Zavrieť

Porady

Čo je lacnejšie: podpivničenie rodinného domu alebo dielňu a pivnicu vybudovať vedľa domu ako samostatnú stavbu?

Plánujeme stavbu rodinného domu čo najekonomickejšie. Je lacnejšie vybudovať dielňu, garáž a ďalšie hospodárske miestnosti v podpivničenom priestore, alebo samostatne vedľa domu? Pozemok je dosť veľký. Ďakujem za pomoc.
Dom 12 x 10 metrov, pozemok šírka 14 metrov, dĺžka 100 metrov, pozemok je mierne svahovitý, preto sme rozmýšľali, že ten svah by sa aj tak musel vyrovnať, tak či nie je lepšie to rovno podpivničiť. Svahovitosť naozaj mierna, asi 70 cm na 12 metrov. Klesanie od ulice smerom do záhrady, takže vchod do podpivničených priestorov by bol od záhrady. A samozrejme schody dole zvnútra domu.
Naposledy upravil Ottingerova : 18.11.16 at 14:49
kukučka doplň veľkosť domu a pozemku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Ja si zase dom bez pivnice neviem predstaviť, to by som radšej bývala v paneláku, len by som sa tam nezmestila.
    Kotolňa, dreváreň, dielňa, kuchyňa a práčovňa v jednom, špajza, sklad športových a záhradných potrieb atď. Kúpem tam psa, v tomto počasí suším bielizeň a máš pravdu, len zbehnem dole v papučiach a je tam aj teplejšie.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ottingerova Presne, aj ja to takto vidim. Len netuším tú cenu. Ale možno rozdiel medzi sólo stavbou a pivnicou nie je taký veľký a ten komfort za to stojí.
    korela Je rozdiel vychadzať pri navrhu rieseni z chalupy a RD s celorocnym byvanim. Kedze sa pri vasej dlzke pozemku nemusite obmedzovat, mozete riesit pristavbu zozadu v tvare L, cim si zaroveň zabezpecite zvukovu barieru od susedov a ziskate aj sukromie. V dalekej buducnosti sa moze tato cast domu vyuzit ev. aj pre viacgeneracne byvanie, podnikanie atd.
    Ci uz dom podpivnicite alebo nie, jednoznacne pristup do priestorov iba z domu. Plus vam v zime odpadne vonkajsia udrzba pre pristup.
    Hladat riesenie s co najmenej schodami. Po chvili vas prestanu vsetkych baviť. Priestory pre tzv. pomocne prace su na nezaplatenie, ale iba v pripade, ak k nim nebudete merat cestu cez dvor. Aj z psychogien. hladiska, nebudete mat pocit, ze sa niekto z vas separuje. Ten pocit vznika aj pri poschodovych domoch, rozdiel je vsak pri velkych mestskych vilach.
    Niet prijemnejsieho byvania ako v starych sedliackych domoch - rovina, systém usporiadania miestnosti, sukromie od susedov. Podnes su tak vyhodnocovane arch. obcou.
    Jedinou vyhodou podpivnicenia, okrem moznej uspory v rozpocte, je dnes vyuzitie vyrovnanej chladnejsej teploty v letnych horucich mesiacoch. Dokonale na ich prezitie.
    Ottingerova Celkom som neporozumela tomu ako konkrétne si predstavujete tú L-prístavbu. Náš pozemok má dĺžku vyše 100 metrov, vzadu nás žiadni susedia nerušia, za naším plotom je roľa. Role sú aj sprava aj zľava, najbližších susedov máme až cca 80 metrov od nášho plota. Aj to len z ľavej strany, vpravo nie je nikto, iba role, pozemok je na konci dediny. Takže súkromie našťastie riešiť nemusíme, navyše roľa zľava patrí tiež nám, prenajali sme ju družstvu.
    Keďže má však pozemok iba 14 metrov, L-tvar domu si neviem dosť dobre predstaviť. Znamenalo by to zastavať celú šírku, čím by sme si úplne zakryli výhľad do záhrady. Ale možno som Vás len nesprávne pochopila.
    korela 1. najlepšie predstavy pre využitie a estetiku stavby máva architekt na základe požiadaviek investora
    2. nikde nie je napísané, že pôdorys musí byť plus mínus štvorcový, alebo aj L
    3. neuviedli ste, ako je pozemok situovaný podľa svetových strán a kde sa nachádza ulica
    4. dnes sa váš pozemok nachádza medzi roľami, o nejakú dobu to však už nemusí byť pravdou
    5. mne osobne by vôbec neprekážalo, keby z ulice nebol priamy pohľad do záhrady, záhrada má slúžiť predovšetkým majiteľom, nie okoloidúcim. vôbec by ste nemuseli ani pri L zastavať celú šírku pozemku.
    7. aj pri mierne svahovitom teréne sa dajú z neho spraviť prednosti a využiť ich
    Ottingerova Aha, už som to pochopila. Čiže najširšia časť domu by bola do ulice - cez šírku pozemku a ten užší cíp by smeroval z jednej strany do záhrady.
    Situácia: ak stojím na ulici a pozerám smerom na pozemok, tak ten sa zvažuje smerom dole, resp. klesá. Ulica je najvyššie položené miesto. Z hľadiska svetových strán vľavo odo mňa je sever, oproti východ, vpravo juh a ja stojím na západe. Ak by mal dom tvar L, tak ten dlhší cíp by musel byť zo severu. To by bolo fajn, slnko by do takto vytvoreného a z dvoch strán ohraničeného dvora svietilo od rána do popoludnia. A do predných okien smerujúcich na ulicu zase od poopoludnia do západu. To by bolo príjemné. A máte pravdu, na dvore a v záhrade by bolo súkromie. Myslím, že je to veľmi zaujímavý návrh.
      zbaliť

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    pivnica stoji tolko co dom, navyse su vykopove prace, izolacia proti vode, a steny musia byt z DT a betonu potrebujete individualny projekt - katalogove nemaju pivnice. takze vacsinou ak je dost velky pozemok tak sa stavia vedla domu, je to lacnejsie a pohodlnejsie - ziadne schody. ak je mensi pozemok tak sa robi pivnica.

    vicktor je offline (nepripojený) vicktor

    ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac vicktor
    Zalezi na velkosti pozemku, ci mas miesto, ale svagor stavbar mi kedysi povedal ze pivnice su najdrahsie priestory v dome - vykopove prace, odvoz a ulozenie materilu, hydroizolacie apod.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Ottingerova Toho sa aj my bojíme. Na druhej strane zísť z domu rovno do pivnice môže byť počas mrazov a daždivého počasia príjemnejšíe ako cez dvor do prístavby.
    kukučka Veľa záleží aj od toho, aké máte povolania a záujmy, či oddychujete na pohovke a či pri fyzickej práci. Či ste bytovkové typy a či gazdovské. :-))
    Ottingerova Určite skôr gazdovské.
    Oliwa Tak moment - pod domom by bolo okrem dielne čo? Aké hospodárske miestnosti máš na mysli? Len na náradie alebo nebodaj chcete niečo chovať, keď ste "gazdovské" typy? A garáž kde - ak je pozemok dlhý ako slíž 100 m a z jeho šírky 14 m má 12 m zabrať dom, to by ste chceli stavať na hranici, aby ste sa dostali autom dozadu a potom zacúvali do garáže pod domom, keď píšeš, že vchod by bol od záhrady či ako? Alebo chcete garáž a hosp. budovy samostatne a pýtaš sa len na dielňu v pivnici?

    Mimochodom - susedia-nesusedia, ak sú všade naokolo samé role, počítajte s tým, že hlavne na jeseň bude treba všetko dôkladne zatvárať - lebo sa myšky budú sťahovať z polí... S prípadnou prašnosťou, hlučnosťou, postrekmi či hnojením pri obrábaní pôdy družstvom ste zrejme uzrozumení, keď ste gazdovské typy, lebo už aj také tu ľudia riešili... že ani prádlo vonku vyvešať, ani kávu si na terase v kľude vypiť, ani okná otvoriť, lebo traktory, kombajny a iné mechanizmy na poli... Kolorit života na konci dediny, ale nie pre každého...
    Nechtík To už tak pokročila chemizácia? A človek sníva o dedine ako oáze pokoja a zdravého života :-(
    Oliwa No zase pŕŕ´... Ale veď snívať môžeš, to nám ešte nezdanili... Sú dediny a dediny... Hlavná slovenská dedina Bratislava, ostatné menšie dediny a dedinky a potom dedinôčky - kopanice či lazy, ako Vlkolínec alebo Zaježová...
    Niekomu vadí obyčajný maštaľný hnoj a niekomu nevadí ani chemizácia... Minule sme išli za tmy po D1, otvorené okno na aute a skoro sme sa podusili, taký zápach z polí... Vieš, aký je rozdiel medzi bio a nebio...? Bio sa strieka v noci....
      zbaliť

    mari2x je offline (nepripojený) mari2x

    mari2x
    Primerane potrebné priestory prilepíš zozadu k domu napríklad v tvare "L"
    vchod z domu (z hornej časti "L" )
    východ do záhrady
    ak dáš stenu ?? prechod do garáže
    šírka za domom do 4 m / dĺžka do 4+5 m / vzadu šírka do 8m
    (v kratšom ramene "L " garaž 5x4m

    Čo je lacnejšie: podpivničenie rodinného domu alebo dielňu a pivnicu vybudovať vedľa domu ako samostatnú stavbu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.