Zavrieť

Porady

Skúšobná prevádzka technológie a odpisovanie

Pekný deň prajem. Týmto by som Vás rada poprosila o radu ohladom nasledovného.

03.2006 bola fyzicky dodaná technológia 042/ 321
Spustením technologie do prevadzky firma ziskava vynosy, ktore fakturuje odberatelom.
Podmienka zacatia prevadzkovania technologie je spustenie skusobnej prevadzky, ktora trva napr. 24hodin. Ak skuska dopadne dobre, dodavatel vystavi protokol o odovzdani technologie. skusobna prevadzka sa moze vsak uskutocnit az 09-2006.
Pocas skusobnej prevadzky vsak odberatel vyrobi tovar, ktory preda automaticky svojmu zakaznikovi.
1. Kedy je moment zaradenia technologie do majetku firmy na 022. Pred skusobnou prevadzkou alebo az po?
2. A kedy sa moze zacat majetok odpisovat? v 03-2006 alebo az 09-2006

Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zyka je offline (nepripojený) Zyka

    Zyka
    Nechcem otvarat novu temu, preto pripajam otazku.

    Mame skusobnu prevadzku zariadenia - do kolaudacie budeme fungovat v tomto rezime. vyrabame, predavame. majetok zatial nemame zaradeny a neodpisujeme.
    chcem sa opytat ako je to s opravami a udrzbou takehoto majetku? ako sa to ma spravne uctovat? na 042? potom sa to zaradi aj s tymito nakladmi?
    dakujem za pomoc. ohladom skusobnej prevadzky som nikde nic nenasla, som bezradna. /iba ze nejaku opravnu polozku treba uctovat ?/
    ak mozte pomozte
    Zyka

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Zyka Pozri príspevok
    Nechcem otvarat novu temu, preto pripajam otazku.

    Mame skusobnu prevadzku zariadenia - do kolaudacie budeme fungovat v tomto rezime. vyrabame, predavame. majetok zatial nemame zaradeny a neodpisujeme.
    chcem sa opytat ako je to s opravami a udrzbou takehoto majetku? ako sa to ma spravne uctovat? na 042? potom sa to zaradi aj s tymito nakladmi?
    dakujem za pomoc. ohladom skusobnej prevadzky som nikde nic nenasla, som bezradna. /iba ze nejaku opravnu polozku treba uctovat ?/
    ak mozte pomozte
    Zyka
    Skúsim Vám pomôcť

    Zaradiť do DHM môžeme vtedy, keď sú splnené všetky technické funkcie na uvedenie majetku do používania a sú splnené povinosti v súlade so stavebnými, ekologickými, požiarnymi ......predpismi. Keď sú splnené tieto podmienky, je možné zaraiť DHM do používania a to v deň právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia.

    Vaša spoločnosť tieto podmienky nesplňa. Vaša prevádzka môže fungovať:
    1. právoplatnosť môže byť časovo obmedzená a je potrebné povolenie k predčasnému užívaniu stavby podľa stavebného zákona, resp.
    2. máte povolenie od stavebného úradu o dočasnom užívaní stavby pri skúšobnej prevádzke

    Vo VAšom prípade máte účet 042 "otvorený" až do kolaudácie. V prípade, že sa Vám budú prelínať účtovné obdobia, budete účtovať o OP pri prechodnom a dočasnom užívaní stavby (553/094), pričom náklady na tvorbu OP budú nedaňové, sú PP k ZD a v roku zaradenia do používania napr. rok 2009 sa táto OP zaúčtuje 094/081, pričom dôjde k úprave ZD (zníži sa mi). Bližšie som písala o tvorbe OP pri dočasnom....stavby niekde na porade. Teraz to nie je podstatné.

    Čo sa týka opráv, podľa môjho názoru účtujeme klasicky do nákladov-oprava a údržba.
    Pr. pri obstarávaní nehnuteľnosti bolo položenie parkiet súčasťou účtu 042-obstaranie -účet mám živý do kolaudácie. Došlo k poškodeniu parkiet, napr. mi zatiekla voda a prkety mi navreli, je nutná oprava (odfotiť) a tu už účtujem nový nákup parkiet nie ako obstaranie, ale zaúčtujem ako opravu.

    Udržba nehnuteľnosti detto náklad. (môj názor).

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ešte by som predsa doplnila moje názory, pretože sa o týchto veciach veľmi málo píše i v odb. literatúre.
    Čo chápeme pod pojmom oprava par. 35/2f- náklady na opravu a udržiavanie. Opravou odstaňujem čiastočné fyzické opotrebenie alebo poškodenie majetku za účelom uvedenia do prevádzkyschopného stavu, pričom nemôže dôjsť k zmene tech. parametrov.
    Teda ak ja vymením tieto napuchnuté parkety, opravím ich a dám znovu podlahu do prevádzkyschopného stavu. Mám i nejaký štampel od stavebného úradu že mám skúšobnú prevádzku, na základe kt. môžem nehnuteľnosť užívať. V rámci skúšobnej prevádzky mi stavebný úrad dá lehotu, dokedy je potrebné odstrániť nejaké chyby, aby mohla prebehnúť kolaudácia, touto skúšobnou prevádzkou sa neohrozuje bezpečnosť a zdravie osôb.

    Skúste pozrieť do povolenia SU za akým účelom je skúšobná prev..

    Zyka je offline (nepripojený) Zyka

    Zyka
    Betka, dakujem za rady.
    V nasom pripade sa vsak nejedna o nehnutelnost ale o technologiu, ktoru nemam este zaradenu , nakolko je naviazana na kolaudaciu /je to betonaren ktora pozostava z technologickej a stavebnej casti/.
    takze opravy si kludne mozem davat do nakladov, bude to pripocitatelna polozka - ako som rozumela.
    dakujem, naozaj je malo informacii o tejto teme
    Zyka

    Skúšobná prevádzka technológie a odpisovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.