Zavrieť

Porady

SZČO, auto nie v obchodnom majetku a daň z motorových vozidiel - dátum vzniku/zániku DP

Dobrý deň,
SZČO nemá auto zaradené v obchodnom majetku, ak auto používal v 1-3/2016 a potom 7-8/2016, ako zapíšem dátumy vzniku a zániku daňovej povinnosti do daňového priznania - iba do poznámky? Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Ak o výdavkoch v súvislosti s MV bude účtované tak musí daň zaplatiť za celý rok, nemôže len za niektoré mesiace. K zániku môže dôjsť len za určitých podmienok
    - Zánik daňovej povinnosti (§ 8)
    Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom došlo:
    k vyradeniu alebo dočasnému vyradeniu vozidla z evidencie,
    k ukončeniu alebo prerušeniu podnikania,
    zániku daňovníka bez likvidácie,
    k zmene držiteľa vozidla,
    k ukončeniu použitia vozidla daňovníkom v prípade užívateľa, a to pri používaní vozidla osoby, ktorá zomrela, zanikla, alebo bola zrušená, resp. ktorá nie je podnikateľom, napr. pri prenájme

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak bolo vozidlo predmetom dane 31.12.2015 tak danova povinnost trva - to, ze vozidlo nie je zaradene v obch. majetku neznamena, ze nie je danova povinnost v mesiacoch kedy "nejazdi". A teda trva pocas celeho roka 2016 - ak boli uplatnovane vydavky na toto vozidlo - teda sa pouzivalo na podnikanie (vynimka by bola, ak by SZCO uplatnoval vydavky percentom z prijmov).
    Prestuduj si § 8 ZDzMV.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jana103 vozidlo nebolo predmetom dane k 31.12.2015, a čo potom znamená dočasné vyradenie vozidla z evidencie?
    Jana103 daňová poradkyňa z poradcu podnikateľa mi napísala toto:
    - Dobrý deň, SZČO nemá auto zaradené v obchodnom majetku. Používal auto 1-3/2016 a potom 7-8/2016, potom ho už nepoužíval vôbec a predal ho. Za koľko mesiacov je potrebné zaplatiť daň z motorových vozidiel?
    - Dobrý deň, ak nebolo v obch. majetku, tak sa zaplatí len za počet mesiacov, za ktoré sa používalo, takže 3 + 2
    - a ako sa zapíše dátum vzniku a zániku daňovej povinnosti? V poznámkach?
    - uvediete začiatok používania a koniec, potom len správny počet mesiacov na r. 19 a v poznámkach môžete uviesť dôvod
    Anik Podľa mňa je to ako som napísala min. tých prvých 8 mesiacov a ak ho predal čo si nespomínala tak tam je zmena držiteľa vozidla - keď predal za tie mesiace už neplatí, ale dokedy bol vlastníkom tak áno
    Jana103 to, že ak ho predal, platí iba do 31.8., to som vedela, preto som to ani nespomínala, od daňovej poradkyne som okopírovala celé znenie otázky...mne ide o to, či zaplatí za 8 mesiacov alebo za 5
    Anik podľa mňa určite za 8 mesiacov
    Jana103 a keby ho používal len 1-3/2016 a predal ho napr. 31.8.2016, aj tak za 8 mesiacov?
    Anik aj tak, --- zmena držiteľa vozidla
      zbaliť

    SZČO, auto nie v obchodnom majetku a daň z motorových vozidiel - dátum vzniku/zániku DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.