Zavrieť

Porady

Uzivanie pozemku v sprave SPF

Dobry den, jedna sa o statny pozemok v sprave sl.poz.fond vymera 1080 m. Je to znicena polna cesta a kroviny, naletove buriny, aj smeti, skladka. Je v susedstve mojho pozemku a ja uzivam tento pozemok v rozmere 10 x 10 m ako odstavnu plochu pre moj stavebny stroj. Moja otazka znie, mohol by sa niekto do tohto zaintresovat a nejak to pravne riesit, pripadne znemoznit mi tam parkovat? Nakolko sa o okolie staram kde parkujem, kosim a znemoznujem ludom z obce tam realizovat ciernu skladku. Nemam ziadnu zmluvu na uzivanie pozemku a ked som si prečítal ako odkúpiť alebo prenajať pozemok od SPF, tak nemám nervy na ten byrokraticky proces a vyhadzovanie peňazí, takže žiadny prenajom a kupa neprichadza do uvahy. Kedže som čital v diskusiach, že v niektorých prípadoch ani 2,5 roka spf sa nevyjadri k problematike odkupenia.

Kedže nikto sa nevyjadril, tak prikladám odpoveď od hovorcu SPF, ktorá mi prišla o 3 dni neskôr.

Dobrý deň,



k Vašej nižšie uvedenej otázke uvádzame, že fond pri nakladaní s pozemkami vo vlastníctve štátu alebo tzv. nezistených vlastníkov postupuje podľa osobitných predpisov. Oprávnenia fondu vo vzťahu k týmto pozemkom sú upravené predovšetkým v ustanoveniach §§ 17 až 19 zákona č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.



V zmysle uvedených ustanovení, SPF pozemky, ktoré spravuje, predovšetkým prenajíma na poľnohospodársky, prípadne na iný účel. Ďalej môže takéto pozemky predať, avšak len z dôvodov uvedených v zákone. Rovnako SPF môže na pozemkoch zriadiť zmluvou vecné bremeno. Podrobnosti o podmienkach nakladania s majetkom štátu, ktorý spravuje SPF, ďalej upravuje nariadenie Vlády SR č. 238/2010 Z. z..



Užívanie pozemku SPF bez jeho usporiadania je neoprávnené a smeruje k bezdôvodnému obohateniu zo strany užívateľa.

Nakoľko sa na pozemku nachádzajú v minulosti vybudované inžinierske siete vo Vašom vlastníctve, usporiadanie pozemku je z praktického hľadiska navyše účelné.



Vzhľadom na vyššie uvedené Vám odporúčame obrátiť sa na príslušný regionálny odbor Slovenského pozemkového fondu, ktorých zoznam podľa okresov vrátane kontaktných údajov a údajov o stránkových hodinách je dostupný na internetovej stránke http://www.pozfond.sk/sk/kontakty/regionalne-odbory.



S príslušným pracoviskom môžete komunikovať aj písomnou formou.

Pri podaní a vybavovaní žiadosti sa taktiež môžete nechať zastúpiť inou osobou a to udelením písomného plnomocenstva.



S pozdravom



Mgr. Martin Kormoš



Hovorca Slovenského pozemkového fondu
Naposledy upravil strabag815 : 24.01.17 at 11:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Uzivanie pozemku v sprave SPF

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.