Zavrieť

Porady

Dodatočné priznanie kvôli exekúciou vymožený nedoplatok na zdravotnom poistení

INTRO:
Som bežný zamestnanec, teda zamestnávateľ mi robí každoročne zúčtovanie preddavkov na daň. V roku 2012 som zmenil zdravotnú poisťovňu a súčasne za rok 2011 poprvýkrát robili zúčtovanie zdravotného poistenia poisťovne, v mene poistenca. Zákon nebol dotiahnutý do detailov, zabudlo sa na tých, ktorí zmenili po zmene poisťovne aj trvalý pobyt, ale v zmysle zákona ho nahlásili len do svojej (novej) zdravotnej poisťovne. Stará poisťovňa v r. 2012 vystavila ročné zúčtovanie (s výsledkom "nedoplatok") za rok 2011, avšak nemala podklady o tom, či som stále zamestnanec toho zamestnávateľa ako v r. 2011, a tak jej zákon nariaďoval poslať vyúčtovanie priamo na moju adresu. Avšak tam už býval človek, ktorý o mne nemal nijaké informácie.
Ja som zase nič neriešil, bol som zvyknutý, že o tieto veci sa postará účtovnícke oddelenie zamestnávateľa.
Až mi v roku 2013 zablokoval exekútor oba bežné účty a ja som začal riešiť, o čo vlastne ide. Nakoniec nepomohlo ani odvolanie a hoci som neporušil nijaký zákon, vec sa vyriešila exekúciou.


DOLEŽITÉ ÚDAJE:
1. Exekútor mi zobral z účtu prostriedky na uhradenie dlhu voči poisťovni (za rok 2011) v roku 2013. Celá exekúcia sa odohrala v r. 2013, od zablokovania účtu po stiahnutie dlhu a trov.
2. Poisťovňa podľa zákona považovala výkaz nedoplatkov za doručený už v roku 2012, hoci reálne som ho dostal do ruky až 12.12.2016 na vyžiadanie (označený ako kópia). Originál som vlastne nikdy nedostal.
3. Ročné zúčtovanie preddavkov na daň mi za rok 2011 aj 2013 vykonal zamestnávateľ, rozdiel mi bol uplatnený v niektorej mzde.


OTÁZKY:
Pri vypĺňaní dodatočného DP:
- aký Dátum zistenia skutočnosti na podanie dod.daň.priznania mám vyplniť?
- mám vypĺňať aj IV. oddiel "Údaje na uplatnenie daňového bonusu", ak sa v tomto ohľade nič nemení a daňový bonus za všetky deti bol uplatnený v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň? Alebo sa to nevypĺňa, ak nechcem nič zmeniť?
- mám vypĺňať aj oddiely V. (Výpočet základu dane ...) , VI. (Výpočet dane), a ak áno, tak ktoré riadky?
- v oddieli VIII. zaškrtávam "neuplatňujem postup podľa § 50 zákona", ak som 2% daroval predtým a nemám záujem to nijak dodatočne meniť? Alebo to musím zaškrtnúť rovnako ako bolo v prvom DP, žeby do DÚ nebral ako žiadosť o zmenu?
- vypĺňam oddiely XI (Žiadosť o vyplatenia daňového bonusu) a XII (Žiadosť o vrátenie daňového preplatku a vyplatenie zamestnaneckej prémie)? Ak áno, ktoré voľby "Žiadam ..." mám zaškrtnúť? Rovnako ako v prvom DP (tzn. v ročnom zúčtovaní preddavkov na daň)?
- aký mám na podanie opravného DP termín? 5 rokov (31.12.2016)? 9 rokov (2019)? Dostupné informácie sa líšia.

Vrelá vďaka aj za čiastočné odpovede.
Naposledy upravil ivka70 : 21.12.16 at 01:17 Dôvod: odstranenie telefonneho cisla
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Dodatočné priznanie kvôli exekúciou vymožený nedoplatok na zdravotnom poistení

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.