Zavrieť

Porady

Vodné a stočné hodiny

Dobry den, kazdorocne mam spotrebu vody do 100 kubikov vody, tento rok mi prisla spotreba viac ako 500 kubikov vody. Samozrejme nereálne mnozstvo. chcel by som sa opytat kde by mohla byt chyba, hodiny sa netocia ked mam vodu v dome zastavenu. Bude chyba v hodinach ? Ze by nejako zle preskocili cisla ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    V prvom rade si skontroluj ci ti stav na FA sedi s vodomerom, ci tam nenastala chyba.
    Je pravdepodobne podla tvojho popisu, ze je chybny vodomer,obrat sa na dodavatela a ziadaj o kontrolu.

    Mozno pomoze:
    http://www.ovs.sk/index.php/zakaznic...zky-zakaznikov
    plawak ano stav na fa sedi s vodomerom. dakujem

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Aký postup zvoliť, ak má odberateľ podozrenie, že fakturačný vodomer nemeria správne?



    Ak zo strany odberateľa je spochybňovaná funkčnosť meradla, zabezpečí dodávateľ na základe písomnej žiadosti odberateľa demontáž meradla do 5 pracovných dní a v lehote 30 pracovných dní odo dňa doručenia žiadosti jeho preskúšanie v autorizovanej skúšobni podľa zákona č. 142/2000 Z. z. o metrológii.

    Ak sa pri skúške meradla zistí, že

    a) meradlo nespĺňa požiadavky stanovené zákonom č. 142/2000 Z. z., alebo, že jeho údaje sa odchyľujú od skutočnosti viac ako pripúšťa vyhláška 210/2000 Z. z. o meradlách a metrologickej kontrole, považuje sa meradlo za nefunkčné a reklamácia sa kvalifikuje ako oprávnená. V takomto prípade množstvo odobratej vody za čas poruchy meradla sa určí výpočtom ako súčin priemernej dennej spotreby v porovnateľnom období minulého roka a počtu dní počas poruchy meradla. Čas poruchy meradla sa počíta odo dňa posledného odpočtu meradla uskutočneného pred podaním žiadosti až do demontáže vodomeru. Ak ide o nový odber alebo o zmenu v odberových pomeroch, podľa priemernej dennej spotreby v nasledujúcom porovnateľnom období, prípadne iným spôsobom dohodnutým s odberateľom. Náklady na preskúšanie, výmenu a opravu uhradí dodávateľ.

    b) meradlo spĺňa požiadavky stanovené zákonom č. 142/2000 Z. z., alebo jeho údaje sa neodchyľujú od skutočností viac ako pripúšťa vyhláška 210/2000 Z. z. o meradlách a metrologickej kontrole, reklamácia sa kvalifikuje ako neoprávnená. V takomto prípade, podľa § 30 ods. 2 a 3 zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, uhradí náklady spojené s preskúšaním meradla vrátane nákladov na jeho výmenu odberateľ.



    Proti výsledku preskúšania meradla autorizovanou skúšobňou nie je možné odvolanie.

    Žiadosť o preskúšanie meradla nezbavuje odberateľa povinnosť zaplatiť v určenej lehote vodné podľa § 30 ods. 4 zákona č. 442/2002 Z. z. Po skončení preskúšania podľa bodu a) dodávateľ vyrovná prípadný preplatok odberateľovi vody.
    http://pvpsas.sk/povinnosti-pvps-a-s...v-k-vodomerom/
    ------------------------------------------------------------------
    V prípade, ak sa nepreukáže porucha na domácom rozvode vody a máte pochybnosti o správnosti merania vodomeru, ste oprávnený v zmysle zákona č. 442/2002 Z. z. o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, § 30, požiadať nás o úradné preskúšanie vodomeru, a to písomne (poštou, e-mailom, faxom). Ak vodomer vyhovie úradnému preskúšaniu, náklady spojené s úradným preskúšaním uhrádza odberateľ (je to pohyblivá čiastka závislá od typu vodomeru a nákladov na dopravu). Úradná skúška sa vykoná do 30 dní od obdržania žiadosti.

    Nemožno vylúčiť ani ďalšiu príčinu zaznamenania vysokej spotreby vodomerom, a to napojenie neznámeho „čierneho odberateľa“ na váš domáci rozvod vody. Túto možnosť si musí odberateľ, resp. vlastník vodovodnej prípojky zisťovať a riešiť sám. Súkromnú firmu zaoberajúcu sa touto činnosťou môžete vyhľadať v Zlatých stránkach alebo prostredníctvom internetu. Ak stav na vodomere vyúčtovaný predmetnou faktúrou súhlasí so skutočným stavom na vodomere a vzhľadom na to, že podkladom pre fakturáciu je stav na vodomere, faktúru je potrebné uhradiť.

    Ani žiadosť o úradné preskúšanie vodomeru odberateľa neoprávňuje neuhradiť faktúru.
    http://www.bvsas.sk/sk/zakaznicka-zo...statne-otazky/

    nunenko je offline (nepripojený) nunenko

    prďous, táraj, gágaj nunenko
    Chyba sa môže stať všelikde, tu sú aj možnosti:
    -je to reálna spotreba, a chyba je že nevieš o nejakej udalosti čo spotrebovala vodu.
    -merač pretečeného množstva vody nemeria správne.
    -je to následok predošlého odpisu (málo pravdepodobné)
    Najlacnejšie je overenie skúškou správnosti merania. Zabezpeč, aby voda nikde netiekla len na jednom mieste, kde ju budeš merať.
    Na merači sú viditeľne zaznamenávané aj litre. V tvojom prípade naskočila spotreba štvornásobná. Ak nameriaš 100l a spotreba na merači bude napr. 300 -.400l, tak je merač vadný, Ak si chceš byť istý urob to viackrát, raz vodu napúšťaj naplno inokedy stredne a aj pomaly. Pri jednom kubíku nameranej vody budeš v obraze.
    Keď to budeš vedieť na 100% že merač meria zle trvaj na jeho úradnom preskúšaní.
    Stojí to 2€ a trochu času.
    Preskočené čísla? NIE!!!
    Uvádzaš ročnú spotrebu 100m3. Merač bez výmeny meria 6 rokov.
    Čiže päť rokov krát 100m3 je 500m3, šiesty rok 500m3 a preskočí nula na jednotku.
    Keby zle preskočila tak bola byť spotreba za posledný rok 1500m3.
    Naposledy upravil nunenko : 08.12.16 at 05:52 Dôvod: gramatika
    Ferdosondo Ak merač meria dobre a odpočet je urobený správne, tak len rozmýšľať, ako vznikla spotreba. Nie vždy si človek uvedomuje, ako spotreboval vyššie množstvo (trávnik, záhrada, bazén ...)

    afrikánka je offline (nepripojený) afrikánka

    afrikánka
    Ak ti budú sedieť údaje, skontroluj si, či nemáš únik vody za vodomerom. Často sa to stáva a na narušené potrubie sa príde až keď neúmerne narastie spotreba. Skús vizuálne prejsť predpokladaným vedením potrubia, ak sa ukáže, že v tomto prostredí máš lepší trávnik, alebo iný porast, bude to unikajúcou vodou. V prípade, že máš betón, dlažbu? Snaž sa vypátrať poruchu príslušnou metódou.
    Pozn. V mojom blízkom okolí sa už 2x vyskytol tento problém. Muselo sa kopať.
    Naposledy upravil afrikánka : 07.12.16 at 13:10
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    plawak unik by bol jedine kebyze sa mi hodiny tocia ked v dome vodu nepustam nie ?
    afrikánka Vodomer má viacero stupňov záznamu odberu. Pri vizuálnej kontrole sa zamerajte na to najnižšie počítadlo.....pohyb môže byť nepatrný.
    arizona Ak ti voda niekde unika po kvapkach,nemusi sa vodomer viditelne pohybovat. Ak byvas v dome, nemohla sa spotreba vody zvysit napustenim bazenu,alebo polievanim zahrady?
    afrikánka Rozmýšľala som, ak bola v lete hadica na záhrade, či býval dobre uzatvorený ventil, či sú batérie v poriadku.... Skús sa predzásobiť vodou na varenie, umývanie, splachovanie asi tak na 1-2 dni, zaznamenať počiatočný stav na všetkých ukazovateľoch, po 2 dňoch porovnať. Tak by sa dal zistiť únik. A je aj dôležité, či odpisy prebehli naozaj fyzicky, alebo len naoko, ako tu už bolo spomínané.
    plawak bohuzial je taky zaneseny spinou pod sklom ze vodari vycistili iba cifernik a jedno koleso. ked odpisovali stav, ziadne bazeny, tento rok sme vodou setrili. najskor to bude pokazeny vonkajsi ventil v studni.
    sito Ja teda nevie? Ale? Toto čítaj! Zákon 442/2002, § 27, ods.7.

    "(7) Je zakázané prepojiť vlastný zdroj vody s vodovodnou prípojkou pripojenou na verejný vodovod alebo s verejným vodovodom."

    Ak je pravda to, čo píšeš v poslednej vete? No ja by ťa do....l ako alíka. Teda nie len poškodenie merača, meracieho zariadenia, určeného meradla, ale aj za verejné ohrozenie. Nemáš studňú pri hnojisku?
    vicktor Ventil v studni - to z vodovodu napustas studnu aby si mal do zasoby?
    Tam sa tych 500 kubikov naozaj zmesti.
    plawak nie. nemyslim studnu ako za cias kralov ale vonku mam potiahnuty vodovod pod takym pristreskom vyzera to ako studna ale je tam normalne bateria., za touto akoze studnickou mam ventil ktorym na zimu vypustam s rurky vodu aby vytekla prebytocna voda, aby v zime nezamrzla, samozrejme je este jeden ventil v dome ktorym zatvorim vodu kt. ma ist von z domu.., v lete ked bolo vsetko otvorene, za tou studnickou si pomalicky vytekala voda, pretozeventil je v zlom stave a ja som si to za cele leto nevsimol ze si vodicka ide prec dole brehom do rieky
    sito No vidíš, plavák môže, nie vždy plávať požadovaným smerom. A nie je chyba v plawakovi? Čo tu riešime? Hlúposť? Čiu?
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Koľko ukazuje merač? Predpokladám, že faktúrovanú spotrebu. Tak sú 2 možnosti:
    a) skutočne si mal takú spotrebu - niekto púšťal vodu akoby bola zadarmo
    b) chybný merač.

    V prípade b) je možné dať merač na overenie. Stojí to tuším nejakých 100 - 200 EUR, na nete zistíš, ktorý skúšobný ústav to robí. Ak potvrdia, že je pokazený, tak aj skúšku aj výmenu uhradia vodárne.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    plawak urcite nie a) i ked to nedokazem nikouu dokazat to je najhorsie, zahada je ze za posledne 2 tyzdne som mal spotrebu 3 kubiy, to by aj sedelo, ako je potom mozne ze posledne 2tyzdne hodiny meraju dobre(od tej dobe ako vodari odpisovali stav vody) a zacely rok pripisali viac o cca 400 kubiko viac. nechapem
    ivka70 a kontrolval si vzdy opisovany stav s fakturou? Nemohlo sa stat, ze posledne odpisy len odhadli spotrebu a teraz douctovali to, co bolo zle odhadnute?
    misoft Ovšem - k tomu overovaniu a faktúre....
    Aj keď overia a bude chybný vodomer - faktúru najskôr treba zaplatiť, potom reklamovať. Ale! Pri zistení chyby sa bude počítať od posledného odpočtu.
    Nedávno to dávali v telke - sťažovali sa, upozorňovali a aj tak zaplatili "nadspotrebu" (bola to BVS), lebo im robili odpočet tesne po zistení, že zle vodomere meria.
      zbaliť

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Že hodiny? Tie predsa merajú čas, či aj čas kedy voda tiekla? Vedia, vieme čo merajú plawakove hodiny, čas plávania, že by?

    Chvála nunenkovi!

    Nie je nad prevenciu pri meracích zariadenia, či už v byte, či v rodinnom dome.

    Osobne: Po montáži vodomerov v byte som sa snažil každý deň v rovnakom čase odpísať vodomery, ich stav spotreby vody, aby som presvedčil rodinných príslušníkov, že sa oplatí vedieť ako vodu v byte využívať, rok to trvalo. Aj to kdesi v písanke mám. Už nie je podstatné, deti sa odsťahovali, a manželka si ešte niečo z toho pamätá. Samozrejme, že už aj plyn a elektrinu som sledoval, že? Potom aspoň mesačne, dnes už až ročne, pri odpise v byte, keď odpisujú. Elektrinu, tiež, orientačne, elektrárne sa na odpis nehlásia, ba, že už majú inteligentné meracie zariadenia.

    Osobne za dom: Bežne bol súčet faktúr za rok okolo 1 500 Kčs za osvetlenie vchodu. Ajhľa a zrazu okolo 150 000 Kčs. Čo sa stalo? Elektrárne , že akože vymenili elektromer, nový, že mal nulu, minimálnu spotrebu z overenia vo výrobe. Ale, reálne elektromer nevymenili! Do evidencie zadali spotrebu akože nového elektromeru, no pri odpise na konci roku bol odpísaný stav, spotreba za desať rokov. samozrejme, že stav odpísaný sedel, no reálna spotreba. Trvalo to rok než sa to dalo na poriadok, v prospech domu, bytového.

    Takže, nie je nad prevenciu!!! Si myslím.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    felix1 sito, ani nevies aku si mi urobil radost. Uz som zacinal pochybovat ci tych 35 rokov nerobim mesacne odpocitavanie zbytocne
    sito felix, bud rád, že to máš. Ešte radšej,by mali byť tí,čo to pre nich robíš. Spoločne buďte radi, že ste tvojoe záznamy ako dom nepotrebovali, a potrebovať nebudete. Pokračuj, náhoda je sviňa, že?
    plawak ani za otca som si nemohol spomenut na slovo vodomer
    sito Si svoj právny, tak prečo za otca? A jooooj, aj budíky, povedal jeden. Však vieme, čo chceme, že?
    vicktor Pisem do komentara, hoci by som mohol aj do odpovede.
    Mne elektrikari vymenili elektromer a zle opisali hodnoty. Nereklamoval som, bolo to v moj prospech a vratili mi vysoky "preplatok".
    Takze sup do sachty a porovnat "cas na hodinach" s udajom na fakture.
    sito Samozrejme, že? Ešte, že osobné údaje si nezverejnil, išli by po tebe, že?
      zbaliť

    Vodné a stočné hodiny

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.