Zavrieť

Porady

Mamou zdedeny byt po starej mame - danove povinnosti

Dobry den, moja mama zdedila na jesen r. 2016 byt po svojej mame, kde bola polovicnou vlastnickou. Do 31.1.2017 sme podali tlacivom "dan z nehnutelnosti.".
Byt ideme v tychto mesiacoch predat. Su po predaji bytu nejake dalsie oznamovacie ci ine povinnosti? "Dani z prijmov " by to malo byt oslobodene. Ak je to oslobodene, neni to nutne aj tak tlacivom formalne oznamit? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    1. daň z príjmu (DU) - ak ide o oslobodený príjem (vlastníctvo min 5 rokov, aj spolu so starou mamou - keďže ide o dcéru) ... v takom prípade netreba nič riešiť.
    2. daň z nehnuteľnosti (obec) - ak byt predá v tomto roku - a 1.1.2018 už nebude vlastníčkou - tak do 31.1.2018 podá na obec DP - zánik daňovej povinnosti.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tom10 Dakujem pekne, znamena to v praxi, ze ked by predala napr v aprili tohto roku, moze aj nasledne hned v dalsich mesiacoch po predaji podat tlacivo "dan z nehnutelnosti", najneskor vsak do 31.1,2018?
    ivka70 Ano.
    Katy a R zbytočné je hneď po predaji - za tento rok zaplatí daň tak či tak - príde jej výmer. A tlačivo DP za rok 2018 možno bude inakšie? Ale niekde to pracovníčky (ak sú ochotné) poriešia hocikedy pri osobnej návšteve - ani netreba vypisovať DP ...
    Tom10 Dakujem, pekny den
    Tom10 Dobry vecer prajem, prosila by som sa este uistit, aj ked bolo spomenute vyssie, ze by zalezitost mala byt oslobodena od dani z prijmu, pre klud v dusi prosim este raz o potvrdenie, ze sa neplati ani zo zdedenej polovici.
    V skratke: Byt bol 1/2 na 1/2 stara mama/ moja mama. Stara mama zomrela, mama zdedila starej mami polovicu.
    Nasla som totiz clanok, prilozim, kt. ma zneistil, dakujem vam za trpezlivost.

    {\rtf1\ansi\ansicpg1252
    {\fonttbl\f0\fnil\fcharset0 .HelveticaNeueInterface-Regular;}
    {\colortbl;\red255\green255\blue255;\red0\green0\b lue0;}
    \deftab720
    \pard\pardeftab720\partightenfactor0

    \f0\fs34 \cf0 \expnd0\expndtw0\kerning0
    \outl0\strokewidth0 \strokec2 \
    }
    Tom10 Prepacte mi, neskopcilo sa mi tooo pardon
    Katy a R článok nevidíme ... ale najlepšie zistíš v zákone o DzP - § 9 pozri!
    Dôležité je vlastníctvo 5 rokov (najdôležitejší údaj si nenapísala) ... ak zdedila po matke tak sa sčítava doba vlastníctva obidvoch ...
    Tom10 Dakujem este raz....tak s istotou je to ok...
      zbaliť

    Mamou zdedeny byt po starej mame - danove povinnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.