Zavrieť

Porady

ako navrátiť časť majetku?

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ohľadne majetku. Vlastním dom, ktorý som dedila po babke. Dom je vybudovaný v roku 1955. v tom čase, keď ho budovali na ulici bol cca 2 dom. Pred domom mala babka vo vlastníctve pozemok - resp. dvor patriaci k pozemku cca 2,5m -3m od prednej časti domu. V tom čase sa ale mala robiť cesta pred domom a tak babka upustila od prednej časti dvora aby sa mohla cesta urobiť. Momentálne bývam v dome ja so svojou rodinou. No keďže dom je prakticky 1m od cesty postavený - pri odhrňaní snehu v zime je to problém - pretože všetok sneh mám na dome. V lete, jari a jeseni - je to voda, ktorá steká z cesty okolo domu - tým pádom mi dom mokne. Chcela by som cca 0,5m od domu urobiť múrik aby sa zabránilo prítoku vody a snehu k domu. Lenže v novej katastrálnej mape je uvedené, že môj pozemok začína stenou domu. Chcem sa preto opýtať - dá sa navrátiť časť tohto pozemku ? alebo môžem na tomto pozemku urobiť múrik pol m od domu ? Vopred ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nemozes urobit mur na cudzom pozemku.
    Ale mozes poziadat vlastnika cesty, aby urobil take opatrenia, aby neposkodzoval tvoj majetok.
    Je to ale cesta na dlhu dlhu trat.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sinkl požiadať som skúšala - neúspešne. Inak sa vraj nedá.
    robovi Asi si neziadala dost dorazne. Skus poziadat opakovane. Znovu a znovu.
    ivka70 Daj si vycislit znalcom sposobovanu skodu a tu ziadaj nahradit, ked pojde o peniaze, snad to uz pojde.
      zbaliť

    robovi je offline (nepripojený) robovi

    robovi
    No tak katastralnej mape moc never. Su tam zakreslene niekedy celkom solidne bludy. Ak nie je digitalizovana tak duplom. Na tvojom mieste by som sa poradil s nejakym geodetom, nech sa na to pozrie v katastri, pretoze on ma pristup k podkladom, o ktorych bezne verejnost ani nevie. Nech sa pozrie aj na povodny geometricky plan ked sa babka vzdala casti pozemku. Z vlastnej skusenosti viem, ze kreslici katastralnej mapy v minulosti, ked im chybali nejake metre stvorcove, tak potiahli ciaru krivsie, pripadne kusok posunuli. Ak geodet zisti, ze niekto v minulosti pochybil, moze dat navrh na opravu katastralnej mapy. Vypracuje ti novy geometricky plan a mozno budes moct postavit plot, ktory bude chranit tvoj dom.
    Velmi sa mi nezda, ze by hranicou pozemku bola predna stena domu. Vsak ked by babka vystrcila nos z okna, tak by jej ho prvy kamion odfikol.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sinkl Vytlačili mi mapu na obvodnom úrade. Že vraj oni to tak majú a treba sa toho držať. Prakticky ak budem zatepľovať 15cm vatou, tak už na cudzom. Nehovoriac o streche. Skúsim teda toho geodeta. Ďakujem krásne.
    robovi Na katastralnom odbore? Ak by som sa takehoto tvrdenia drzal tak mi sused chodi po obyvacke s traktorom. Vzdy rataj s tym, ze statny uradnik sa ta bude snazit v drvivej vacsine pripadov odbit. Tak ako ti cestari v tom tvojom. Poskodzuju vyuzivanim svojej stavby tvoj majetok a nie su ochotni nic robit. Jednoducho ta odbili.
    V kazdom pripade ta katastralna mapa - su to len skeny kreslenej mapy, ktoru kreslil clovek v minulosti a preveril by som ci si neulahcil pracu. Geometrak z babkinych cias bude iste vyrecnejsi.
    Sinkl Pomýlila som sa - nie na obvodnom ale obecnom úrade mi mapu vytlačili. ďakujem za pomoc - skúsim kataster aj geodeta. Dá sa na katastri zohnať aj stará mapa?
    Sinkl Pomýlila som sa - na obecnom úrade - nie na obvodnom. Skúsim teda kataster a aj geodeta. Dá sa vytiahnuť na katastri aj stará mapa?
    robovi Na katastri, alebo pozemkovom urade maju mapy mozno aj z cias Marie Terezie. Takze da, len neviem, ci ju daju aj tebe. Preto ten geodet. Taku mapu, aku ti vytlacili na obecnom urade si mozes vytlacit aj sama doma na PC cez katasterportal.sk, alebo mapka.gku.sk Za ten geometricky plan, co ti geodet vytiahne z katastra budes musiet zaplatit vypalne statu.
    Zeby ta aj na obecnom urade odbili? :-)
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    urobiť múrik pol m od domu
    Môj osobný (technický) názor je ten, že je to ešte horšia voľba, ako keby tam ten múrik nebol.
    Pol metra je málo, snežný pluh sneh tam tak či tak nahrnie.
    To odstránenie bude problematickejšie. Málo priestoru na odstranenie.
    Ak sneh zamrzne, zbohom rodina.
    Ak sa bude topiť, zasiahne to aj múr.

    Východisko by som skôr videl v nejakom obklade domu - múru samotného. Po tých potulkách po Slovensku som si všimol nie jeden dom, kde cesta hraničila rovno so stavbou...dom zjavne obložený drevom, plechom, dlaždicami, ...
    Majetok naspäť asi nedostaneš...silne pochybujem.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sinkl Ďakujem. Odvodnili sme dom dali folie - čo dosť pomohlo - ale stále to nie je ono. Keď tak nad tým múrikom uvažujem asi máte pravdu s tým odprataním snehu. Chcela som len zarovnať múrikom líniu od susedovho plota ku plotu druhého suseda. Všetci susedia lemujú cestu - len ja mám na mape bránu zapustenú 2m a dom 1,5m na jednej strane a 1m na druhej strane. Babka pustila pozemok cca po 1m od domu - no teraz obec tvrdí, že ich pozemok je po stenu domu. Ach joj. V každom prípade ďakujem za názor.
    ivka70 a neskusili ste vybavit povolenie na stavku murika zarovno s murikmi susedov?
    Sinkl musí to byť môj pozemok - potom môžem stavať múrik - vraj.
    ivka70 tak zisti, preco susedia maju murik tam, kde maju, ci pozemok pod murikom je ich ....
    robovi je to dost podozrive, ze vsetci susedia to maju inak, ako ty.
      zbaliť

    ako navrátiť časť majetku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.