Zavrieť

Porady

Napadnutie psom

Dobrý deň,pohrýzol ma susedov pes na mojom pozemku.Išiel som na pohotovosť,dnes k lekárovi som práceneschopný.Poraďte mi prosím čo mám robiť.
3 komentárov     zbaliť
Oliwa Ako sa dostal pes na Tvoj pozemok? Máš ho oplotený a psa si naň vpustil?
kopretinka a nepýtal lekár potvrdenie,že pes je očkovaný proti besnote?lebo ak také potvrdenie nie je,tak nastupuje liečba....
buchač "Poraďte mi prosím čo mám robiť."
============================
Otázka má dve roviny :

1. Zdravotnú, ako vyriešiť pohryznutie ...
Veľmi sa čudujem, ak dospelý jedinec nevie, čo má robiť v takomto prípade.
Ja osobne by som kľudne poradil ranu vypáliť žeravým železom, následne nasypať soľ a nechať tak...snáď sa to samo zahojí.

2. Trestno-právnu alebo priestupkovú.
Tu je to o niečom inom. Záleží od okolností.
Ako sa pes dostal na pozemok, či zaútočil bez príčiny, či bol vyprovokovaný...atď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    Čo robiť po uhryznutí zvieraťom?

    V prípade, že dôjde k pohryznutiu neznámym zvieraťom, treba rýchlo konať. Prvoradé je dôkladné umytie rany tečúcou vodou a mydlom, nasleduje dezinfekcia alkoholom alebo jódovým roztokom.

    Neodkladne navštívte pohotovosť alebo svojho ošetrujúceho lekára, ktorý vás pošle za infektológom – ten rozhodne o ďalšom postupe. Ranu nechávame otvorenú, neobväzujeme ju.

    Ak je známy vlastník zvieraťa, ktoré človeka pohrýzlo, musí o tejto situácii (podľa zákona o veterinárnej starostlivosti) upovedomiť príslušnú regionálnu veterinárnu správu alebo súkromného veterinárneho lekára. Nasleduje vyšetrenie zvieraťa, ktoré zostane v izolácii (na stanovené obdobie), aby mohlo byť podozrenie na besnotu vylúčené, alebo potvrdené.

    V prípade, že zviera nie je zaočkované, je zranené, alebo neznáme (nevieme, čo nás pohrýzlo), človek nastupuje na infekčné oddelenie do nemocnice, kde podstúpi procedúru očkovania, aby sa predišlo úmrtiu.
    Ako prehieha liečba besnoty?

    Ak infektológ zhodnotí, že sa nachádzate v rizikovej situácii, nariadi bezodkladný cyklus očkovaní. Cyklus zahŕňa hyperimúnny imunoglobulín a vakcíny proti besnote.

    Imunoglobulín je látka, ktorá sa aplikuje do okolia rany, a poskytuje už hotové protilátky, ktoré neutralizujú vírus besnoty a znemožňujú jeho šírenie. Imunoglobulín chráni vaše telo, kým si samo nevybuduje vlastné protilátky.

    Okrem prechodnej bolestivosti v mieste vpichu, imunoglobulín zvyčajne nespôsobuje žiadne vedľajšie prejavy. Niekedy sa nasadzujú aj antibiotiká, aby sa predišlo hnisaniu rany. Aplikuje sa aj antitetanická injekcia.

    Vakcinačný cyklus sa volí podľa toho, či ste boli vopred zaočkovaní proti besnote. Ak nie, čaká vás séria piatich vakcín – prvá na začiatku liečby, ďalšie na 3., 7., 14. a 30. deň. Ak ste boli vopred zaočkovaní, dostanete už len dve vakcíny, v rozpätí jedného týždňa.

    Začatá liečba sa nesmie prerušovať ani odkladať. Očkuje sa zvyčajne do ramenného svalu. Do 24 až 48 hodín sa môže v mieste vpichu objaviť začervenanie, opuch alebo mierna bolestivosť.

    https://www.slovenskypacient.sk/besn...nkubacna-doba/

    Hlasovalo 12 pouzivatelov

    Užitočné (11)
    Anika61, arizona, Jarka 1, misoft, Katy a R, vlado 33, terezamaria, Chobot, afrikánka, bettylou, vicktor
    Neužitočné (1)
    10
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    afrikánka Dôkladna a precízna odpoveď....nechápem, podľa čoho sa minuskovalo?!
    kopretinka lebo som to napísala ja.
    afrikánka Nemala si pravdu....aha, koľko dostávaš bodov!
    misoft Táto odpoveď by sa mala dať priam zarámovať. Veľmô užitočné (škoda, že len raz sa dá dať).
    kopretinka díky,ja som to len našla a okopírovala,ale aj hľadať treba vedieť.
    misoft No práve..... niektorí hľadať "nevedia", zato vedia písať.....
    vlado 33 Trefné napísané. Mal som podobný problém, keď dcéru pred časom uhryzol susedov pes. Rozdiel bol v tom, že sused odmietol predložiť očkovací preukaz. Odmietol komunikáciu čo sa týkalo nákladov na ošetrenie a poškodenia šatstva. Bola privolaná polícia, okamžite sa všetko pohlo opačným smerom, ústretovosť vyplatenie poškodených vecí náklady na ošetrenie.Ujma na zdraví vtedy nebola veľká, inak by som si ju určite nárokoval.
      zbaliť

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    v prvom rade zistiť, či je pes očkovaný a to vie len sused, takže pri tom je potrebné spoločne útok psa na cudzom pozemku riešiť, nie je podstatné, či je pozemok oplotený, majiteľ psa musí zabezpečiť, aby jeho pes nemohol opustiť jeho pozemok, ak sa s ním nebude dať dojednať aj o náhrade škody, tiež aby zabezpečil úteky svojho psa, je potrebné dať oznámenie na polícii a to čím skôr

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    arizona, pavol54, Katy a R, afrikánka, Ladislav Sun, alaya1, rrrraaaddo
    Neužitočné (1)
    6
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    bjuty smis čím skôr to nahlásiť polícii...

    no teba by som teda nechcel za susedu....až mi zabehlo.....
    kopretinka hej? tak až podstúpiš bolestivú injekčnú liečbu,potom sa ozvi,koho chceš za suseda...
    bjuty smis hej ? tak ked udám suseda na polícii, tak sa mi to vylieči ?
    už to nebude bolieť ??
    no teba evidentne tiež nie.....
    kopretinka keď sused nebude vedieť predložiť potvrdenie o očkovaní proti besnote,a ty si pojdeš ľahnúť na infekčné,tak potom sa budeme baviť,koho to bude bolieť...
    bjuty smis netrep z cesty....kto povedal, že nebol očkovaný ??

    utekaj udávať....
    korela mali by sa psy očkovať proti besnote celoplošne ako kedysi, do nákladov obcí by sa to z daní pre psov aj dalo v pohode zatiahnuť, takto končia peniaze kde-tade a ľudia by mali istotu, lebo kedysi aj ten posledný zanedbaný bundáš bol zaočkovaný, tie stometrové rady, spomínate na ne?
      zbaliť

    Martuk je offline (nepripojený) Martuk

    omylný človek, ktorý sa rád nechá poučiť a občas má aj svojský pohľad na vec :-D ...viac Martuk
    najprv by som išiel za susedom a slušne sa s ním porozprával a spomenul aj odškodné. Rozumní ľudia sa dokážu dohodnúť. Pokiaľ by to malo byť po zlom, tak cez právnika a v najhoršom prípade cez súd. Nepíšeš, aké rozsiahle zranenia ti ten pes spôsobil, či je prihlásený na suseda a či je zaočkovaný.
    kopretinka 28.10.16 14:13 priradil do Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.