Zavrieť

Porady

Aký je vhodný priemer potrubia ústredného kúrenia pri samospáde ?

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aký je vhodný priemer potrubia ústredného kúrenia pri samotiaži, od kotla na prízemie a potom na manzardku. Za odpoveď ďakujem - Galko.
Naposledy upravil galko : 08.01.17 at 08:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Ono spad potrubia nieje az tak podstatny - postaci 1-3 percenta ovela dolezitejsie je ze kotol musi byt pod urovnou radiatorov, expanzka nad ich urovnou - musia sa pouzit vecsie priemery vedenia - idealne zvarana ocel - vyhybat sa 90 a viac uhlom a co najmenej regulacnych prvkov zmensujucich priemer potrubia.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 kvôli väčším priemerom je treba ohrievať viac vody čo predstavuje podstatne vyššie náklady ako náklady na obehové čerpadielko a štvorcestný ventil v uzavretom systéme, kotlová teplota musí mať optimálnu pracovnú teplotu. A vôbec vyrába ešte niekto kotol pre samospád?
    legolas ...každý kotol na tuhé palivo sa môže použiť pre samospád...
    afrikánka Pre samospád sa dá použiť i obehové čerpadlo pre lepšiu cirkuláciu vyhrievacieho média
    pavol54 v tom prípade to nie je samospád, ale nútený obeh.
    afrikánka Máš pravdu, zle som sa vyjadrila....ide o možnosť zhotovenia núteného obehu s čerpadlom...
    galko Ďakujem Pavol za komentár, samospád volím preto, lebo ústredné kúrenie robím na chate hlboko v horách, kde nie je elektrina, ale je tam dosť dreva, takže náklady tvoria len poplatok za drevo. Ale chcem sa spýtať, aká je optimálna pracovná teplota kotla ? S pozdravom - Galko
    pavol54 To si najprv vyhľadaj vhodný kotol pretože dnešní výrobcovia kotlov konštruujú s vyššou účinnosťou a tam je spravidla aj nútená ventilácia a ako budeš riešiť bod mrazu v teplonosnom médiu v dobe keď tam nebudeš? Ja by som to riešil teplovzdušne aj tam stúpa teplejšie médium hore a vzduch pod nula ti prieduchy nepotrhá
    sosak Optimálna pracovná teplota kotla je vtedy, aby sa nerosil a nedechtoval. Viac si prečítaš: https://www.google.sk/search?q=decht...N7Ds8weOsofIBg
    galko Ďakujem Pavol54 za príspevok, je vidno, že myslíš na všetko, - zamrznutie vody v systéme ÚK by som poriešil pridaním nemrznúcej zmesi, ktorá sa dá kúpiť v obchodnej sieti.
    galko Kotol, sporáky aj kachle dechtujú len vtedy, ak uzavrieme všetky klapky, poklesne teplota a spalovacie zariadenie tak nemá dostatočný ťah.
      zbaliť

    Aký je vhodný priemer potrubia ústredného kúrenia pri samospáde ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.