Zavrieť

Porady

Môže byť pn-ka u jedného zamestnávateľa a druhého nie?

Dobrý deň. Máme zamestnanca na polovičný úväzok, ktorý má hlavný prac.pomer u druhého zamestnávateľa. Mal ľahší úraz, má vystavenú pn-ku pre hlavného ZĽ, lebo v zamestnaní pracuje vo vode a ruku mal zašívanú a má ju v obväze. U nás ale chce pracovať, lebo vykonáva vlastne prácu z domu pri počítači. Je to možné, aby si u nás pn-ku neuplatňoval, ešte som sa s tým nestretla.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Vykonávanie zárobkovej činnosti dočasne práceneschopným poistencom sa považuje za porušenie liečebného režimu, a to najmä v prípade, ak dočasne práceneschopný zamestnanec vykonáva počas práceneschopnosti činnosť, na ktorú bol uznaný dočasne práceneschopným.

    O porušenie liečebného režimu nejde v prípade, ak dočasne práceneschopný poistenec súbežne vykonávajúci niekoľko zárobkových činností je uznaný dočasne práceneschopným len na niektorú z nich, pričom na ostatné zárobkové činnosti nebolo dôvodné uznať dočasnú pracovnú neschopnosť a tieto aj naďalej vykonáva.

    V takomto prípade dočasne práceneschopný poistenec poberá nemocenské z titulu zárobkovej činnosti, na ktorú je uznaný dočasne práceneschopným, pričom môže vykonávať inú zárobkovú činnosť a mať z nej príjem.

    V uvedenom prípade je však vždy nevyhnutné posúdiť, či vykonávaná činnosť nie je v rozpore s určenou životosprávou chorého na podporu liečby a či neodďaľuje obnovu pracovnej schopnosti.

    V prípade, že Sociálna poisťovňa pri výkone kontroly dodržiavania liečebného režimu má podozrenie na porušenie liečebného režimu z dôvodu, že poistenec vykonáva zárobkovú činnosť, požiada o vyjadrenie ošetrujúceho lekára k otázke porušenia liečebného režimu.

    Na základe vyjadrenia ošetrujúceho lekára a po prešetrení okolností konkrétneho prípadu sa následne posúdi, či došlo alebo nedošlo k porušeniu liečebného režimu, či si poistenec svojím konaním mohol zhoršiť zdravotný stav a predlžiť dočasnú pracovnú neschopnosť alebo nie.

    Zdroj: http://www.socpoist.sk/poradna-dok/4...ium=all&page=1

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    SP vidí, že u jedného zamestnávateľa má PN a u druhého pracuje, bude to považovať za porušenie liečebného režimu a vyplatené nemocenské bude musieť zamestnanec vrátiť.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ak si nechce uplatniť náhradu mzdy u vás - tak nemusí, ale bol by veru vinovatý (podľa mňa).
    dodržiavať liečebný režim musí - teoreticky by sa mohol aj dohodnúť s lekárom, že charakter práce u vás to dovoľuje ... Ale SP si overuje, či u vás v tej dobe pracuje - tak neviem, ako by to prešlo a koľko by to stálo vysvetľovania ????
    Myslím, že oveľa jednoduchšie by bolo uplatniť si DPN v obidvoch PP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    RERE Pn-ku má vystavenú len pre hlavného zamestnávateľa, aby u nás namal nižšiu výplatu pre nemoc. Nám to nevadí, len či je to v poriadku, že vo výkaze do poisťovní bude mať všetky odpracované dni.
    veronikasad Aku prácu vykonáva u vás? Neporuší liečebný režim ak počas PN bude u vás pracovať?
    RERE Pracuje z domu pri PC, tak asi to nie je porušenie, neviem ako sa to posudzuje.
    Katy a R vám to nevadí - ale jemu to môže vadiť ! bude to musieť riadne zdôvodniť - že či porušil, alebo neporušil liečebný režim ?
    Záleží hlavne, čo povie ošetrujúci lekár.
    veronikasad Na výkon akej práce u vás bola vystavená PN? Tiež ide o prácu z domu?
      zbaliť

    Janiela je offline (nepripojený) Janiela

    jednoduchý človek, ako ostatní ...viac Janiela
    Nemusí si uplatniť, treba to ale dobre zdôvodniť a písomne doložiť.

    Ja som bola na liečení v Tatrách a uplatnila som si len jednu. V zamestnaní na dohodu som si PN neuplatnila, stačilo doložiť dochádzku., aby sa potvrdilo, že som z liečenia (dve hodiny autom cesta domov a a ďalšie dve naspäť) nedochádzala do práce a neporušovala takto liečebný poriadok.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R Tvoj prípad je jasný - nepracovala si - je to OK.
    Ale v zadaní je prípad - keď v jednom zamestnaní nepracuje z dôvodu DPN a v druhom zamestnaní pracuje.
    Musí obhájiť neporušenie liečebného režimu
    Janiela Pracovala - z liečenia, PC sme si prepojili a po večeroch som robila ostošesť. Povaha mojej práce mi to dovoľovala a aj som musela, lebo ináč pokuta na pokute.
    Janiela a musím dodať - že som to tete na sociálnej poisťovni aj patrične vysvetlila
    Katy a R nepochopila som to tak - aj mi bolo divnô, že prečo si tak dôkladne zdôvodňovala - už teraz je mi to jasné, musela si, keďže si pracovala
    Janiela možno som to aj ja nenapísala dosť jasne
    RERE Ďakujem za odpovede, nakoniec pn-ku lekár vystavil aj na druhú firmu, tak je to v poriadku.
      zbaliť

    Môže byť pn-ka u jedného zamestnávateľa a druhého nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.