Zavrieť

Porady

Nová živnosť alebo zamestnanie rodinného príslušníka?

Manžel plánuje začať pracovať sám na seba a zvažujeme dve možnosti. Keby fungoval ako živnostník, musel by si vybaviť pre svoju činnosť viazanú živnosť (čo by nebol až taký problém). Nakoľko však ja už živnosť mám, uvažujem, či by nebolo v niektorých ohľadoch jednoduchšie, ak by som ho ako živnostník zamestnala ja. Bolo by to vôbec možné? A ako by to bolo s odvodmi? Stále platí, že odvádzať netreba nič, ak je osoba dôchodkovo poistená v sociálnej poisťovni? (T.j. keby to pre osobu bola hlavná pracovná činnosť, muselo by sa uhradiť zdravotné poistenie plus dôchodkové?) Sú nejaké rozdiely, keby manžel pracoval bez zmluvy alebo na zmluvu? (Na zmluvu by sa platili všetky odvody?) Je to asi škrabanie sa pravou rukou za ľavým uchom, ale zaujímalo ma ako je to riešené. Vopred ďakujem za odpovede.
veronikasad Je manžel dôchodkovo poisteny z iného dôvodu alebo poberateľ dôchodku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kňaza je offline (nepripojený) Kňaza

    Právnik s 35 ročnou praxou v pracovnom práve (výrobná spoločnosť, verejná sféra) + lektorská činnosť. ...viac Kňaza
    Váš manžel môže pre Vás ako živnostníčku pracovať aj bez uzavretia pracovnoprávneho vzťahu, t.j. bez pracovnej zmluvy alebo dohody o vykonaní práce, resp.dohody o pracovnej činnosti, pokiaľ je dôchodkovo poistený z iného titulu (napr. je zamestnaný u iného zamestnávateľa, ktorý za neho odvádza poistné) alebo je poberateľom dôchodku (starobného, invalidného). V tom prípade za neho neodvádzate nič. Môžete sa však rozhodnúť, že ho zamestnáte tak, ako hocikoho iného na pracovnú zmluvu alebo dohodu. v tom prípade podliehajú vaše odvodové povinnosti tým istým pravidlám ako u iných zamestnancov. Možnosť zamestnania príbuzného, akým je aj manžel, bez povinnosti uzatvorenia pracovnoprávneho vzťahu a bez rizika, že by ste sa tým dopustili nelegálneho zamestnávania, upravuje §2a zákona č.82/2005 o nelegálnom zamestnávaní-....
    Puma05 Ďakujem za užitočnú odpoveď. Ešte by ma zaujímalo, ak by ste vedeli poradiť, či sa situácia nejako mení, ak by nešlo priamo o prácu pre mňa (výpomoc, administratíva, ...), ale ja by som klientom fakturovala a on by pre nich vykonával služby (príp. či by bola ešte situácia iná, ak by šlo o volné služby, alebo o služby viazané na získané vzdelanie alebo certifikát).
    Kňaza To, čo som uviedla v mojej predchádzajúcej odpovedi platí len, ak manžel bude pracovať výlučne pre Vás.Nerozumela som však otázke v zátvorke na konci Vášho textu.
    Ing. Ľubomír Janoška
    Pokiaľ sa dá, vyhnite si zamestnávaniu. Ako zamestnávateľovi by vám pribudlo veľa nových povinností, často pokutovaných.

    Nová živnosť alebo zamestnanie rodinného príslušníka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.