Zavrieť

Porady

Výpomoc rodinnému príslušníkovi pri SZČO

Môžem vypomáhať manželke pri výkone jej SZČO bez nároku na odmenu, ak som výsluhový dôchodca, ale ešte nie som v dôchodkovom veku? Bolo by to, ak to vôbec je legálne, dôvodom na zamietnutie podpory v nezamestnanosti, o ktorú chcem požiadať? Zákon hovorí, že:

A nelegálnou prácou nie je práca, ktorú pre FO, ktorá je podnikateľom, vykonáva jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, alebo je žiakom alebo študentom do 26 rokov veku.
Ja ale netuším, či aj ja v tomto prípade spadám do kategórie "je poberateľom dôchodku podľa zákona č.461/2003 o sociálnom poistení".
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Mozes, zakon odkazuje aj na zakon 328/2002 a neobmedzuje poberatela dochodku podla tohto zakona dovrsenim dochodkoveho veku urceneho civilnym zakonom.


    § 2a
    (1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
    (2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

    8a) Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
    Zákon č. 328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.


    Narok na davku v nezamestnanosti ti vznikne ak budes mat v "civile" odpracovanych - poistenych 730 dni v poslednych troch rokoch a budes evidovany ako uchadzac o zamestnanie.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ilooli Veľká vďaka

    Ešte jedna vec ma napadla. Je tá výpomoc nejako ohraničená ? /napr. max počet hodín, alebo niečo podobné/
    veronikasad Nie je, len si pri nej nemôže uplatniť žiadne výdavky s vypomocou súvisiace,t.j. je bez nároku na odmenu
    veronikasad Ako uchádzač o zamestnanie nie si dôchodkovo poistený, ak by si nebol poberateľom výsluhového dôchodku, vypomáhať bez pracovno-právneho vzťahu by si nemohol
    ilooli Dikes
      zbaliť

    Výpomoc rodinnému príslušníkovi pri SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.