Zavrieť

Porady

Zapretie otcovstva

Dobry den, chcem poziadat o radu ako postupovat pri zapreti otcovstva. Zila som v dlhodobom vztahu, pocas ktoreho som sa ale zoznamila s niekym inym a po case sa rozhodla opustit predosly vztah a zacat vztah s tymto novym partnerom. Po kratkom case na to som zistila, ze som tehotna. Narodilo sa mi dietatko a ja som automaticky ako otca dala zapisat svojho noveho druha. Avsak dieta je ocividne od predosleho partnera, ktory je ochotny sa k nemu priznat. Novy partner je vsak koli tomu urazeny, zdrziava sa v zahranici a nechce s tym nic mat. Da sa zapretie otcovstva urobit aj bez jeho ucasti na konani? Dakujem.
3 komentárov     zbaliť
kopretinka nový partner s tým nechce mať nič....s čím?
Tatiana Ha Ak by som podala navrh na zapretie otcovstva, novy partner nechce ist na pojednavanie. Ale mozno ani nebude musiet?
Tatiana Ha Lenze ja som sa chcela vyhnut tomu, aby dieta slo na DNA test, a predpokladam, ze to by bolo mozne len vtedy, ked by novy partner bol ochotny sa dobrovolne otcovstva vzdat...??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Návrh na zapretie otcovstva môžte v zákonnej lehote podať aj Vy.

    rosk je offline (nepripojený) rosk

    rosk
    Podstatné je určiť, akým spôsobom prišlo k určeniu otcovstva tvojho partnera. Nepíšeš, že by ste boli manželia - v takom prípade by otcovstvo dieťaťa bolo určené tzv. prvou domnienkou otcovstva, teda že otcom dieťaťa je manžel matky dieťaťa (§85 zákona o rodine); v takom prípade môžeš ako matka zaprieť otcovstvo dieťaťa do 3 rokov od narodenia dieťaťa (88 ods. 2 ZoR). Ak ste manželmi neboli a otcovstvo otca dieťaťa je určené druhou domnienkou, t.j. súhlasným vyhlásením rodičov (§90 ZoR), potom môžeš otcovstvo zaprieť do 3 rokov odo dňa, kedy prišlo k jeho určeniu (§93 ods. 2 ZoR), t.j. de facto odo dňa jeho zápisu na matrike. Rozdiel je dôležitý z dôvodu počítania lehoty na zapretie otcovstva. Ak lehota uplynula, potom môže podať návrh na zapretie otcovstva dieťa samo, samozrejme zastúpené kolíznym opatrovníkom, pričom takéto zapretie musí byť v záujme dieťaťa (§96 ZoR). To že súčasný otec nespolupracuje a nesúhlasí je irelevantné - súd sa s tým vysporiada.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.