mihál, každý by si mal svoj príspevok najskôr prečítať a až potom ho potvrdiť k odoslaniu. A stále je tu aj možnosť úpravy príspevku.

Na obranu druhej strany:
Nie každý je rodený slovenčinár. Ak chce svojim príspevkom pomôcť dobrej veci, treba mu tú gramatiku prepáčiť, lebo sa môže stať, že na Poradu zanevrie kvôli tomu, že sa bude hanbiť svoj príspevok uverejniť.
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Ja mám problémy hlavne s tým bodom 6. Akokoľvek sa snažím a viem, že niekde TO už bolo, nie a nie sa dopátrať a zadať do vyhľadávania ten správny výraz. Možno to aj niekomu ide na nervy, ale...KEĎ VY STE TAKÍ OCHOTNÍ...
a ja to rada využiem -hanba mi!(?)
0 0
ekin ekin

ekin je offline (nepripojený) ekin

pri zaregistrovaní kazdeho noveho člena by sa čosi ako pravidlá malo ihned objavit, nech vyjadrí svoj súhlas...a až vtedy môže byť zaregistrovany..
alebo uviesť pravidlá osobitne, aby si ich mohol prečítat aj ten, kto je "staronový" a začal ich uvádzať do praxe.. Momentálne ma nič nové nenapadá, ale ak to náhodou príde, prispejem..
Vdaka za námet
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

ja súhlasím aj s p.Mihálom, aj s valeriam, ale aj s Murphym - čím nutnejšie potrebujete info alebo poradiť, tým je viac pravdepodobné, že ten správny výraz do vyhľadávania nie a nie zadať... a potom sa stane, že sa pýtate na už opýtané...
ja som tiež už parkrát dala do odpovedí link na stránku porady, kde už bol ten-ktorý problém predebatovaný
a možno niekedy jednoducho nie je čas na prehľadanie porád a vtedy tiež dobre padne hotová odpoveď aj keď len v podobe linku na tú správnu tému
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Heni, to má byť moja nová prezývka?:p Nie je na zahodenie
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

nieeee, juko, to som myslela toho Murphyho, čo má svoje "zákony"

(čím súrnejšie potrebuješ, tým menej sa darí )
0 0
Nike Nike

Nike je offline (nepripojený) Nike

Úplne súhlasím s Vami p. Mihál. Ale, k bodu 6 - máte samozrejme pravdu, niekedy sa však stane, že sa nenájde čo sa hľadá. Myslím, že veľmi pomôže aj to keď v odpovedi nájdeme, že sa to preberalo a dotazovateľ vie, že to nájde a má hľadať pozornejšie.K bodu 5 - osobne neprispievam do iných diskusií, ale ak stíham tak ich čítam. Máte pravdu, ale keďže máme demokraciu (čo nie je anarchia) tak by som bola zhovievavejšia. Dôležité totiž je či sa ten kto to robí podelí s nami o získané informácie. Môžeme len získať.
A k tej našej materčine. Je oveľa ťažšie napísať akúkoľvek myšlienku ako ju povedať a nehovorím len o pravopise. Nepochybujem o tom, že všetky chyby sú preklepy z rýchlosti. Súhlasím s Jukom - chcem pomôcť a preklep prepáčim. Dôležité je aby sme si uvedomovali, že slovenčina pravopis má a vzájomne sa ho učili.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ahojte všetci prispievatelia k tejto téme... ma veľmi potešilo, čo tu Jozef pricapil - Jožko ako dlho ste nad týmito pravidlami rozmýšľali? ... aby boli v takej podobe? Lebo ako čítam, tak čítam, nemám čo doplniť...
... ale predsa, pravidlo 8
8. Môžem voľne používať v mojich príspevkoch smajlíkov, lebo sú takí krásni, že až
... a hlavne tento rehotajúci sa s vycerenými zubiskami
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rozmýšlal som nad nimi asi 10 minút...ale veľmi dlho sa to vo mne zbieralo. A horeuvedená doterajšia podoba pravidiel je výsledkom ďalších návrhov členov, príspevok pod č.1. som aktualizoval už asi 5x, naposledy pred minútou...
0 0
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
...sa mi páči návrh ekin, dať to ako neformálne pravidlá "odsúhlasiť" novým členom pri prihlasovaní sa - ono to trochu trvá, kým sa človek zorientuje. Týmto "I Agree"
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Do pravidiel pridávam bod 9. na základe príspevku od "Manual", viď:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=3863
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

Bod 9) sa snažím dodržiavať od začiatku porady. Viem, že je to časovo veľmi náročné, hľadať v zákonoch §, ktorý sa týka danej problematiky. Sama na sebe viem, že pracovať s odpoveďou bez paragrafového znenia, príp. odpoveď na školení povedali atď. je pôda neistá. Prikláňam sa k tomu, že mnohým by pomohlo uvádzanie presnejších informácii s odvolaním na §, vyhlášku, usmernenie ..., aby si pri danom probléme mohol urobiť odvolávku odkiaľ čerpal danú informáciu.
Som vďačná tým, ktorý pripoja ako prílohu znenie usmernení, čo mi uľahčuje prácu a veľakrát ani neviem, že také niečo je na svete.
Určite je dobré, že PORADA odľahčí každodennú účtovnícko-ekonomickú prácu a vytvorili sa tu už aj osobné vzťahy, ale jej zmyslom od začiatku bolo skôr odborne pomôc pri riešení problémov.
0 0
accad accad

accad je offline (nepripojený) accad

ola
accad: Súhlasím s etiketou porady aj s pripomienkami k odpovediam (uvedenie príslušného paragrafu).
Ale nezdieľam s Vami názor že ak sa tu vytvorili osobné vzťahy (ste si istá, že niektoré neboli vytvorené už aj predtým?) tak sa poslanie a zmysel tejto stránky nejako narušili. Stále tu dominujú odborné témy a otázky na ne.
ap: Túto stránku spravuje administrátor, ktorý by v opačnom prípade určite zasiahol.
Mám pocit, že moja poznámka o vytvorených vzťahoch bola pochopená inak, ako bola myslená. Ja to považujem určite za jedno z pozitív tejto PORADy.
0 0
vgabka vgabka

vgabka je offline (nepripojený) vgabka

učiteľka a účtovníčka
Taktiež s p. Mihálom maximálne súhlasim, ale chcela by som aj podporiť Olu. Ja som taktiež začínajúca v porade a mnoho mojich dotazov bolo zodpovedaných obyčajne taktiež začínajúcimi členmi Porady. Ako keby skutočne tu bola skupinka ľudí, ktorí sa poznajú a ktorí si vzájomne radia a niekedy možno nechtiac zabudajú na nás nováčikov. Preto by som vás chcela poprosiť, aby ste viac pozornosti venovali aj nám, ktorých nepoznáte a ktorí začíname.
0 0
Mirčo1 Mirčo1

Mirčo1 je offline (nepripojený) Mirčo1

ekonóm na pozícii riaditeľ odboru učtárne a styku so štátnou pokladnicou, cca 26 rokov praxe na rôznych ekonomických riadiacich pozíciách, čo sa však na mne nepodpísalo, inak som vcelku veselá kopa ...viac
Pán Mihál a samozrejme aj ostatní poraďáci, s navrhovanou Etiketou porady sa nedá nesúhlasiť. Trošku Vám závidím a súčasne ľutujem, že nie vždy môžem poradiť, alebo prispieť názorom. Celá porada je prevažne smerovaná mimo rozpočtovú sféru a "Vy" to máte trošku zložitejšie. Veľmi Vám všetkým fandím a rád si aspoň čítaním Vašich názorov, postrehov a skúseností rozšírim svoj obzor poznania. Inak je veľmi fajn, keď sa v neznámom svete môže na niekoho obrátiť a získať nezištnú pomoc. Ďakujem Vám za to a želám v roku 2005 veľa pracovných a osobných úspechov.

0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Práve pozerám, že táto téma má 907 videní. A to tu máme vyše 2000 členov.

Takže sa nečudujem, že to občas na Porade vyzerá, ako vyzerá.
0 0
Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

pre inventarizáciu: z tých 907 videní mám cca 8 na svedomí ja...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
...asi sem začnem písať, ako to vlastne je s tými konateľmi...aby sa zvýšila sledovanosť "etikety".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať