Zavrieť

Porady

Ex otec na materskej a nedoplatok na rocnom zuctovani ZP

Zdravim poradaci, bol som v roku 2015 popri SZCO aj otec na materskej, poberal som matersku, neplatil odvody do SP a ZP ako poistenec statu. Kedze som podal DP neskor, v juli 2016, doslo mi az prednedavnom rocne zuctovanie ZP s velkym nedoplatkom. V podstate suma sumarum je to taka suma, ako keby som platil tie preddavky tak, ako som mal, teraz mi to ale zrechnovali do jedneho pekneho balicku a musim to uhradit, co ma vobec netesi. Vychadzal som z informacii pana Mihala, ktory v clanku Otec na materskej uviedol:
...počas poberania materského neplatí odvody do Sociálnej poisťovne - a neplatí ani preddavky do svojej zdravotnej poisťovne. V ročnom zúčtovaní poistného na zdravotné poistenie za daný rok sa zohľadní, že po dobu 28 týždňov bol poistencom štátu - bude mať nižší povinný minimálny ročný vymeriavací základ. Čiže nielenže bude poberať materské ale ušetrí na odvodoch.
Kedze doplacam preddavky a buduce preddavky sa o nejake drobne zdvihli, nevidim v podstate ziadnu ulavu od poplatkov do ZP okrem tej, ze ked som na tej materskej bol, tak som ich platit nemusel, ale teraz ich chcu v plnej vyske a naraz. Alebo je to tym, ze momentalne sa pre mna vyratavaju preddavky podla roku 2014 a buduci sa dostanem na ten spominany 2015ty? Dakujem vopred, ak by mi to niekto znaly trochu objasnil, s pozdravom Ivan.
Naposledy upravil kaiz : 19.09.16 at 19:03 Dôvod: pravopis :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    počas doby, keď si poberal materské - tak si nemusel platiť PREDDAVKY na poistné. Aké bude skutočná výška poistného - tak to už závisí od tvojho príjmu - presnejšie od tvojho vymeriavacieho základu.
    Ak by si mal za celý rok nejaký maličký VZ - tak by ti skutočnosť, že si bol poistencom štátu pomohla. zrejme to nie je tvoj prípad.
    Ale presne pozri v zákone - § 13 zák o ZP
    aj tu niečo podobné .. http://www.porada.sk/287783-rocne-zu...ml#post2879567

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    V RZZP nedoplacas preddavky, ale uhradzas sumu nedoplatku zdr.poistenia, ktorú ZP vypočítala zo skutočného výmer.zakladu.

    Dopln sumu nedoplatku, základ dane z podnikania, sumu zapl.preddavkov do ZP a sumu zaplateného poistného do SP

    Ex otec na materskej a nedoplatok na rocnom zuctovani ZP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.