Zavrieť

Porady

Aký stupeň na termostatických ventiloch je potrebné nastaviť, aby to bolo pri vykurovaní bytu v bytovke legislatívne v poriadku?

Dobrý deň,
včera poobede prišiel za mnou sused, ktorý býva podo mnou, a oznámil mi, že zrejme málo kúrim vo svojom byte, pretože jemu v byte sa tvorí pleseň a má vlhkú stenu. Pozvala som ho teda do svojho bytu, sused si fyzicky skontroloval, že mám termostatické ventily nastavené na najvyššom stupni 5, potom som zašla do jeho bytu a ukázal mi v kuchyni pri okne vlhkú stenu, z ktorej sa okolo kuchynského okna odlupujú tapety. Plus ukázal mi aj spomenutú pleseň v obývačke, ktorá susedí s kuchyňou, pričom medzi kuchyňou a obývačkou sused nemá dvere, má tam len voľný priechod, čiže teplo (či zima) voľne prestupuje z jeho kuchyne do obývačky a naopak. Pleseň v obývačke je v rozsahu necelých 10 cm a nachádza sa v spodnej časti obývačky, šikmo dole od okna obývačky, asi 30 cm od podlahy.
Sused tvrdí, že predtým pleseň nemal – v byte podo mnou býva, ako mi povedal, už 5 rokov. Ja som sa sem nasťahovala pred poldruha rokom, v byte však teraz fyzicky nebývam často, viac času trávim u priateľa v neďalekom meste. Aj keď v byte teraz fyzicky nebývam často, tak vždy keď odchádzam z bytu preč, tak nechávam termostatické ventily nastavené na stupni 2, keď sa fyzicky vrátim, tak ich nastavím na stupeň 4 alebo 5, prípadne keď mi je teplo, tak ich nechávam, najmä počas dňa, nastavené na stupni 2. Sused si myslí, že pleseň v jeho byte je z toho, že málo kúrim, pretože ako mi oznámil, citujem, „tá, čo tu bývala pred vami, tak stále svoj byt prekurovala, z jej bytu išlo teplo, vy teraz kúrite menej a ja mám pleseň“.
Ja som mu na to povedala, že bývam na najvyššom poschodí, na do mnou je už len nevykurovaná povala – a hoci nik nado mnou nekúri, tak ja v byte žiadnu pleseň nemám. Navyše tá pleseň je v spodnej časti jeho obývačky, asi 30 cm od podlahy, a nie pri strope. Inak ja vlastne ani nemám možnosť skontrolovať ako sused kúri a či vôbec kúri vo svojom byte. Keď som bola včera uňho, tak len pri náhodnej kontrole som zistila, že radiátor vo svojej kuchyni má úplne vypnutý a teda aj úplne studený. A tiež len veľmi ťažko môžem zistiť ako sused vetrá a či si vôbec vetrá, pretože ak sa riadne nevetrá, tak aj z tej nevyvetranej vlhkosti môže v byte vzniknúť pleseň. Keďže medzi kuchyňou a obývačkou sused nemá dvere, má tam len voľný priechod, tak aj tie pary pri varení voľne prestupujú z jeho kuchyne do obývačky.
Sumarizujem, že obe poškodené miesta v susedovom byte (vlhká stena v kuchyni i pleseň v obývačke) sú vlastne na obvodovej stene bytovky, samozrejme, zvnútra obvodovej steny bytovky, teda priamo vo vnútri susedovho bytu, a obe poškodené miesta sú aj neďaleko okien. Ešte dodávam, že bytovka je murovaná, avšak nie je zateplená, a v celej bytovke sú inštalované plastové okná, sused si dal urobiť plastové okná sám vopred, ako mi povedal, pred tými 5 rokmi, keď sa nasťahoval, do ostatných bytov (t. j. aj do môjho bytu) boli plastové okná namontované pred 4 rokmi firmou, ktorú objednal bytový podnik. Plus ešte dodávam, že z dôvodu začatej, avšak zatiaľ ešte nedokončenej rekonštrukcie kúpeľne mám aktuálne voľne priechodnú (stavebne neoddelenú) kuchyňu a kúpeľňu. Spomínam to preto, lebo sused podo mnou má asi najviac poškodenú svoju kuchyňu (v kuchyni pri okne má vlhkú stenu – ide teda o vonkajškovú obvodovú stenu kuchyne, nie o vnútornú stenu kuchyne spojenú s kúpeľňou). Keďže aktuálne mám voľne priechodnú (stavebne neoddelenú) kuchyňu a kúpeľňu, tak radiátorové stúpačky, ktoré sú umiestnené v kúpeľni, sálajú teplo nielen do kúpeľne, ale aj do voľne priechodnej kuchyne. Na radiátorových stúpačkách nie sú nainštalované žiadne termostatické ventily, čiže aj do kúpeľne a aj do voľne priechodnej kuchyne sálajú teplo naplno (akoby boli termostatické ventily stále nastavené na stupni 5), takže nie je mi jasné, že prečo má sused najviac poškodenú práve svoju kuchyňu, keď v mojej kuchyni je prakticky stále teplo, pretože tie radiátorové stúpačky sa nedajú v mojom byte žiadnym spôsobom uzatvoriť.
Navrhla som susedovi, že ten jeho problém (vlhkú stenu v kuchyni i pleseň v obývačke) budeme riešiť štandardne cez poisťovňu, nech teda on nahlási škodovú udalosť vo svojej poisťovni, no a jeho poisťovňa to zasa bude vymáhať od mojej poisťovne, v ktorej mám poistenú aj domácnosť a aj byt. Sused mi však oznámil, že nemá poistený ani byt a ani domácnosť a požiadal mňa, aby som to riešila vo svojej poisťovni ako zodpovednosť za škodu. No a potom mi dokonca navrhol, aby sme to riešili úplne bez poisťovne, že on si to opraví svojpomocne, za prácu si nebude pýtať žiadne peniaze, ale donesie mi bločky za zakúpený materiál a nech mu ten materiál komplet preplatím. Je to prudký človek, tu vo vchode sa s každým háda – vlastne aj preto som radšej teraz častejšie u svojho priateľa. Nechcem sa so susedom hádať a viem, že pre suseda by bolo najlepšie, keby som kúrila naplno (ako tá predchádzajúca pani, bývajúca tu predo mnou), avšak zdá sa mi to ako tepelný luxus, aby som tu v byte v čase svojej neprítomnosti mala termostatické ventily nastavené na stupni 5.

Prosím, poraďte mi v dvoch veciach:
1. Mám sa vo veci vlhkej steny v kuchyni a plesne v obývačke v susedovom byte obrátiť na svoju poisťovňu a nahlásiť to vo svojej poisťovni ako zodpovednosť za škodu?
2. Mám povinnosť v byte v čase svojej neprítomnosti nastaviť termostatické ventily na stupeň 5? Alebo stačí, ak mám termostatické ventily nastavené na stupni 2 tak, ako som to mala doteraz? Prípadne aký stupeň na termostatických ventiloch je potrebné nastaviť, aby to bolo pri vykurovaní bytu v bytovke legislatívne v poriadku?

Ďakujem za každú dobrú radu.
Jarmila
8 komentárov     zbaliť
buchač Ani som to celé nečítal...
Sorry, ale keď bude sused tvrdiť, že je nespokojný so sexom s manželkou (priateľkou, priateľom), tak mu vyjdeš v ústrety a ukojíš ho ???

Poslal by som ho rovno do prdele a nie aby mi ešte kontroloval nastavenie radiátorov....
dmc .... ako keby si mi z duse hovoril
jmala Ďakujem ti za odpoveď, zrejme budem musieť byť voči susedovi oveľa asertívnejšia. Znamená to teda, že sused nemá právo vstúpiť do môjho bytu, keď on má vo svojom byte nejaký problém, o ktorom si myslí, že som mu ho spôsobila?
jmala Rozumiem...
sito Ústava SR 460/1992,

Čl. 21, ods. 1.

(1) Obydlie je nedotknuteľné. Nie je dovolené doň vstúpiť bez súhlasu toho, kto v ňom býva.

Čl.13, ods.1.

(1) Povinnosti možno ukladať

a) zákonom alebo na základe zákona, v jeho medziach a pri zachovaní základných práv a slobôd,

Zákon 182/1993, § 11, ods.3.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt; ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru neumožní na požiadanie vstup do bytu, zodpovedá za škody vzniknuté takýmto konaním.

--- Takže, ti si povinná umožniť vstup do tvojho bytu len poverenej osobe, čo sa týka spoločných častí domu a spoločných zariadení domu a spoločných meracích zariadení v byte nameranie spotreby tepla a vody v byte. Sused bol v byte s tvojím súhlasom, už to viac nerob, ak nie je na to poverený. Fyzika nepustí, ak by bola meraná teplota u teba na podlahe a uňho pod stropom, tá jeho teplota by bola vyššia. Samozrejme, že ak obaja primerane podieľate na vykurovaní budovy, bytového domu. ---
jmala Úprimne ďakujem, že si popracoval na zvýšení môjho právneho povedomia. Chápem to tak, že som urobila chybu, že som vpustila suseda do bytu, chcela som však byť ústretová – a vlastne aj preto, aby som sa vyhla nejakým ohováraniam zo strany suseda, že tu nekúrim. Chyby sú však nástrojom učenia – tak dúfam, že v budúcnosti odolám slovnému nátlaku a suseda nevpustím. Do bytu mám teda vpustiť, keď si to tak prekladám do konkrétnych súvislostí, len oficiálne uznanú domovú (či vchodovú?) dôverníčku, oficiálne stanoveného konateľa (správcu) bytového podniku (bežného zamestnanca bytového podniku asi nie?), plus montéra, ktorý príde vykonať opravu či obhliadku.
Ešte si dovolím – v súvislosti s vykurovaním bytového domu a dosiahnutím legislatívne predpísanej teploty 21 °C, o ktorej si mi písal vyššie – položiť dvojotázku: Môže to nedostatočné vykurovanie susedovho bytu súvisieť s nesprávnym vyregulovaním vykurovacej sústavy v bytovom dome? Ak áno, kto je za správne vyregulovanie vykurovacej sústavy v bytovom dome legislatívne zodpovedný?
Úprimne a vopred ďakujem aj za zodpovedanie tejto mojej dvojotázky.
sito Vyregulovanie je správna vec, osobne poznám, pred aj po, teda cítim.

Začnem tou legislatívou.

Zákon 476/2008, § 6, ods. 1, písm. a, bod 1. a 2., a ods. 3.

(1) Vlastník veľkej budovy, ktorej celková podlahová plocha je väčšia ako 1 000 m2 (ďalej len „veľká budova“),

a) s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný

1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove,

2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb,

(3) Za splnenie povinnosti v odseku 1 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo správca, s ktorým majú vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome uzavretú zmluvu o výkone správy podľa osobitného predpisu.11)

--- Trocha nezmysel v zákonoch! Vyregulovanie je povinné od 1 000 m2, merače od 500 m2. Ak má dom 800 m2 nemusí mať vyregulovanie, no musí mať merače. Ťažko ti takto povedať, či má? Na vyregulovanie treba projekt, ktorý zabezpečí SVB, prípadne správca. Skôr by som, že on je ten špekulant, nie ty, keď mal v kuchyni odstavený radiátor. ---
jmala Ďakujem za odpoveď. Náš bytový dom má, ako dobre rátam, čosi mierne cez 3.000 m2. Zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove by mal teda, aspoň podľa predloženej legislatívy, správca. Bolo mi povedané, že v tomto dome nie je správne vyregulovaná vykurovacia sústava, dokonca, že v tomto dome je iba jedno čerpadlo, ktoré to ani riadne neutiahne. Ak by bol ozaj problém v tom nesprávnom vyregulovaní vykurovacej sústavy (respektíve v tom čerpadlo), prosím, ako by bolo najvhodnejšie postupovať?
A ďakujem, že si myslíš, že nie ja som tým špekulantom. Vážim si to, sito )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    K 1. Nie!

    K 2. Taká povinnosť nie je zákonom určená. Zákonom je určená teplota v byte jeho miestnostiach. Je to vyhláška 152/2005. V priemere je to 21 °C

    Správne nastavenie termostatickej hlavice zabezpečuje, že pri poklese teploty sa ventil otvorí a začne radiátor odoberať teplo, ak je miestnosť dostatočné vykúrena hlavica ventil uzavrie, odstaví odber tepla.

    Ten stupeň nastavenia môže byť v každej miestnosti iný. Treba sa s nimi pohrať, najlepšie odstaviť ich na nulu, mať v miestnosti teplomer na ktorom bude nižšia ako 21 °C, pomaly, po kúščikov hlavicu nastavovať. Ak bude v miestnosti dosiahnutá teplota 21 °C, to je ten stupeň nastavenia. Samozrejme, že keď bude vonku riadne mrznúť bude treba mierne potočiť hlavicou doľava, aby bolo v miestnosti 21 °C. Jasne, že môžeš aj viac, bude vyššia teplota ale aj prázdnejšia peňaženka.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jmala Ďakujem ti za tak podrobnú odpoveď. Veľmi mi pomohla tá informácia o vyhláške 152/2005 a ďakujem ti aj za poskytnutie podrobnej metodiky ako tú legislatívne predpísanú teplotu reálne v byte dosiahnuť.
    sito Ak sa vlastníci bytov v dome, bytovom nevedia dohodnúť, mali by rešpektovať zákony súvisiace s bývaním v bytovom dome. Dobre vedieť, ich, že?
    jmala Ďakujem, máš pravdu, zrejme si budem musieť zvýšiť aj svoje právne povedomie. Zatiaľ si ma vo svojich odpovediach informoval o Ústave SR 460/1992, zákone 182/1993, vyhláške 152/2005 a nižšie aj o vyhláške 240/2016 – sú ešte aj nejaké ďalšie zákony súvisiace s bývaním v bytovom dome, ktoré je v spojitosti s predmetným problémom vhodné si doštudovať?
      zbaliť

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ak sused od teba chce, aby si mu ty vykurovala jeho byt, tak chyba určite nie je v tebe. ale mohla by si vedieť, že teplo ide smerom nahor, smerom nadol určite nie (to by musela byť veľmi vodivá konštrukcia a veľký rozdiel teplôt). A tom zmysle sa mohla niesť argumentácia. A vidiac jeho vypnuté rádiatory si ho mohla poslať... To musí byť úplný de*il.

    Vôbec si s ním nemala ísť do jeho bytu, koleduješ i o big problémy, keď to bolo bez prítomnosti iných osôb. a ty ho tiež už nikdy nepúšťaj do svojho bytu, ani v prítomnosti iných osôb.
    Naposledy upravil jslancik : 27.11.16 at 17:57
    jmala Keď som bola včera uňho, tak chcel, aby som pochytala jeho vlhkú stenu v kuchyni, no a pri náhodnou dotyku radiátora som pocítila, že ten radiátor vo svojej kuchyni má úplne studený. Tak som sa ho spýtala, či ho má vypnutý. Sused mi povedal, že normálne má kuchynský radiátor stále zapnutý, ale teraz si ho vypol, lebo chvíľu predtým varil. Či má ostatné radiátory zapnuté neviem, nedotýkala som sa ich.
    Chápem, prečo mi píšeš, že som s ním nemala ísť do jeho bytu, avšak chcela som vedieť a vidieť, kde som mu podľa neho poškodila jeho byt. Máš ale pravdu, bez prítomnosti iných osôb do jeho bytu už nepôjdem.
    Píšeš, že suseda už nemám nikdy vpúšťať do svojho bytu, a to ani v prítomnosti iných osôb. Ak tomu dobre rozumiem, znamená to, ak suseda sama dobrovoľne nepozvem dnu do svojho bytu, tak sused nemá vôbec žiadne právo vstúpiť do môjho bytu (a to ani v prítomnosti osôb, ktoré sú taxatívne vymenované vo vyššie uvedenom zákone 182/1993, § 11, ods. 3), t. j. nejestvuje žiaden ďalší legislatívny predpis, ktorý by mu umožňoval nahliadnuť do môjho bytu, keď on má vo svojom byte nejaký problém, hoc si aj myslí, že som mu ten problém spôsobila ja.

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Ty si žiadnu škodu susedovi neurobila, tak nie si zodpovedná za pleseň u suseda. To nie je poistná udalosť, aby to poisťovňa plnila. Ty si vo svojom byte môžeš vykurovať ako chceš a ako sa to tebe hodí.
    Sused má s najväčšou pravdepodobnosťou vlhkú stenu pod parapetou kuchynského okna z oroseného okna, kedy mu steká z okna kondenzovaná vlhkosť a je to výlučne jeho problém a nie tvoj, ty nemusíš nič riešiť, nech si to sused vyrieši sám a teba nechá na pokoji.
    Naposledy upravil sosak : 27.11.16 at 07:42
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jmala Ďakujem ti za dobrú odpoveď, teraz mi je už jasné, že poisťovňu nemám prečo do toho zaťahovať. A ďakujem aj za tvoj dobrý odhad toho, z čoho zrejme susedovi vzniká v jeho byte pleseň, túto informáciu mu oznámim a dúfam, že to zoberie...
    sito sosak, "Ty si vo svojom byte môžeš vykurovať ako chceš a ako sa to tebe hodí."

    Tak toto je rada pre všetkých špekulantov, ktorí si chcú v bytovom dome prilepšiť. Aj vyhláška 240/2016 je na ich strane, tak prečo takú radu nevyužiť vo svoj osobný prospech v dome, že?
    jmala Neprajem si zaradiť sa medzi špekulantov, ktorí si chcú v bytovom dome prilepšiť. Prajem si, aby sme sa spoločne so susedom primerane, plus mínus rovnocenne, podieľali na vykurovaní nášho bytového domu.
    sito Ani ja ťa medzi nich neradím.
    jmala Ďakujem za úprimnosť. Vážim si to, sito )
      zbaliť

    Aký stupeň na termostatických ventiloch je potrebné nastaviť, aby to bolo pri vykurovaní bytu v bytovke legislatívne v poriadku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.