Zavrieť

Porady

Firemné auto a nepeňažny príjem konateľa

Dobrý deň,
čítala som na viacerých stránkach že:

“Výdavky (náklady) súvisiace s majetkom charakteru osobnej spotreby si bude môcťvo výške 100 % uplatniť len ten daňovník, ktorý preukáže, že takýto majetok využíva výlučne na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.
Výnimkou z tohto obmedzenia sú výdavky na osobnú potrebu podľa § 21 ods. 1 písm. i), ktoré nie sú daňovo uznaným výdavkom a výdavky súvisiace s nehnuteľnosťami. To znamená, že odpisy nehnuteľností vrátane ostatných súvisiacich výdavkov sa nebudú krátiť a budú daňovým výdavkom v plnej výške bez ohľadu na využitie budovy. Ďalšou výnimkou sú výdavky súvisiace s motorovým vozidlom u zamestnávateľa, ktorý dáva zamestnancovi k dispozícií motorové vozidlo aj na súkromné účely, pričom takýto nepeňažný príjem formou poskytnutia motorového vozidla zamestnancovi zdaňuje podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov.”

“Firemné autá (ako podmnožina „majetku“) však majú z*tohto režimu jednu výnimku. Ak firma zdanila zamestnancovi používanie auta*– tým, že pridala jedno percento z*jeho ceny do mesačnej mzdy zamestnanca/spoločníka*– uvedená voľba „80% vs. 100%“ sa jej netýka. Výdavky na toto auto si uplatní v*100%-nej*miere.”

Dobre som porozumela že ak konateľ používa firemné auto aj na osobné účely, tak firma má dve možnosti:
1. zahrňuje do príjmov konateľa ako nepeňažny príjem každý mesiac 1% z obstarávacej ceny auta podľa § 5 ods. 3 písm. a) zákona o dani z príjmov, a vtedy firma môže uplatniť 100 % z výdavkov na auto ako daňový výdavok firmy?

2. alebo firma rozhodne že 80 % ( z odpisov atd.) bude daňovým výdavkom, a 20 % nedaňovým výdavkom pre spoločnosť, a vtedy nemusí zahrnúť do príjmov konateľa 1% z OC auta?

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Číslo 1 platí vzhľadom na §19 ODS. 1 a ods. 2 písm t, číslo 2 nemá podľa môjho názoru zákonné odôvodnenie a jedná sa len o akúsi domnienku daňovníka, že by to tak mohlo byť.
    Naposledy upravil jakubzemko : 15.04.17 at 10:31
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ment2137 Tu som ešte našla článok o tom: http://ludskourecou.sk/2017/02/auto-...eid=0973c31501

    Poznámka: od začiatku roku 2015, kedy sa do zákona dostala voľba 80% vs. 100% na náklady súvisiace s firemným majetkom, sa v praxi, na školeniach či v diskusiách hovorí o tom, že ak si firma uplatňuje v daňových nákladoch ohľadne majetku (autá, počítače, nábytok atď) iba 80%, niekomu – zamestnancovi resp. spoločníkovi, ktorý je na účely zákona o dani z príjmov považovaný tiež za zamestnanca – vzniká nepeňažný príjem. A teda ho treba zdaniť aj „zodvodniť“. Dokonca aj sama Finančná správa vydala k danej téme podrobnejší materiál, ktorý už medzičasom prečesala a zaktualizovala – najnovšia verzia je tu, príjemnú zábavu. Podľa všetkého – alebo aspoň podľa mňa – pri počítačoch, nábytku a inom majetku (okrem) áut uplatnenených v nákladoch na 80% zamestnancovi ani nikomu iného nepeňažný príjem nevzniká a zamestnancovi je potrebné čosi zdaňovať (pozri otázku č. 9) iba v prípade auta, ktoré si na jednej strane firma (jeho zamestnávateľ) uplatňuje v nákladoch na 100% a na druhej strane ho vyslovene poskytne zamestnancovi/spoločníkovi na súkromné účely.
    ment2137 Materiál od FS: https://www.financnasprava.sk/_img/p...y_doplnene.pdf
    jakubzemko Stanovisko od finančnej správy:
    Zamestnávateľ (právnická osoba) nemôže využiť §19 ods.2 písm. t) ZDP ak poskytne auto zamestnancovi aj na súkromné účely, pretože v danom prípade musí postupovať podľa §5 ods.3 písm. a) ZDP a zdaniť zamestnancovi 1 % zo vstupnej ceny vozidla. Následne zamestnávateľ výdavky súvisiace s autom môže uplatniť do základu dane v plnej výške, okrem možnosti uplatnenia výdavkov na pohonné látky v paušálnom pomere 80 % daňové výdavky a 20 % nedaňové výdavky /§19 ods.2 písm. l) bod 3 ZDP/ a okrem výdavkov na pohonné látky spotrebované pri súkromných jazdách zamestnanca, ktoré nie sú daňovým výdavkom. Uvedený postup vyplýva zo znenia ustanovenia §19 ods.2 písm. t) ZDP, ktorý uvádza výnimky, pri ktorých sa toto ustanovenie neuplatní a jednou z výnimiek je aj postup podľa §5 ods.3 písm. a) ZDP. Upozorňujeme , že vyššie uvedený postup platí, ak ide o auto využívané počas prvých 8 rokov, pretože na základe znenia ustanovenia §5 ods. 3 písm. a) ZDP sa pre účely výpočtu nepeňažného príjmu zamestnanca vo výške 1 % zo VC vozidla patriaceho zamestnávateľovi poskytnutého zamestnancovi aj na súkromné účely znižuje vstupná cena každoročne o 12,5 % . Spôsobom výpočtu stanoveným v §5 ods.3 písm. a) ZDP (12,5 %*8 rokov=100 %) sa auto „dodaní“ zamestnancovi za obdobie ôsmich rokov.

    Ak je auto v používaní v 9. roku a nasledujúcich rokoch a právnická osoba ho poskytne zamestnancovi aj na súkromné účely, postup podľa §5 ods.3 písm. a) ZDP sa neuplatní (nezdaňuje sa zamestnancovi nepeňažný príjem) , a až v tomto prípade zamestnávateľ postupuje podľa §19 ods.2 písm. t) ZDP. To znamená, že na základe vlastného uváženia môže zahrnúť výdavky na vozidlo uvedené v tomto ustanovení do daňových výdavkov buď v paušálne výške 80 %, alebo v preukázateľnej výške v závislosti od pomeru využívania tohto majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu
    buki To stanovisko z fin. spravy mate ze ste sa ich pytali na tu otazku alebo ste to niekde nasli? dakujem
    jakubzemko pýtal
      zbaliť

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    No hlavne, aspoň ako som to zistila a pochopila ja, v bode 1. firma môže uplatniť 100 % z výdavkov ale nie z PHM (tam musí naďalej 80% ak nechce viesť knihu jázd). Týka sa to iba výdavkov ako opravy, odpisy, DzMV, PZP atď. Alebo sa mýlim?
    Mňa by skôr zaujímalo, ako preukáže firma, že používa auto iba na firemné účely, keď bude účtovať 80% výdavkov a nebude si teda viesť knihu jázd? Alebo je to na rozhodnutí firmy? Bude to daňová kontrola rešpektovať?
    Fany Môže prosím niekto toto upresniť? Ďakujem.
    buki Plati teda pri bode 2. ze ak si firma bude uplatnovat zo vsetkych nakladov suv. s autom 80% tak vtedy nemusi konatelovi davat 1% ako nepenazny prijem mesacne?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    buki Plati teda pri bode 2. ze ak si firma bude uplatnovat zo vsetkych nakladov suv. s autom 80% tak vtedy nemusi konatelovi davat 1% ako nepenazny prijem mesacne?

    Firemné auto a nepeňažny príjem konateľa
    Vieš, kto pozná odpoveď?
    Nie, neplatí.
    Fany Nieje potom používanie motorové vozidla aj na súkromné účely takto vlastne 2x ukrátené? Raz, že si firma účtuje iba 80% nákladov a druhýkrát, že z toho konateľ zaplatí ešte aj odvody a daň?
    Mne sa to teda vôbec nepáči. A čo ak počas roka konateľ predsa len bude používať auto iba na firemné účely a použije ho pre seba napr. iba 2x do roka, napr. na dovolenku?

    Firemné auto a nepeňažny príjem konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.