Zavrieť

Porady

Dedenie fin. zostatkov po smrti jedneho rodica

Rodicia maju BSM, pricom kazdy z nich ma svoj ucet v banke. Zaujima nas, ci po smrti jedneho z rodicov, budu predmetom dedicskeho konania po zosnulom rodicovi aj financne zostatky na ucte druheho, stale zijuceho rodica. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Notár si vyžiada (niekedy to neurobí) stav účtov poručiteľa v bankách. Keďže ide o BSM, mal by si vyžiadať aj stav účtov druhého manžela. Nepotvrdím to však z praxe, taký prípad som nemala.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    bea, branislavp, terezamaria, ivka70, Katy a R, SachMat, afrikánka
    7
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SachMat Dakujem za odpoved.
    Len na vysvetlenie (kedze vidim, ze sa tu rozbehla debata aj inym smerom), mam doveru oboch rodicov a dispozicne pravo k obom uctom. Cielom nie je vybabrat s dalsimi dedicmi - nikto nepride skratka. Vzhladom na uvedene som presvedcena ze akakolvek manipulacia s uctami z mojej strany je v poriadku a v sulade so zakonom aj s desatorom ;} (@ misoft/afrikanka)
    buchač SachMat (Dnes 03:58) Dakujem za odpoved.
    Len na vysvetlenie (kedze vidim, ze sa tu rozbehla debata aj inym smerom), mam doveru oboch rodicov a dispozicne pravo k obom uctom. Cielom nie je vybabrat s dalsimi dedicmi - nikto nepride skratka.
    =====================
    Nevidím dôvod riešiť danú situáciu....lebo ak sa pozriem na poplatky ?

    Poplatky a dedičstvo

    Za konanie o dedičstve sa platí notárovi poplatok vo výške, ktorá závisí od hodnoty dedičstva. Ak je hodnota dedičstva do 3.319 €, poplatok predstavuje 6,50 €. Ak je hodnota dedičstva do 9.958 €, je poplatok 16,50 €. Dedičstvo nad 9.958 € je spoplatnené vo výške 0,2 % z hodnoty dedičstva, najviac však sumou 165,50 €. Za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku sa platí poplatok 1 % z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej suma 6,50 € a najviac 165,50 €.
    http://www.pravny-poradca.sk/dedenie

    Kvôli pár šušňom sa realizovať ???
    No ja teda neviem, ale ja by som to určite neurobil.
    Respektíve aj hej, ale len v jednom prípade.
    afrikánka .....tajnoskár...v ktorom prípade, by si to robil...šak poraď, aby sme vedeli, lebo ináč také komenty sú na ......!!!
    buchač afrikánka (Dnes 10:17) ...v ktorom prípade, by si to robil
    ================
    Každý prípad je iný...aj každá situácia.
    Kde je napísané, že musím dávať svoje múdro, skúsenosti, postrehy vždy za každých okolností ???
    Je to niekde v etikete ?

    Nevraviac už aj o tom, že nie každý má rovnaké možnosti.
    afrikánka ...na múdro si skúpy......ale iné rád rozdávaš, ako Mikuláš
    doktor23 to buchač: to čo si písal, je súdny poplatok, nie odmena notára je tu:
    https://drive.google.com/file/u/1/d/...ew?usp=sharing

    http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakom...t%C3%ADva.aspx
      zbaliť

    Pravnik AI je offline (nepripojený) Pravnik AI

    právnik Pravnik AI
    Po žijúcich sa nededí (zatiaľ)
    Predpokladom dedenia je smrť fyzickej osoby - poručiteľa a nie jeho manžela/manželky. Dedením prechádzajú majetkové práva a povinnosti fyzickej osoby z dôvodu jej smrti, ktoré smrťou fyzickej osoby nezanikajú, na osobu dediča.

    V prípade trvania BSM sa najskôr vyporiadava bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a až zvyšná polovica sa dedí medzi manželku/manžela a deti.

    Skutočnosť, že rodičia majú samostatné účty nie je rozhodujúca. Pokiaľ fin. prostriedky na účtoch nadobudli za trvania manželstva, patria do BSM (okrem daru alebo dedičstva len jedného z manželov, prípadne bolestného, náhrady za sťaženie spoločenského uplatnenia niektorého z manželov).
    Naposledy upravil Pravnik AI : 06.10.16 at 22:01
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SachMat Ako sa v takomto pripade vysporiada BSM?
    Ide mi o to, ze jednemu rodicovi sa nahle zhorsil zdravotny stav. V ocakavani najhorsieho a s cielom minimalizovat naklady na dedicske konanie, som previedla vacsinu fin. prostriedkov z jeho uctu na ucet druheho rodica (mam dispozicne pravo). Cielom otazky je zistit, ci mala tato akcia vobec zmysel (vzladom na ocakavane buduce dedicske konaniie), alebo som si ich mala radsej previest docasne na svoj ucet a az po skonceni dedicskeho konania previest na ucet pozostaleho rodica.
    Pravnik AI BSM ide na ½, zvyšná ½ bude predmetom dedičstva. Čo bude na vašom účte samozrejme nepodlieha ani deleniu BSM ani dedičskému konaniu.
    vicktor S tym prevodom si dobre urobila - aj tam disponujes?
    V pripade umrtia NIC nevrat naspat.
    misoft No ten prevod na svoj účet by som neodporúčal. I keď máš dispozičné právo - NIE SÚ to tvoje finančné prostriedky. A v prípade dedičského konania po zosnulom by si mohla byť i obvinená zo zatajovania majetku zosnulého. Darmo by si to vracala na účet žijúceho druhého rodiča.
    Katy a R neviem, prečo by nemohla previesť peniaze na svoj účet , kto by ju za to obvinil? veď to bude so súhlasom rodiča (majiteľa účtu) ! myslím, že to je najlepšie riešenie
    misoft Čítaj pozorne: prevod peňazí na jej účet z účtu jedného rodiča. Potom bude dedičské konanie - s výsledkom - nemá žiadny majetok. Potom prevedie peniaze na účet druhého rodiča. A odrazu je majetok - ona ho tým pred (prípadnými) ďalšími dedičmi ZATAJÍ a dá všetko druhému rodičovi. Obíde dedičské konanie (prakticky ako keby všetko dedil ten druhý rodič - a to je už NEZÁKONNÉ.
    Katy a R čítam pozorne - rodič jej dal dispozičné právo - a kľudne jej svoje peniažky môže teraz darovať .. a ona ich potom buď minie na potrebné veci, alebo ak bude chcieť, tak ich môže previesť na druhého rodiča. čo na tom je? ve´d ak by nebola dôvera, tak asi nemá dispozičné právo.!
    afrikánka Ak by rodičia boli vlastníkmi bytu, domu príde k dedičskému konaniu, teraz uvažujem, či vlastne nie sú pozbavení takéhoto vlastníctva....možno bývajú u zadavateľky....a týmto by "vypaprala" so súrodencami
    Katy a R ani nevieš, či má súrodencov, a tiež či to neriešia spoločne?
    ja napr si myslím, že nie je na škodu poriešiť majetky (aj peniaze, aj domy..) za života ..... aby sa potom deti náhodou na DK nerozhádali (čo je veru dosť častý jav) - ale to už mimo témy
    afrikánka Ja zastávam názor, že majetky by rodičia nemali počas života deliť, lebo často sa stáva, že dochádza ku krivdám, alebo deti majú pocit, že niekto bol zvýhodnený....Dediť majú rovnakým dielom všetky deti (pokiaľ nie je zákonný dôvod vydedenia). Ako sa podelia, povadia alebo dohodnú, je ich vec. Ale od rodičov sa očakáva istá spravodlivosť...
    SachMat Ano, ale stale nerozumiem, ako sa urci ta 1/2 z BSM. To bude niekto skumat, co/kolko majetku mali rodicia pocas spolocneho zivota? Cize po smrti jedneho rodica bude niekto skumat kolko penazi ostalo druhemu rodicovi v banke na ucte aby z toho urcil 1/2? Alebo je to zalezitost prehlasenia pozostaleho rodica ktory povie ze 'takyto' zostatok je BSM, z toho sa bude dedit 1/2. Ako sa to robi v praxi?
    afrikánka Notár si sám dohľadá majetok zomrelého z katastra nehnuteľností, stanoví dedičské konanie, kde dedičov vyzve k priznaniu iného majetku-teda i finančných prostriedkov, ktoré sa dedia tak, ako v odpovedi uviedol Právnik Al. Vašej matke po zrátaní vkladov patrí polovica. Druhá polovica sa rozdelí medzi dedičov, manželku a deti rovnakým dielom. Pozostalí zvyčajne neuvádzajú, nepriznávajú finančné prostriedky. Ak sú peniaze už prevedené na matku, je to opatrenie, ktorým sa dá vyhnúť poplatkom.
    Dáša_ vyhnúť poplatkom alebo ostatným dedičom
    afrikánka Dáša...to je už na svedomí jednotlivcov, ale zvyčajne takéto "opatrenia" vedú k porušeniu desatoro božích prikázaní....nepožiadaš majetku blížneho
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    po skúsenosti s niekoľkými DK v poslednej dobe zastávam názor, že všetky záležitosti je lepšie poriešiť dopredu. si myslím, že zadávateľka postupuje rozumne, keď už bohužiaľ je taká situácia. Ako píše Mária - aj keď sú účty obidvoch manželov vlastne spoločné (v manželstve platí, že čo je moje, je aj tvoje) - tiež som sa nestretla s tým, že notár si vyžiadala aj výpis žijúceho manžela. (ale asi sa to vylúčiť nedá??).
    a čo sa týka tých poplatkov - juraj tu síce priložil link - ale tam sú len súdne poplatky. okrem tohto poplatku sa platí odmena notára (vyhl MS SR 31/93) - a to je veru niečo úplne iné - plus notár si ešte započíta poplatky, ktoré vynaložil + DPH. (dohľadanie majetku, dedičov).
    moje doporučenie - že ak notárovi predložíte všetky info o majetku aj o dedičoch (výpisy k dňu úmrtia, LV nehnuteľností, adresy ... prípadne jeden rozdá všetky pozvánky (prípadne splnomocnenia) všetkým dedičom, tak môžte tiež ušetriť. (pri veľkom množstve dedičov, ktorí sú rozlezení po celej Európe sa len to poštovné veru vyšplhá vysoko! )
    kopretinka on si určite niečo nájde,za čo ich skasíruje...

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Ked toto vyskocilo medzi novinky, znovu som si precital a myslim ze povodna otazka stale nebola zodpovedana (resp. iba ciastocne Katy a R).
    Manzelia maju BSM, jeden ma BU s malym zostatkom na bezne vydavky domacnosti, druhy ma vkladnu knizku na 100 tisic. Ked ten druhy zomrie, predmetom dedicstva by mali byt uspory 50 tisic, kedze poovica je podiel prezivsieho rodica - ano ci nie? Napriek tomu ta polovica sa nebude dat vybrat az do ukoncenia DK.

    Ale po prijati "noveho" zakona o bankach po roku 2000 som musel podpisovat dodatky k zmluvam ze vsetko co je na ucte je vylucne moje. Namietal som instituton BSM, ale odbili ma bud podpisem alebo zmrazia a vypovedia ucet.

    Poznam pripad ked zamestnanec zomrel v praci. Kolegovia ihned volali manzelku aby ako disponentka previedla peniaze na svoj ucet aby mala z coho zit a neblokoval ich notar. V banke bank (NBS) hadam vedia co zakon dovoluje.

    Napokon: SachMat a co ak ta zrazi auto? Aj na svojom ucte mas disponentov?
    Mária27 tvoje vyhlásenie pre banku nezmení zákon
    kopretinka 08.10.16 11:08 priradil do Porady

    Dedenie fin. zostatkov po smrti jedneho rodica

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.