Zavrieť

Porady

Porušenie finančnej disciplíny podľa zákona č. 357/2015

Dobrý deň,

je porušením finančnej disciplíny ak rozpočtová organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta/obce vykoná takú finančnú operáciu, ktorú nemá rozpočtovanú v ročnom rozpočte schválenom mestským zastupiteľstvom?
Ide totiž o to, že zamestnanec našej RO sa chcel prihlásiť na školenie, preto s tým išiel k riaditeľovi školy, či môže ísť. Riaditeľka samozrejme hneď za mnou ako rozpočtárkou, či na to máme v rozpočte peniaze. V schválenom rozpočte rozpočtované FP na školenia nie sú (museli sme preklasifikovávať FP z prevádzky na mzdy všetko čo sa dá, tak prevádzka je doslova úbohá, nemáme ani na kúrenie na celý rok), a tak som rovno povedala, že nesúhlasím s touto finančnou operáciou a nepovoľujem ju vykonať, či v nej pokračovať. Napriek tomu sa zamestnanec na školenie prihlásil, a podotýkam s vedomím riaditeľky (samozrejme všetko za mojím chrbtom). Pritom štatutárny orgán (riaditeľka školy) je zo zákona povinná zabezpečiť, aby sa verejné prostriedky uvoľňovali iba v takej výške, aká zodpovedá rozsahu plnenia úloh zahrnutých v rozpočte. Čo teraz? Zamestnanec ide na pracovnú cestu - školenie, príde faktúra zaň a ja v rozpočte na tento účel nemám vyčlenené FP. Je možné porušenie finančnej disciplíny niekde nahlásiť, hoci som to jasne vysvetlila RŠ, že na to nemáme FP v rozpočte? A uhradiť došlú faktúru potom?
Prepáčte, ale nereagovala by som asi takto, keby sme tento rok neočakávali finančnú kontrolu od zriaďovateľa - hlavného kontrolóra mesta a keby sankcie za porušenie finančnej disciplíny neboli také aké sú.
Ďakujem za vaše príspevky..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tRO je offline (nepripojený) tRO

    tRO
    Veď nedajte svoj podpis na interný doklad o ZFK, týkajúcej sa tejto operácie /krycí list/.
    Irona Veď som nepodpísala a aj napriek tomu sa zamestnanec na školenie prihlásil, dokonca naň aj išiel, hoci on aj riaditeľ školy vedeli, že na to v rozpočte financie nemáme.
    tRO Tak ste týmto krytá, a ostatné nech rieši p. riaditeľka - z čoho zaplatí jeho školenie.

    Porušenie finančnej disciplíny podľa zákona č. 357/2015

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.