Zavrieť

Porady

Exekúcia na 1/4 nehnutelnosti

Dobrý deň, prosím o radu.
Bývalá ma na seba úver a napísanú 1/4 nehnutelnosti. Pred mesiacom sa objavilo exekučné záložné pravo inej banky v ktorej ona dlzi peniaze. Aké budu poplatky exekutorovi pokial je suma, kt. exekútor vymáha 100000€. Nehnutelnost ma celkovú hodotu 166000€. Chcem podotknut, ze na celu tu nehnutelnost ma zalozne pravo jedna nemenovana banka. Ešte pred exekutorom som sa to snažil vyplatit s inou bankou no teraz sme sa zastavili kvoli tejto exekucii. Pocas celej doby splacam uver ja. Prosim o radu co robit.
Dakujem
Naposledy upravil lopez85 : 28.10.16 at 11:43
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Prejaviť záujem o odkúpenie podielu u exekútora. Ten nechá podiel ohodnotiť, vypíše dražbu a ak spoluvlastník zloží cenu podielu pred konaním dražby, tento mu automaticky pripadne.
    Zásadne nevyplácať dlhy u veriteľa druhého spoluvlastníka.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vicktor Aj mna toto zaujima, prosim o viac informacii.
    Myslim ze exekutor by chcel vyhlasit vykricnu sumu vo vyske pohladavky, co nikto neakceptuje.
    3/4 vlastnik ponukne max. 1/4 z clkovej ceny, pripadne co najmenej.
    Exekutor nemoze predat celu nehnutelnost.
    Co sa da ocakavat dalej?
    draik Exekútor v prvej dražbe ako vyvolávaciu cenu v zmysle zákona určí cenu stanovenú znaleckým posudkom.
    vicktor 166 tisic?
    166 tisic / 4 ? aj tak nikto nekupi
    a v dalsich kolach znizuje po 10% ?
    draik So znížením podania až na polovicu musí súhlasiť súd.
      zbaliť

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Ak ako spoluvlastnik mate predkupne pravo, mozete ho uplatnit na drazbe spoluvlastnickeho podielu a to tym, ze date najvyssie podanie. Blizsie je § 146 exekucneho poriadku:

    § 146


    (1) Príklep udelí exekútor tomu, u koho sú splnené podmienky ustanovené zákonom a kto urobil najvyššie podanie. Ak niekoľko dražiteľov urobí rovnaké podanie a ak sa neurobilo vyššie prípustné podanie, rozhodne exekútor žrebom o tom, komu sa má príklep udeliť. Ak však bol jedným z týchto dražiteľov spoluvlastník alebo ten, komu prospieva predkupné právo vecnej povahy, udelí sa príklep jemu.

    Ako spoluvlastnik mozete zabranit predajom podielu aj podla § 166 ods. 2 exekucneho poriadku:

    (2) Spoluvlastník hnuteľnej veci alebo nehnuteľnej veci, ktorá je v podielovom spoluvlastníctve, môže zabrániť predaju veci, ak najneskôr do začiatku dražby zloží u exekútora v hotovosti alebo šekom na účet exekútora sumu vo výške podielu, ktorý sa má vydražiť. Ak jeden zo spoluvlastníkov zloží túto sumu na účet exekútora, považuje sa za vydražiteľa podielu; ak uvedenú sumu zloží na účet exekútora viac spoluvlastníkov, zužuje sa okruh dražiteľov podielu iba na spoluvlastníkov. Ďalej exekútor postupuje podľa ustanovení o dražbe.
    Naposledy upravil Jakubec : 31.10.16 at 09:29 Dôvod: chybny povodny text

    Jozef Blanar je offline (nepripojený) Jozef Blanar

    Fotograf amatér, filmový milovník ale hlavne life of a party :D ...viac Jozef Blanar
    Treba tú nehnuteľnosť prehnať dobrovoľnou dražbou, tým sa očistí od veriteľov v ďalšom rade. Riešiť vec cez exekútora, ak je vymáhaný dlh 100.000 € a hodnota nehnuteľnosti je 166.000 € je hlúposť.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    draik Radiť niekomu dobrovoľnú dražbu, keď nie je možná (viď exekučné záložné právo) a keď exekučná dražba je právne omnoho istejšia, je minimálne tak trochu amatérske. Odhliadnuc od toho, že prípadné neskoršie záložné práva zanikajú tak či tak.
    Jozef Blanar ja som to pochopil tak, ze v 1. rade je banka tj. zmluvne zalozko, az potom je exekutor. Exekucna je istejsia mozno v tom, ze nehrozi jej napadnutie. Ale co ak nikto nebude chciet napadat dobrovolnu? Pak je dobrovolna rychlejsia a istejsia.
    draik Exekútor by v takom prípade musel mať súhlas banky na vykonanie dražby. Ak by ho náhodou dostal, tak by podiel nikto nekúpil, pretože záložné právo banky by zotrvalo aj po dražbe.
    Predovšetkým však, exekútor by musel mať súhlas banky už na zriadenie samotného exekučného záložného práva.
    Exekučná dražba je rýchlejšia, ak započítame aj lehotu na podanie žaloby.
    Jozef Blanar ...exekútor by musel mať súhlas banky už na zriadenie samotného exekučného záložného práva. Spravne som to pochopil teda, ze ak mam zalozny byt v prospech banky titulom uveru, nemoze do tarchy pripadnut exekucne zalozne pravo?
    draik Môže, po súhlase prednostného záložného veriteľa. Inak je možné zapísať exekučnú poznámku.
      zbaliť

    Exekúcia na 1/4 nehnutelnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.