Zavrieť

Porady

Ako správne a právne presne postupovať pri obmedzovaní práva užívania spoločných priestorov a zariadení bytového domu?

Dobrý deň. Ako právoplatnému (novému) majiteľovi bytu v (staršom) bytovom dome mi je znemožnený vstup, a teda aj právo na užívanie spoločných priestorov a zariadení. Podľa LV a podľa Kúpnej zmluvy so SBD, od ktorého som byt kupoval, mi samozrejme vyplýva podielové spoluvlastníctvo + právo užívania spoločných častí a zariadení bytového domu. V tomto prípade sa jedná o spoločné zariadenia v suteréne (bývalá kočikáreň, práčovňa, atď.), ktoré sú uzamknuté. Pri žiadosti o možnosť vyhotovenia kópie kľúčov, mám od susedov 3 druhy odpovedí: 1 - kľúče nemajú, nakoľko priestory už dlhšie nevyužívajú (skupina, ktorých to vyslovene nezaujíma) 2 - niekto vymenil zámky, ale nevie sa kto - lebo "každý si tu robí čo chce" (skupina, ktorých to aj zaujíma, ale nerobia s tým nič) 3 - zapierajú, alebo sa odvolávajú na iných susedov, ktorí zámky vymenili (skupina, ktorých sa to zrejme týka!). Realita (aktuálne nedokázateľná!) je taká, že sa tu časom vytvorili 2 - 3 "skupinky", ktoré po 2 - 3 ľuďoch zabrali spoločné zariadenia, a tvária sa, akoby nič. Kolujú tu "skostnatené" názory typu: priestory si nemožno len nárokovať, ale sa o ne aj starať (nemožné, ak som sa nedostal doteraz ani dnu), alebo "treba sa účastniť brigád okolo bytovky, a potom sa zaujímať o spoločné priestory", atď...toto mi do očí nepovedal ešte nik, avšak viem to od iných susedov, ktorí sú v skupine tých "normálnych". V bytovom dome máme zástupkyňu vlastníkov bytov, ktorá predmetné kľúče rovnako nemá. Zámky sú jednoducho časom pomenené. Vec samozrejme chcem otvoriť na schôdzi vlastníkov a tu, na Porade, by som si rád prečítal nejaké argumenty a rady, ako postupovať. Zo Zákona 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vyplýva, že ide o porušovanie paragrafu 12 (a 13) tohto zákona. Ako správne "zatlačiť" na schôdzi na tých "duchov", ktorí priestory držia "pod zámkom"? - rád by som sa vyhol nejakým ďalším krokom v občiansko-právnom konaní, atď. Naviac, "nikto nevie nič", alebo sa o veci nezaujíma, čiže aj prípadné ďalšie konanie by bolo na neznámeho páchateľa. Ďakujem za užitočné postrehy... Pozn.: jedná sa o 3 vchodový bytový dom a daný problém sa týka len jedného nášho vchodu, a len ľudí v ňom, pričom v ostatných 2 vchodoch je všetko OK.

DOPLNENIE: ahojte. chcem si overiť nasledovné, a síce, aký je postup PO schôdzi vlastníkov bytov. ako som uvádzal hore, sme všetci vlastníci (nie nájomcovia), a teda všetky byty sú už poodkupované od SBD do os. vlastníctva. SBD už zohráva len funkciu Správcu, čiže sme pod jeho "správou". inak si rozhodujeme ale o všetkom sami, samozrejme v medziach zákona. máme zvolenú zástupkyňu vlastníkov spomedzi seba. čo nasleduje po schôdzi, kde boli schválené určité body? mala by byť spísaná nejaká zápisnica, ktorá je tým pádom právoplatná, atď...? kto toto vykonáva, kto to spíše, vyvesí na nástenku, prípadne do schránok ľuďom/vlastníkom, atď. - proste aby sa človek dostal k nejakému záveru zo schôdze, a mal niečo v rukách, čo je teda po hlasovaní zo schôdze právoplatné už potom. a dokedy od skončenia schôdze by to malo byť? ďakujem za odpovede.
Naposledy upravil rrrraaaddo : 03.11.16 at 11:13
starsky7starsky7 Mám presne tento istý problém, len sa jedná o inú adresu. Prvý krát som to riešil po kúpe bytu pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Nevyriešil som nič tak som to nechal. Teraz som si kúpil bicykel a mám ho v byte v spálni čo je nepríjemné. Mám aj latkovú pivnicu, ale tá je malá, navyše sa tam dá dostať z okna. Neviem ako to riešiť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Pozn.: jedná sa o 3 vchodový bytový dom a daný problém sa týka len jedného nášho vchodu, a len ľudí v ňom, pričom v ostatných 2 vchodoch je všetko OK.

    Omyl! Netýka sa to, len jedného, vraj vášho vchodu, ale vášho domu. Spoločné časti v dome sú tlo! A ako si ho spravujete? Sami, či správcom?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rrrraaaddo "týka sa to len jedného nášho vchodu" rozumej: ten daný problém s uzavretými miestnosťami je len v našom vchode, v ostatných 2 vchodoch majú všetci kľúče od spoločných zariadení (v každom vchode k tým miestnostiam, ktoré sú pod danými bytmi) - viem, že podielové spoluvlastníctvo sa týka všetkých bytov v našej 3 vchodovej bytovke (čiže 3 x 16 bytov)...ale môj problém to nerieši ako v drvivej väčšine prípadov, k jednému vchodu (výťahu) prislúchajú pivnice + ostatné priestory v danom vchode sa nachádzajúce, ktoré užívajú (mali by užívať!) ľudia z daného vchodu, čiže v tomto prípade 16 bytov. Správcom je Stav. byt. družstvo. Máme zvolenú akurát zástupkyňu vlastníkov, ale tá (bez kompetencií, ktoré jednoducho v danej funkcii nemá) zmôže akurát tak... (atď.)
    sito Nemáš pravdu, že spoločné priestory domu pod bytmi vo chode sú len spoločné priestory toho vchodu. Môžem uveriť tomu, že v každom vchode je kočíkareň, nie však tomu, že k každom vchode máte práčovňu, či?

    Kúpna zmluva? Či zmluva o prevode bytu do osobného vlastníctva?

    Pri prevode bytov do osobného vlastníctva musela byť doložená aj mapa, nákres, plán, spoločných priestorov s presným vymedzením, pivníc, latkových kóji, alebo ako sa to nazve. Práčovňa, kočíkáreň isto nie sú pivnice, kóje, že?
    rrrraaaddo Ideme sa tu chytať za slovíčka, alebo si dokazovať, kto má lepšie právne a stavebné vzdelanie? Myslel som, že mi tu niekto poradí. Napísal som, že VIEM, že podielové spoluvlastníctvo sa týka všetkých bytov, a teda aj bytov z ostatných 2 vchodov. Je ale normálne, že ľudia "sa dohodnú", že budú užívať to, čo majú akoby "pod svojimi bytmi", alebo teda k čomu sa dostanú cez svoj vchod. Je teda prirodzené, že aj keď NIE PRÁVNE, ale ľudia majú k užívaniu v bytových domoch to, čo majú akoby vo svojom vchode. Jednoducho to, k čomu sa dostanem už v druhom vchode, alebo prístupom cez spojovačku, je už "akože" (po dohode!) v užívaní toho druhého vchodu. Áno, viem, že máme všetci nárok na všetko v bytovom dome a máme to všetko spoločne v podielovom spoluvlastníctve - čo sa spoločných priestorov a zariadení daného bytového domu týka...načo to ďalej rozoberať? Miestnosti, ktoré kedysi boli "kočikárňami, práčovňami" atď" sú dnes už len miestnosťami, čiže načo ich pomenúvať jednotlivo? K svojmu prvotnému účelu už dávno neslúžia (sušiareň?, práčovňa?...dokonca žehliareň!) - proste sú to miestnosti, a z časti SÚ AJ MOJE. Sme 3 vchody, kde v 2 to funguje tak, ako by malo - čiže 16 rodín daného vchodu užíva spoločne spoločné priestory a zariadenia daného vchodu, a nie je tam žiaden problém. Ostatné som vysvetlil v prvom texte už...a byt som nadobudol Zmluvou o prevode vlastníctva. Tému pivnice (vymedzená plocha oddelená latkami v pivničnom priestore) si otvoril zbytočne, pretože pivnice sú jasne dané ku každému bytu aj s označením a vymedzením v m2 v tomto prípade. Jednoducho - v mojom vchode sú uzamknuté bývalá: kočikáreň, sušiareň a žehliareň - takto sa volali tieto konkrétne 3 miestnosti v dobe, keď plnili svoj účel na danú vec...teraz som si to pozrel vo výkrese. Ďakujem. PS: som rád za diskusiu, ale nechytajme sa za slovíčka, lebo sa stráca hlavný predmet diskusie...
    sito No čo, keď si to našiel vo výkresoch, že sú spoločné. tak sa domáhaj svojho práva ich užíva,ť spoločne. ak ich niekto užíva len vo svoj prospech, mal by so súhlasom všetkých spoluvlastníkov domu, tých priestorov na základe nájomnej zmluvy, a schváleného poplatku, ktorý je príjmom do FPÚaO domu.

    Na slovíčka sa vykašli, nepomôžu ti! Noo, môžu rozhodnúť, že?
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rrrraaaddo ahoj, bol som, všetky kroky som už spravil, inak by som s tým nešiel na Poradu na net. SBD sa vyjadrilo, že spor, ak k nemu teda dôjde, bude občiansko-právny, čo aj chápem, po debate s pracovníkom na SBD. Oni sú údajne len "správcami", a nemôžu zasahovať do sporov vlastníkov, a keďže všetko v danom bytovom dome je naše, nás vlastníkov, či už vo vlastníctve (samotný byt), alebo v podielovom spoluvlastníctve, tak si máme vraj vyriešiť vec medzi sebou, no alebo potom samozrejme na súde. takže zatiaľ je to takto... PS: právne všetko ovládam, viem, na čo mám nárok, a čo mi vyplýva so Zmluvy o prevode vlastníctva, no i tak hľadám najvhodnejší postup - resp. sa rád poradím, aby som nemusel pristupovať k tomu poslednému kroku, ktorým je otvorenie sporu (právne konanie, súdne konanie, atď...)
    sito No, zo zákona je správca najmenej jeden krát za rok POVINNÝ zvolať schôdzu vlastníkov bytov, teda všetkých 48 a všetci na tej schôdzi môžu rozhodnúť, problém vyriešiť, aj hodinu po neschopnosti uznášania schôdze od zahájenia schôdze. Ak nevyriešia, a ty sa chceš domôcť svojho oprávneného práva musíš, to čo nechceš, pristúpiť, spraviť krok, posledný.
    rrrraaaddo ok, posúvame sa ďalej ďakujem...hej, schôdza bude, je zvolaná už...
    branislavp rrrraaaddo, a čo na to vchodový dôverník. Ti držím palce, aby sa to dalo na poriadok.
      zbaliť

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Bez debaty rrrraaaddo, máš právo na užívanie spoločných častí domu, teda bývalej kočíkarne a práčovne... Ale na aký účel by si chcel používať dané priestory? Osobne by som do takých priestorov, ako sú spoločné nikdy nedal svoj bicykel, alebo kočík. Pretože ich nikdy neustrážiš, napr. z bicykla ti niečo odmontujú, kočíku bude chýbať jedno koleso, lebo niekto také potrebuje,atď. Mám s tým osobnú skúsenosť. V bytovom dome sú na uloženie svojich vecí najbezpečnejšie pivnice, alebo balkón. Myslím si, že ako nový majiteľ bytu si zbytočne proti sebe popudíš susedov. Zamysli sa, či ti to stoji za to.
    rrrraaaddo ahoj - prepáč "sosak", ale buď som ja zle napísal svoj príspevok, alebo ty si to vôbec nepochopil...vôbec nejde o to, na aký účel by som to ja chcel užívať...

    mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

    mackoivan
    Najjednoduchšie riešenie:
    1. Zlikvidovať zariadenie práčovne - ktože už dnes perie v pivnici?
    2. pomerať plochu spoločných miestnosti
    3. dať na zhromaždení odsúhlasiť nájom za tieto miestností a vyrúbiť nájom na základe nájomných zmlúv, 3 až 5 Eur za m3/rok, týchto miestnosti
    3. odpojiť od kúrenia a vody priestory v pivniciach- kúrenie nechať len v niektorých, a odsúhlasiť si aj to na zhromaždení. Jedná miestnosť s vodou pre upratovačku a dosť
    Nezávidieť niekomu, že to má zamknuté, keď nájom za to platí
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mária27 Ak ide o spoluvlastníka, neplatí nájom ale nadužívanie.
    Nadužívanie možno zúčtovať podľa § 10 ods. 6 bytového zákona "Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. "
    Možno to tiež hradiť darmi či mimoriadnymi vkladmi po prijatí takého uznesenia vlastníkmi.
    sito Mária, NADUŽÍVANIE???

    " Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

    Plnenia sú služby, že? Je na Slovenskú bytový dom v ktorom je vyberaná záloha za užívanie spoločných častí domu? Nezmysel!

    Miera využívania spoločných zariadení? To už dáva zmysel, že? Na používanie výťahu sa vyberá záloha, teda na elektrinu, ktorá zabezpečuje jeho pohyb hore - dole v šachte. Dodávateľ elektriny si presne zmerá spotrebu svojím určeným meradlom, že? Ale, podľa akej miery si napočítané, vyfaktúrované náklady rozpočítajú spoluvlastníci domu, prípadne ich správca, ich domu? Nemerateľné, že? Osoby, drobnejšie? Osoby, ktoré bývali, používali výťah aspoň jeden mesiac v príslušnom roku, že?

    Pri rozpočítaní nákladov za teplo na vykurovanie, za teplo v teplej vode a vody dodanej do domu sa využívajú spoločné meracie zariadenia v bytoch, ktoré slúžia na spoločný účel domu, rozpočítanie spoločných nákladov domu, že?

    Ústava SR zabezpečuje, ochranu obydlia, že? Tiež určuje, že povinnosti je možné nariadiť le zákonom, že?

    "Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním."

    Vlastník bytu nie je povinný vlastniť určené meradlá v byte na meranie spotreby tepla a vody v byte, že?

    140/2000, § 19

    Používanie určených meradiel

    (1) Určené meradlá možno používať na daný účel, len ak majú platné overenie, ak sa toto vyžaduje.

    (2) Podnikateľ alebo iná právnická osoba je povinná

    a) používať určené meradlá v prípadoch, v ktorých je ich používanie ustanovené (§ 8), a na daný účel existuje druh meradla ustanovený všeobecne záväzným právnym predpisom, ak osobitný predpis7) neustanovuje inak alebo ak úrad neudelil výnimku,

    b) udržiavať používané určené meradlá v náležitom technickom stave,

    c) predkladať používané určené meradlá na metrologickú kontrolu podľa tohto zákona,

    d) používať určené meradlá toho druhu, ktorý je na daný účel použitia určený,

    e) viesť evidenciu používaných určených meradiel s uvedením dátumov ich overenia.

    Fyzická osoba, vlastník bytu ich zo zákona nemôže používať, len podnikateľ a právnická osoba ich môže využívať, že?

    Vrátim sa k tým spoločným častiam domu, štítová stena domu sa môže a aj sa často využíva na reklamu. V takom prípade sa jedná o prenájom spoločnej časti domu. Tiež je možné prenajať aj spoločné priestory domu, kočíkareň, práčovňu, mangľovňu, atd.

    Prenajať spoločné zariadenia domu? Dáva to zmysel?

    "Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú

    a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,

    b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,

    c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,

    d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,

    e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,

    f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

    Tak to čítam, či tak to nie je napísané? Tak to nie je možné chápať?
    Mária27 Nadužívanie musí platiť každý spoluvlastník, ktorý užíva akúkoľvek spoločnú vec nad mieru svojho podielu - dá sa to súdne vymáhať, je dosť judikátov.
    Bytový zákon čo neupravuje, platí tam občiansky zákonník (pozri § 3 ?). Podľa bytového zákona nadužívanie nie je príjmom fondu, ale sa zohľadní pri rozpočítaní energií.
    Vlastníci neplatia nájomné sami sebe.
    mackoivan Mária je toho viac čo sa na základe nájomnej zmluvy dá prenajímať
    My napr. prenajímame časť strechy pre telekomunikačného prevádzkovateľa, detto pre internetového+ prenajímame pivničné priestory pre niektorých majiteľov bytov,
    So všetkými máme podpísané nájomné zmluvy , Toto je oveľa jednoduchšie ako vypočítavanie nejakého nadúživania
    Platby od všetkých sú príjmom fondu opráv. samozrejme platíme z toho daň.
    Mária27 Strechu prenajímate inému, ale nájom sebe je absurdum. Keby ste žalovali neplatenie nájomného, súd by to zameitol, nájomnázmluva je neplatná.
    mackoivan nuž keby nájomcovia platili len kúrenie, či elektrinu v prenajatých miestnostiach- mali by prenájom veľmi lacno.
    Neviem si dosť dobre predstaviť výpočet
    takto prenajímať spoločné priestory ľuďom z domu je bežná prax u mnohých premnohých správcov domu, či u SVB
    Mária27 spoločné energie sa z toho hradia - platia ako nájomné ale sa to tak nemôže volať a nie je to príjmom fondu opráv
    mackoivan nejak mi to nesedí- že platia nájom sebe ?!- oni tie spoločné priestory nevlastnia- len ich malú časť - a to ostatné si prenajímajú od všetkých ostatných vlastníkov- mne to dáva logiku, ale pripúšťam, že to niekto niekde "preparagrafoval" a pre mňa osobne nelogicky zamotal
    sito Marka, nikomu sa také moje, tvoje pomenovanie nepáči, aj ho prepísal na Mária. No, nič to, alebo nech to ničia?

    No samozrejme, že ten § 3 som čítal, a nie raz.

    Nebudem citovať zákon 182/1993. Ale, či SVB, alebo správca domu spíšu s vlastníkmi bytov, bytového domu, zmluvu o správe domu, bytového, samozrejme, že? Súčasťou, zmluvy by mal byť aj dohodnutý, schválený spôsob rozpočítania spoločných nákladov domu. Pri teple a vode na základe zákona 182/1993, § 10. ods. 6.

    Teoreticky pripúšťam, že sa vlastníci môžu dohodnúť, že ak má niekto svojvoľne uzavreté spoločné priestory domu, napočíta sa mu, nahlási si napríklad dve osoby za užívanie výťahu naviac. A čo ak nie, nie dobrovoľne? Čo na to judikt?

    Ako Ivan píše " nejak mi to nesedí". Predstav si to, že vždy to bude sedieť, keď, aj keď rozhodne väčšina spoluvlastníkov domu. A čo ak v rozpore so 182?
    Mária27 Rozmýšľaj, ako sa to dá, nie ako sa nedá. Každý prípad je iný, ale podstatné myšlienky sa dajú použiť, tak čítaj: http://www.epredpisy.sk/judikatura/1...-spolonej-veci
    http://profipravo.cz/index.php?page=...&csum=b8ef7297
    http://www.epravo.cz/top/clanky/nadm...ilu-87061.html
    sito Marka, nerozmýšľam, čítam. A Ty si emigrovala, o právny exil si požiadala v ČR?
    rrrraaaddo ahojte. chcem si overiť nasledovné, a síce, aký je postup PO schôdzi vlastníkov bytov. ako som uvádzal hore, sme všetci vlastníci (nie nájomcovia), a teda všetky byty sú už poodkupované od SBD do os. vlastníctva. SBD už zohráva len funkciu Správcu, čiže sme pod jeho "správou". inak si rozhodujeme ale o všetkom sami, samozrejme v medziach zákona. máme zvolenú zástupkyňu vlastníkov spomedzi seba. čo nasleduje po schôdzi, kde boli schválené určité body? mala by byť spísaná nejaká zápisnica, ktorá je tým pádom právoplatná, atď...? kto toto vykonáva, kto to spíše, vyvesí na nástenku, prípadne do schránok ľuďom/vlastníkom, atď. - proste aby sa človek dostal k nejakému záveru zo schôdze, a mal niečo v rukách, čo je teda po hlasovaní zo schôdze právoplatné už potom. a dokedy od skončenia schôdze by to malo byť? ďakujem za odpovede.
    sito Pane Bože, dopraj mu pochopiť 182. Správca domu, šafár, ak v dome s majetkom vlastníkov domu šafári, šafára by vlastník gruntu vyhodil Vy mu môžete, mali by ste mu zrušiť, vypovedať zmluvu o správe bytového domu v súlade so zákonom 182/1993, že?
    rrrraaaddo sito, ty o čom píšeš...??! nič - nechajme tak...račej...
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Vystáva otázka, prečo sa chceš dostať k tým spoločným priestorom.
    -------------------------------
    Ako správne "zatlačiť" na schôdzi na tých "duchov", ktorí priestory držia "pod zámkom"? - rád by som sa vyhol nejakým ďalším krokom v občiansko-právnom konaní, atď.
    ...sa rád poradím, aby som nemusel pristupovať k tomu poslednému kroku, ktorým je otvorenie sporu (právne konanie, súdne konanie, atď...)

    Túto situáciu poznám dokonale. Bývalý zástupca vlastníkov v našom vchode mal svojho času tieto priestory pod svojim zámkom. No dalo by sa povedať, že mal tam uložené aj užitočný materiál a nie iba nejaký bordel.
    Až jeho smrťou došlo k zmene, vyprázdneniu miestností. Následne sa tieto začali využívať spoločne, pre oba vchody.

    Povedal by som asi takto, že máš dve možnosti:
    1. Sa na všetko vyondíš a necháš tak ako je.
    2. Otvoríš spor.
    Lebo niet pochýb, že terajší "duchovia" sa dobrovoľne neodsťahujú.
    Naposledy upravil buchač : 28.10.16 at 04:48
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    rrrraaaddo ahojte. chcem si overiť nasledovné, a síce, aký je postup PO schôdzi vlastníkov bytov. ako som uvádzal hore, sme všetci vlastníci (nie nájomcovia), a teda všetky byty sú už poodkupované od SBD do os. vlastníctva. SBD už zohráva len funkciu Správcu, čiže sme pod jeho "správou". inak si rozhodujeme ale o všetkom sami, samozrejme v medziach zákona. máme zvolenú zástupkyňu vlastníkov spomedzi seba. čo nasleduje po schôdzi, kde boli schválené určité body? mala by byť spísaná nejaká zápisnica, ktorá je tým pádom právoplatná, atď...? kto toto vykonáva, kto to spíše, vyvesí na nástenku, prípadne do schránok ľuďom/vlastníkom, atď. - proste aby sa človek dostal k nejakému záveru zo schôdze, a mal niečo v rukách, čo je teda po hlasovaní zo schôdze právoplatné už potom. a dokedy od skončenia schôdze by to malo byť? ďakujem za odpovede.
    Chobot Ak bolo nejaké hlasovanie, tak podľa § 14 ods. 1 zákona o vlastníctve bytov.. výsledok hlasovania ozamuje ten, ktor schôdzu zvolal.:

    "Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov spôsobom v dome obvyklým."

    Zvyčajne na začiatku schôdze sa zvolí zapisovateľ a 2 overovatelia zápisnice (aspoň u nás). Zápisnica zo schôdze sa potom vyvesuje na nástenke vo vestibule.

    Ak ste sa nedohodli na zapisovateľovi, mal by zápisnicu vyhotoviť ten, kto schôdzu zvolal alebo správca. Zákon neupravuje presný postup vyhotovenia a zverejnenia zápisnice. Necháva to na zvyklosti v dome. Ak žiadne zvyklosti nemajú, treba nejaké zaviesť.
    rrrraaaddo ok, díki moc za info - tiež som si to prečítal už v tom paragrafe 14...dík! schôdzu zvolalo SBD, čiže náš správca, a teda podľa toho, o čom sa tu bavíme, by malo SBD vydať teda nejakú zápisnicu, alebo proste nejaký ten záver zo schôdze. a teda ak bolo všetko v poriadku, hlasovanie, sčítavanie hlasov, no proste všetko, čo má správnemu úkonu predchádzať, tak je toto potom právoplatné, OK? dobre tomu rozumiem...? potom už je jedine možnosť, že prehlasovaný vlastník/ci sa môžu proti právoplatnému rozhodnutiu zo schôdze už len do 30 dní odvolať na súd, ktorý vo veci rozhodne...je to tak? ďakujem
      zbaliť
    ivka70 26.10.16 10:43 priradil do Porady

    Ako správne a právne presne postupovať pri obmedzovaní práva užívania spoločných priestorov a zariadení bytového domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.