Zavrieť

Porady

Ako postupovať, keď susedov pes smrdí.

Dobrý deň chcem sa spýtať aké mám možnosti. Môj problém spočíva v tom, že bývame na dedine a sused má postavený koterec pre svojho nemeckého ovčiaka od Nášho pozemku asi 5 metrov. Koterec má rozmery 2x3m v koterci má pes búdu, ktorá mu zaberá asi 40% plochy koterca. Celý deň je pes zavretý v koterci kde kadí a čúra. potom to rozšliape. Na noc ho sused púšťa von. Keď je nízky tlak, alebo príde jemný vánok a od psa sa rynie neznesiteľný zápach. Vtedy sa nedá an terase, kde sedávame ani vydržať. Po ústnom požiadaní, aby si presunul koterec na iné miesto jeho pozemku vzhľadom k tomu, že to smrdí bola jeho odpoveď citujem: "Čo mu mám riť zalepiť?" . Následne sme mu poslali aj doporučený dopis, kde sme ho vyzvali na presunutie koterca, uvedený dopis si neprevzal. Neviem ako máme pokračovať ďalej poraďte prosím.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Je to pre vás iste nepríjemná situácia. Koterec, ktorý majiteľ nečistí, skutočne poriadne páchne. Pes je celý deň zatvorený...to všetko napovedá, aký je to človek. Iste ste to postrehli. Preto postup vášho riešenia bol pravdepodobne nesprávne zvolený, mali ste skúsiť určitú rafinovanosť - sem tam niečo so susedom prehodiť, ako, dobrý deň sused, dnes je pekné počasie.....možno i pohárikom pri plote pohostiť....proste odviesť to na priateľskú koľaj, aby požiadavka presunu koterca padla v správnom čase. Ponúknuť i pomoc pri presune....Ale neviem, aké máte vzťahy. A od kedy? Sused možno od vás pocítil odmeranosť, ktorú si zamenil za povýšenectvo a preto ste sa asi ocitli v situácii - kto do mňa kameňom, tak ja ešte väčším....Vždy je dôležité, aby sme so susedmi mali prijateľné vzťahy, aj sa posnažiť pri zatvrdilcoch, pretože spolužitie je na dlhé roky.....a nikto nikdy nevie, či nebude toho druhého niekedy potrebovať.....čo sa teraz zrejme stalo vám. Skúste pouvažovať nad riešením "v dobrom". Možno dosiahnete viac, ako doporučenými listami, sťažnosťami po úradoch...a ešte si aj ušetríte nervy. Vášho suseda takéto kroky - príkazy a sťažnosti - nenalomia, ba naopak môže byť tých schválností ešte viac.
    Naposledy upravil afrikánka : 09.09.16 at 18:04

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Amstrad, Ondrej Kozlovsky, terezamaria, arizona, alaya1, avalik, promont maja, Tweety
    Komentár, nie odpoveď (1)
    7
    branislavp afrikánka, máš pravdu, čo píšeš, po dobrom sa dá viac dosiahnuť. Ale ja som toho názoru, že majiteľ psa musí byť poriadne nezodpovedný, keď sa o psa takto stará, že po celý deň ten pes chudák je v takom prostredí, v humuse. Pes si robí iba svoju potrebu. A poriadne je nezodpovedný aj ku susedom, ktorých obťažuje tými zápachmi. No neviem, čo by na to ochrancovia zvierat. A ešte sa mi natíska otázka, na čo vôbec je takémuto majiteľovi psík, keď pre neho nemá čas, celý deň je pes zatvorený a tak neošetrený.
    afrikánka Nuž, dedina má svoje "pravidlá", čo si uvedomuje aj ansysko, je tam povolený chov domácich zvierat, hydiny a určitý zápach k tomu i patrí. V tomto prípade sa nejedná o psíka, ale o psa, ktorý má slúžiť ako strážca a ochranca majetku. Pokiaľ sa majiteľ stará o jeho kŕmenie a váha psa je v norme, tak aké kontroly? Pes nie je non-stop uviazaný, takže žiadne týranie sa nekoná. Dokonca má i svoje vlastné bývanie-koterec. Kde a načo sa sťažovať? Jednoznačne tu ide o prístup majiteľa ku psovi, že mu koterec nečistí a ponecháva ho v takomto prostredí trpieť.....zrejme si ho zamenil s prasaťom v chlieve, ale i tam sa sa pravidelne kydá hnoj. Na svojom pozemku má právo umiestniť čo chce a kde chce. Že nechce koterec premiestniť? Nemusí....Je to iba obyčajný "chrapúň", čo možno závidí susedovi terasu...alebo naopak to môže byť i povýšenecký "Chmuľo", ktorý zo zásady každého ignoruje. Sám ansysko asi najlepšie vie, čo má za suseda. Čo mu poradiť? Nič netrvá večne, ani daná situácia sa tomuto vývoju nevyhne.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    http://www.zakonypreludi.sk/zz/1964-...hlava2-oddiel1 §127 ods.1 - smer obecný úrad, podať sťažnosť na suseda, že ako majiteľ psa vás obťažuje zápachom z koterca pre psa. A úrad nech koná.....

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (4)
    Kabaka123, branislavp, buchač, terezamaria
    Neužitočné (1)
    3

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mozes suseda vyzvat na napravu s pomocou Mestskeho/Obecneho uradu. Paragraf 127 OZ...
    Alebo cez Regionalneho hygienika.

    Ale...mozno len trosku prehanas. Bud rada, ze susedia nechovaju svine,bykov,capa,ci ine "zvery". Este len to by si vedela, co je smrad...

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    Terezia13, buchač, Kabaka123
    Komentár, nie odpoveď (1)
    2
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ansysko Ďakujem za odpoveď, ale nepreháňam. Skús si rozšliapať exkrementy a potom si privoniať. Ja viem, že keby choval iné zvery, tak by to bola iná káva. Lenže ked ti príde návšteva a sedíme na terase a zavanie to je to dosť nepríjemné.
    arizona Chapem, ze je to neprijemne. Ale ked je sused"špindíro" a blb, ktory necha psa behat v spine a vo vlastnych vykaloch,tak s takym veru moc neporiesis,zial...V OBI a podobnych predajniach predavaju pekne drevene panely,ktore sluzia aj ako ploty,aj ako zastena. Skuste si dat na terasu od suseda,malo by to pomoct.
    kopretinka proti smradu zástena?
    arizona Preco nie?Ved ak maju otvorenu terasu a smrad ide priamo na nich, tak ten plotik by mal pomoct,aby to neslo priamo na nich,ale smrad to rozptili do okolia , Nieco taketo som myslela http://zbozi.akcniceny.cz/zastena-velka-783607/
      zbaliť

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    ansysko, že pes smrdí keď žije v takom "pohodlnom prostredí", tak nie sa čo čudovať. Chudák, pes. Problematický nie je pes, že smrdí, ale problematický je sused, keď reaguje na problém tak, ako reaguje. A dokonca aj Ťa ignoruje, keď neprevzal zásielku. Ale ešte môžeš byť rád, že tie výkaly neprehadzuje cez plot na Tvoj dvor. Aj to robia niektorí podarení majitelia psov a "dobrí susedia". Ešte sa pokús osobne mu dohovoriť. Uvidíš, ako bude reagovať. Keď nebude ochotný problém odstrániť, tak skutočne iba po úradoch. Na spolok ochrancov zvierat, na mesto, na hygienu, na životné prostredie. A samozrejme s pripojením aj fotokópie listu, ktorú sused neprevzal, aby všade vedeli, aký má k tomu Tvojmu problému postoj a ako sa stará o psa..
    Alebo sa s tým zmier a pre "dobro susedských vzťahov " tam niečo zabuduj, také niečo čo pomôže, aby ten zápach sa nešíril.

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    terezamaria, afrikánka, buchač
    Neužitočné (1)
    2
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Správny postreh, vidno, že čítaš všetko a nie iba to, čo Ti vyhovuje.

    Pes smrdí a nie koterec. Pes sa po pustení pohybuje a nie koterec.
    Ak je majiteľ taký, aký je ? Nuž, čo už. Pes síce za majiteľa nemôže, no práve psa by som využil k tomu, aby si majiteľ uvedomil, že nie je niekde na samote.
    Riešení je viacero, ktoré by v tej podstate neublížili nikomu, no príjemné by teda určite neboli.
    afrikánka Prepáč, ale máš v tom nepresnosti, psa majiteľ vypúšťa iba noc a majitelia terasu používajú počas dňa, keď je pes v koterci, takže smrdí koterec i so psom....ináč i dobre udržovaný pes po namoknutí, navlhnutí má určitý pach, tomu sa nedá žiadnou hygienou predísť....ide o určité rasy. Opäť si záhadný....poraď, keď riešení je viacero...aké sú to????? Žeby v štýle marleau....? Tam si jediný pridelil bod, dúfam, že za vtipnosť a nie, ako užitočnú radu na riešenie...
    kopretinka nuž,buchač by psovi rozkopal pysk,alebo by ho odstrelil....viď je súhlas k odpovedi marleau......
    afrikánka ...videla, súčasne sme komentovali ten pridelený bod, ale ty si to dala za 100, ja som bola opatrnejšia.....ale je to tak, ako píšeš
    buchač kopretinka (Dnes 11:41) nuž,buchač by psovi rozkopal pysk,alebo by ho odstrelil....viď je súhlas k odpovedi marleau......
    --------------------------------
    afrikánka (Dnes 10:50) Opäť si záhadný....poraď, keď riešení je viacero...aké sú to????? Žeby v štýle marleau....? Tam si jediný pridelil bod, dúfam, že za vtipnosť a nie, ako užitočnú radu na riešenie...
    ====================
    Zasa čítate a vyberáte len to, čo vám vyhovuje ????

    ALE psovi by som nič nerozkopal a ani ho nezastrelil. Ono nie je riešenie a ja nepotrebujem mať problémy zo zákonom. Použitie zbrane má totiž svoje podmienky.
    ------------------------------
    Marleau (vraj) rozkopal psovi pysk...ALE kedy tak učinil ?
    CITUJEM :
    " keď som susedu zdrbal, že sa jej pes vymočil pri výťahu, tak mi povedala: to povedzte tomu psovi."

    Takže aj inak...poniektorí majitelia psov, hlavne majiteľky sú neobjektívne, sú to zaslepené psíčkarky...pes postavený nad človeka.

    Alaya nazvala marlea, že idiot ..... ????

    Lebo tu už nejde o nejaký dvor, tu reagoval marleau na situáciu vo výťahu...a v tom uzatvorenom priestore je to predsa iné....či ?

    Ja by som nazval psíčkarku kľudne aj inak...ale to by mi zasa moderátori a aj Richard vypisovali....lebo bonzáci sa sťažujú.
    --------------------------------

    ...a jasné...Svoje riešenia si nechávam pre seba.

    Ale napríklad v takej Číne by pes dostal jednu poriadnu poza uši a skončil by na tanieri.
    afrikánka My všetci, čo sme zareagovali na Tvoj bod pre marleau poznáme to pôvodné, čo bolo pri výťahu....."to povedzte tomu psovi. Tak som mu rozkopal pysk"! Teraz už chápeš, prečo tie komenty, aj alaya dodala správne "idiot". Ty tiež rád vymazávaš, teraz si však osobne doplatil na výmaz iného....a máš možnosť skúsiť, ako to je, kedˇsa dodatočne vymazáva, v snahe niekoho zosmiešniť...."Kto druhému jamu kope, sám do ......." Ak si nechávaš riešenia pre seba....nechápem, prečo sa ohlasuješ......jasné, lebo žiadne rozumné nemáš........vidím, že si jedno dodatočne pripísal, zase meníš, čo už bolo dané, takže i ja dodatočne pridávam "Dobrú chuť a pekné popoludnie"
      zbaliť

    Anika61 je offline (nepripojený) Anika61

    Som Anika61
    A čo tak pozvať susedov na terasu ku vám na kávičku :-) keď bude povievať silnejší vetrík.....možno pochopí čo od neho žiadate .....

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Myslim, ze miesto handrkovania sa, vypisovania listov, vzdy lepsie zavazi slusne poziadanie a korektne jednanie aby podlahu kazdy den dal do poriadku. Preco by hned mal prenasat koterec. Ved je to jeho pozemok. Az nasledne by som volila razantnejsie opatrenia.

    P.S. Ale snad psi trus az tak nezapacha, ze sa to neda v pohode zniest. Nevadi skor to stekanie, ked je blizko vasho plota?

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (3)
    terezamaria, avalik, afrikánka
    Neužitočné (1)
    Komentár, nie odpoveď (1)
    1
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft No a už sme to obaja schytali..... i poradíme a aj tak sa to "niekomu" (asi tam hore) nepáči.
    Tak nech im pes "smrdí" i naďalej....
    afrikánka To nebude zhora - naposledy kuk včera, žeby iný zatvrdilý špindír...alebo samotný sused?????
    alaya1 ak mal niekto potrebu to ominuiskovat,. mal zvolit inu alternativu minusky, nakolko odpoved som dala,co bolo mimo temy som oznacila. No, co uz laska, je laska
    misoft To označenie je tam stále. Aj ja som pochopil, že tá druhá časť bolo len konštatovanie, ale hore je laická rada, ako na to.... Nuž čo, nech má troll.mínuskár radosť

    P.S. A pritom sama vieš, že i ja do teba niekedy s chuťou zabŕdnem (ve vší počestnosti....), ale ak ja niekoho "ohodnotím", tak si to i zdôvodním (v tom problém nemám).
    afrikánka ... dotyčný sa ani nezamýšľa, za čo mínuskuje, vedie ho zrejme zlosť, alebo sa zabáva, alebo je .............!!!!
    arizona aj ja som schytala nevhodne za moj prispevok...no,co uz.Nech ma minuskovac radost,ked mu aj tak malo staci ku stastiu .-)
    ansysko Štekanie mi nevadí, Vadí mi vážne ten zápach, keby som sa chcel naťahovať a ťahať to po úradoch už by som to urobil dávno. Starostovia si myslím, že majú inú robotu ako riešiť žabomyšie vojny susedov, preto som to riešil ako som to opisoval v provm príspevku. A preto som skúsil aj tu, ako by somto ešte mohol riešiť.
    afrikánka ...keď si prezriem bodovanie musím sa usmievať...taktika, hranie, ako žiačikovia na prvom stupni ZDŠ..., ale možno, že aj tí by lepšie zvládli "zaonačiť" svoje pomstychtivé maniere...
      zbaliť

    lastom je offline (nepripojený) lastom

    lastom
    podla neexistuje ziadny zakon, ktory mu prikaze cistit koterec, o tyranie psa nejde, takze jedina cesta je sa dohovorit alebo bohuzial cakat kym.....
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka pes je celý deň vo svojich výkalocha to nie je týranie? ani by som nepovedala........
    misoft @lastom: nesúhlasím! Existuje zákon! Konkrétne http://www.noveaspi.sk/products/lawT...3068/1/2#c_598
    ZÁKON
    NÁRODNEJ RADY SLOVENSKEJ REPUBLIKY
    zo 4. mája 1995
    o ochrane zvierat
    a tam v §2
    "Každá právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá zviera trvalo alebo prechodne chová alebo drží (ďalej len "chovateľ"), je povinná zabezpečiť zvieraťu výživu, opateru a umiestnenie zodpovedajúce jeho fyziologickým potrebám a správaniu a poskytnúť mu potrebnú voľnosť pohybu. Voľnosť pohybu zvieraťa sa nesmie obmedzovať trvalo alebo zbytočne, alebo keď to zvieraťu spôsobuje bolesť alebo poranenie."
    a na to nadväzuje §7 ods.1:
    "(1) Chovať alebo držať zviera možno len spôsobom ustanoveným týmto zákonom (§ 2)"
    Tak teda ako?
    Tvoja odpoveď bola Neužitočná!
    arizona a dalsi zakon hovori zas o tom, ze vlastnik nehnutelnosti nemoze majitelov ostatnych nehnutelnosti obtazovat zapachom...
    misoft Tak, tak....
    afrikánka ...myslím, že zbytočne sa tu naťahujeme za slovíčka, nikto z nás nevidel ani "nepričuchol".....poznám koterec s takýmto psom.....pes v podobnom koterci prebýva celé dni, ale pravidelne s ním chodia 2x denne sa prebehnúť a celú noc je pes opäť v koterci....koterec občas vydrhnú kartáčom, prepláchnu hadicou...pes vyzerá spokojne, zdravo. Sem-tam čosi je aj zacítiť, ale nikto zo susedov z toho nerobí HALÓ...
    korela Ja si myslím, aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, že by mali byť zo zákona určené pravidlá, t.j. normy aj pri zriaďovaní takého malého "objektu", akým je koterec. Tým by sa predchádzalo týmto chronickým susedským konfliktom.
    Skôr sa dá napadnúť, ale aj vyhrať spor, ktorý má jasné pravidlá.
    Pre vlčiaka koterec postavil manžel s vydláždenou a vyspádovanou podlahou a vsakovačkou. Každý deň sme ju poriadne vysprchovali. Problém sme však mali zasa s jeho štekotom. Doobeda spal, poobede vyčkával kedy prídeme z práce, v noci vyštekával. Na prechádzky chodieval.
    misoft Štekot - mi niečo vrav . Panelák na druhej strane rodinné domy..... skoro v každom dvore je minimálne 1 pes. Cez leto, keď sú horúčavy, bez toho, aby okno nebolo zatvorené, sa nedá spať. Dôvod? Cez deň si to drichme v tieni, v noci začnú medzi sebou celonočnú "debatu". Začne jeden a o 5 minút štekajú skoro všetky v okolí. Keby na chvíľu, kdeže - celú noc! Stíchnu vtedy, keď začne slnko vychádzať.
    afrikánka korela....tak taký vymakaný koterec som ešte nevidela, manžel musí byť šikovný....,že ho chválim......a skvelý nápad pre majiteľov. A ten štekot? Bolo asi psicu treba unaviť behom popri bicykli.
      zbaliť
    Príspevok zbalený
    spam

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (1)
    buchač
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (6)
    -6
    alaya1 idiot
    afrikánka marleau...dá sa zasmiať....ale iba vtedy, ak ide o vtip...Ak naozaj, tak platí to od alaya....

    Ako postupovať, keď susedov pes smrdí.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.