Zavrieť

Porady

Musím podávať daňové priznanie z nehnuteľnosti?

Dobrý deň,
chcela by som požiadať o radu ohľadom DP z nehnuteľnosti, resp. uistiť sa, že postupujeme správne. Priateľ prenajíma pozemok príbuznému na základe nájomnej zmluvy, a to BEZODPLATNE. Priateľ je riadne zamestnaný, okrem príjmu z prac. pomeru nemá žiadny ďalší príjem. Je potrebné, aby podával DP z nehnuteľnosti, ak príjem z tohto prenájmu je 0 €? Na základe informácii na portáli FS SR sa domnievam, že táto povinnosť odpadá, keďže príjem je nižší ako 500€. Kolegyňa ma však presviedča, že DP musíme podať.
3 komentárov     zbaliť
jslancik a je pán priateľ registrovaný na DÚ? splnil si túto náležitosť pri začiatku prenajímania?
Katy a R pýta sa na daň z nehnuteľnosti - aj tak zaradil otázku
jslancik je mi jasné, že sa jej pletú dve dane. z popisu je to ale potom jasné. pýta sa na daň vyplývajúcu z prenájmu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Miešaš dve dane. Ale píšeš o príjme, to je DP k dani z príjmov. Ak nemá z prenájmu príjem, DP nie potrebné podať.
    vicktor Mozno ani nie, iba zle napisala nadpis.
    Napr. takto: Musim podavat DP (zamlcane "z prijmu") ZA (zamlcane "prenajom") nehnutelnosti?

    Petra, vysvetli.
    Petra145 Samozrejme, myslela som DP z prijmu za prenajom nehnutelnosti.. ospravedlnujem sa, zle som formulovala otazku

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    DP z nehnuteľnosti podáva na obec majiteľ nehnuteľnosti potom, ako sa stane majiteľom (robí sa spravidla do 31.1.) Ak nie je žiadna zmena, ďalej sa už DP nerobí - obec pošle výmer. A je na nich, kto túto daň zaplatí (ak pozemok niekto užíva "sadarmo" - tak tú daň zvyčajne platí on) .

    Tých 500 eur, čo píšeš - sa týka dane z príjmu - nie dane z nehnuteľnosti .
    Takže treba upresniť (správne napísať) , že na akú daň sa vlastne pýtaš?
    po doplnení (ide o DzP) - ak má priateľ len príjmy zo zamestnania - stačí, ak požiada zamestnávateľa o RZD (resp spraví DP typ A)
    Naposledy upravil Katy a R : 19.01.17 at 10:33
    Petra145 Myslela som, samozrejme, DP z príjmu za prenájom nehnuteľnosti, ospravedlňujem sa, zle som to naformulovala...

    Musím podávať daňové priznanie z nehnuteľnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.