Zavrieť

Porady

Ako zaúčtujem tú nesprávnu DPH pri tuzemskom samozdanení?

Došlá faktúra celkom na 124 € má položky
oprava elektroinštalácie 100 eur - samozdanenie
doprava - 20 eur + 4 eur DPH = 24 eur
Ja mám samozdanenú celú sumu, teda 124 € ako základ a z toho 24,80 dph.
DPH vo výške 4 € uvedenú pri položke doprava som si neuplatnila.
A teraz neviem, ako to zaúčtovať. Najjednoduchšie by bolo všetko zaúčtovať 518/321 komplet celú sumu aj s tou DPH, tak ako to mám zdanené. Ale zas, ak je na došlej faktúre uvedená DPH a ja si ju neuplatním, mal by to byť nedaňový náklad.
Ďakujem za trpezlivosť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Mala byt cela faktura s prenesenim danovej povinnosti, kedze sa jedna o zlozene plnenie, kde ak hlavne je predmetom prenesenia, tak aj pri vedlajsom sa ma postupovat rovnako.
    Takuto fakturu by som vratil dodavatelovi na prepracovanie, aby ju vystavil v sulade so zakonom.
    Poznamenavam, ze DPH vo vyske 4 EUR z tejto faktury by ani nemalo byt mozne odpocitavat, nakolko DPH nebolo nauctovane v sulade so ZoDPH, takze ani nevznika narok na odpocet - bez ohladu na to, ze dodavatel DPH odviedol statu.
    Naposledy upravil Consultix : 30.12.16 at 15:23

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    IvetaH, afrikánka, avalik, Sarlotka, kvetinka909, Žanet
    7
    Iruška nesúhlasím s podaným vysvetlením, elektroinštalačné práce sú zaradené v sekcii F ktoré sa samozdaňujú, ale doprava v tej sekcii F nie je a preto si myslím že doprava má byť s DPH, s nárokom na odpočet
    Consultix Iruska, nesuhlasim s nesuhlasom:
    Treba si nastudovat: https://www.financnasprava.sk/_img/p...avebn_prac.pdf - posledna strana, najdlhsi odstavec. Citujem podstatu:
    "V zmysle uvedeného sa prenos daňovej povinnosti uplatní na plnenie ako celok v prípade, ak z dohodnutých zmluvných podmienok vyplýva, že ide o jedno zložené plnenie a hlavnou službou, ktorá určuje charakter poskytnutého plnenia, je služba stavebných prác zaradená do sekcie F klasifikácie CPA."

    Ako zaúčtujem tú nesprávnu DPH pri tuzemskom samozdanení?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.