Zavrieť

Porady

Položenie asfaltu na spevnenie poľnej cesty - aké povolenie treba?

V susedstve nášho pozemku sa nachádza poľná cesta, ktorá bola kedysi hlbokou úvozovou cestou. V minulosti bola však protiprávne zavezená stavebným odpadom. Následne na to bol na túto cestu navezený makadam a asfaltová drvina. Všetko samozrejme bez povolení. Navážky stále pokračujú, lebo tí, ktorí začali túto cestu používať na prechod autami a/alebo si tam postavili dom majú záujem cestu rozširovať. Navážka je už nad úrovňou môjho pozemku a dochádza k jej zosypávaniu a rozširovaniu. Vtedy som ešte nebola vlastníčkou pozemku a o týchto veciach som nič nevedela. Po získaní vlastníctva som podala podnet na obecný úrad aj na úrad životného prostredia a oznámila som ukladanie nelegálneho odpadu. Záver bol, že je to cesta, ku ktorej sa nikto nehlási. Je vo vlastníctve štátu a pozemkový fond nikdy nedal na akúkoľvek úpravu ani navážku súhlas. Preto som podala podnet na prokuratúru. V tom čase prišlo na tejto ceste k výkopu po celej dĺžke, ktorý odhalil množstvo navezeného odpadu. Všetko som zdokumentovala a pridala k podnetu. Záver vyšetrovateľa bol negatívny, zisťoval len na úrade životného prostredia, ktoré zo zrejmých dôvodov všetko poprelo. Na moje odvolanie a intervenciu dozorujúceho prokurátora sa spis dostal na iné policajné oddelenie. V lete som bola vypočúvaná a vyšetrovateľ mi oznámil. že skutočne bolo zistenie uloženia nelegálneho odpadu vo veľkom rozsahu so škodou cca 20 tisíc Eur. Na pošte by ma v týchto dňoch mal čakať práve oficiálny záver z tohto vyšetrovania. Práve teraz som však na tejto ceste videla stavebný ruch. Pýtala som sa pána zo stavebnej firmy, čo tam idú robiť a či majú povolenie. Odpoveď bola, že o povolení nič nevie, povedal meno zadávateľa (sused, ktorý má záujem o rozšírenie tejto cesty a ide drzo za svojím) a vraj sa tam bude pokladať asfalt. Nateraz vyrovnali bágrom povrch. Je jasné, že všetko bez akéhokoľvek vymerania a znova so zásahom do nášho pozemku. Začali sme so stavbou oplotenia, ktoré je nemožné v takomto ťažkom teréne urobiť, preto nie je dokončený a takmer všetky osadené stĺpy (betónové železničné pražce) sú poposúvané, jeden je vytiahnutý celkom. Neviem, čo robiť. Zajtra určite pôjdem na stavebný úrad, popýtať sa, čo a ako. Treba na takúto úpravu stavebné povolenie?Nemala som o ňom ako vlastníčka susedného pozemku vedieť? Mám zavolať políciu pri pokládke ak zistím, že nebolo vydané žiadne povolenie? Čo robiť?
PS: Ak hovorím, že sused ide tvrdo za svojím myslím to vážne. V minulosti ma totiž aj so svojím synom dosť surovo fyzicky napadol v prítomnosti môjho vtedy 10-ročného syna. Bola som slušná a hlúpa, neoznámila som to a dnes to ľutujem.

Nastali nové skutočnosti a preto prosím súrne o pomoc:
Dňa 14.10.2016 som si prevzala uznesenie vyšetrovateľa OR PZ odbor kriminálnej polície, kde je jasne konštatované, že došlo k trestnému činu neoprávneného nakladania s odpadmi, tým že bol neoprávnene uložený odpad (spomínané zavezenie úvozovej cesty) v množstve 460m3, cca 598 ton a bola spôsobená škoda vo výške 26101Eur. V pondelok 17.10. začali robotníci pokladať asfalt, vraj dostali príkaz ísť na šírku 3m. Upozornila som ich, že cesta je užšia a budú zasahovať na môj pozemok. Napriek tomu pokračovali, zavolala som políciu a tá práce zastavila - dočasne. Teraz som bola pozerať, asfalt je položený, zasahuje na môj pozemok. Dnes doobeda som sa na stavebnom úrade snažila dostať k stavebnému povoleniu - neúspešne (vraj som mala možnosť, bolo vyvesené 15 dní - líniová stavba sa takto môže). Ale dovolila mi stav. povolenie si očami prebehnúť. Je tam schválená premenlivá šírka, vymeranie geodetom (nebolo dodržané), pod asfalt mal ísť štrk (vraj na spevnenie - nebolo dodržané). Ešte tam bolo, že stavebný úrad upustil od ústneho konania a miestneho zisťovania, nakoľko sú mu pomery dobre známe. Pýtala som sa úradníčky, povedala, že veď tam je zmes blata a nejakých kameňov. Asi to takto bolo v žiadosti o stavebné povolenie. Podstatné však je, že ani netuší, že ako podklad slúži čierna skládka a je presvedčená, že ide o zmes blata a kameňov. Práve preto bolo v stav. povolení nariadené dať pod asfalt vrstvu uvalcovaného štrku. Pretože existuje posudok znalca z odboru životného prostredia a zároveň aj uznesenie z vyšetrovania o tom, že na cesta bola zavezená nelegálnym odpadom do takej výšky, že tento sa sype na môj pozemok - poľnohospodársku pôdu, znova som dnes podala podnet na životné, aby konalo podľa zákona o odpadoch a dalo skládku odstrániť. Neviem však, čo teraz, keď je to celé prikryté asfaltom. Môžem žiadať a koho o odstránenie stavby, pretože už stavebné povolenie bolo schválené na základe nepravdivých informácií, hoci stavebník aj majitelia pozemkov pod cestou, ktorí dali súhlas vedeli, že je vedené vyšetrovanie kvôli čiernej skládke a vedeli aj o samotnej skládke (boli v tejto súvislosti vypočúvaní). Som zúfalá, neviem čo ďalej. Vie mi niekto poradiť?
Naposledy upravil EvaB. : 19.10.16 at 17:28 Dôvod: Nastali nové skutočnosti
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    A) Riešiť s obecným úradom - jedná sa o nelegálnu stavbu.
    B) Navyše sused vykonáva stavebnú činnosť na obecnom pozemku.
    C) Výstavba komunikácie podlieha aj územnému plánovaniu - pokiaľ tam nie je - jedná sa o porušenie územného plánu.
    D) Sused vykonáva činnosť, ktorá potrebuje stavebné konanie a účastníkmi stavebného konania sú aj majitelia susediacich pozemkov, pokiaľ jedná bez ich súhlasu, koná protiprávne.

    Takže na obecnom úrade nahlásiť vykonávanie nelegálnej stavby na obecnom pozemku a žiadať, aby obecný úrad ako príslušný stavebný úrad OKAMŽITE vykonal dohľad a stavbu ZASTAVIL.
    Zároveň tlačiť na obecný úrad, aby podal na suseda TO pre porušovanie zákona (pretože zaberá cudzí pozemok - jedná sa o neoprávnené užívanie cudzieho pozemku).

    Inak - pre výstavbu pozemnej komunikácie sa musí postupovať aj podľa http://www.zakonypreludi.sk/zz/1961-135 a http://www.ssc.sk/files/documents/te...kacii_2013.pdf a noriem STN 73 6110.
    Naposledy upravil misoft : 13.10.16 at 16:58
    EvaB. V územnom pláne je naplánovaná cesta. Pozemok patrí štátu, správca je pozemkový fond. Určite nestavia obec.
    Rozmýšľam, že zájdem na stavebný úrad - spoločný stavebný úrad spravujúci aj stavebné záležitosti našej obce a spýtam sa, či je tam nejaké povolenie. Ten spomínaný výkop v ceste robil práve tento sused, keď staval kanalizačnú prípojku v dĺžke cca 400 metrov. Predpokladám, že sa bude ju snažiť preklasifikovať na verejnú kanalizáciu aby sa zbavil povinnosti ju spravovať. Toto je pravdepodobne jeden z krokov. Práve pri tom výkope sa ukázal veľký rozsah nelegálnej skládky odpadu. Vtedy som volala starostku, nemala záujem. Prišiel len pán zo stavebnej komisie pri obecnom úrade, aj to potme. O stavbe prípojky som sa dozvedela až keď nadrzáka brázdili náš pozemok (poľnohospodársku pôdu) stavebné mechanizmy a nákladné autá. Na príslušnom stavebnom úrade mi vtedy povedali, že to vyvesili len ako oznam na obecnú tabuľu, čím elegantne odrovnali vlastníkov susedných pozemkov sa k stavbe vyjadrovať (nebolo ich tak veľa, že by ich nemohli osobitne osloviť).
    Predpokladám na základe skúsenosti, že obec ani stavebný úrad nič riešiť nebude. Už v minulosti si tento sused robil cestu na štátnom pozemku tak, že vykonával nelegálny výrub stromov a klčovanie porastu, tento rastlinný materiál následne polieval pravdepodobne benzínom a pálil, čo som oznámila (nebolo povolenie), následne pozemok vyrovnal (vybagroval, niekde naviezol zeminu, niekde stavebný bordel, niekde štrk). To som už ani neoznamovala, len dávala pozor aby nijako nezasahoval na náš pozemok (znova susedíme). Nezostávalo mi nič iné len neustále striehnuť.
    Ak začnú na ceste niečo robiť asi zavolám políciu, aby to zdokumentovala. Následne asi sama podám trestné oznámenie, kvôli už vyššie napísanému. Dá sa ešte niečo alebo inak?
    misoft Ak sused robí takéto vylomeniny - tie stromy a pod. - tak sa obrátiť aj na životné prostredie.... na okreje, VÚC.... a ak sa zistia neodstatky, obchádzanie zákonov - ŽP vie byť dosť "nepríjemné".

    Položenie asfaltu na spevnenie poľnej cesty - aké povolenie treba?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.