Zavrieť

Porady

Zmluva o spoločenstve vlastníkov bytov

Chcela by som poprosiť o radu. Kúpili sme byt v starej 4-bytovke. Je tu síce založené SVB ale úplne nefunkčné. Nemajú založený účet takže ani neplatia FO a služby spojené s prevádzkou bytovky. Nesvieti sa v spoločných priestoroch ani v pivniciach. Kúrenie si riešia cez elektriku a tu si mesačne platí každý sám. Na studenú vodu chodí "predsedovi" faktúra ktorú rozratávajú podľa vodomerov na jednotlivé byty a tá sa zaplatí naraz po vyzbieraní peňazí. Treba s tým niečo robiť a kedže v tých troch bytoch bývajú starší ľudia budeme s tým musieť robiť niečo my ale neviem sa pohnúť, neviem ako začať. Teda v prvom rade by bolo zmeniť predsedu atď... Poradťe mi ak viete ako na to. Ďakujem.
Naposledy upravil Gastanko : 03.10.05 at 16:15
Usporiadat
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Sa ospravedlňujem ale nemohla som ten vzor nájsť, ja som ju toľko krát prerábala a upravovala, ale podarilo sa, ak niečo konkrétne budete potrebovať, možno budem vedieť poradiť.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

V članku "Zhromaždenie má byť ešte uvedené, že -"Zhromaždenie sa zvolava podla poteby, najmenej raz za rok, alebo ked o to poziada najmenej štvrtina vlastníkov a je povinna termín a program rokovania oznámit písomnou formou každému vlastníkovi najmenej desat dni pred dnom konania zhromaždenia" toto som tam musela mať, ale najlepšie ist na svoj krajský urad, kde sa to registruje a dať si odobriť, čo tam vyžadujú, lebo každý urad má svoje "mušky" a tak lepšie si dať popredu schvaliť čo im vyhovuje, kým sa to dá na registráciu....inak toto je fakt aj podla zakona , ja som naposledy vylepila na výtah že bude zhromaždenie s dnom ,programom konania a menným zoznamom a žiadala som, nech sa podpíše každý, kto ten odkaz čital... a basta...! podpísali to skoro všetci...však bodaj by nie, všetci chodia okolo vytahu :p , iba si museli skočiť domov po pero
Naposledy upravil Halli : 08.01.07 at 10:16
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Tieto povinnosti vyplývajú zo zákona. Dokonca doporučuje sa keď je aj taký člen SVB čo nikdy s ničím nie je spokojný /taký je hádam minimálne jeden všade/ mu treba poslať doporučene oznámenie o aktivitách a zámere SVB.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ja som to pre istotu napísala všetkým a to pekne husto na formát A4 a na zaver prianie ku krasnemu prežitiu konca roka a poďakovanie za spolupracu, lebo mám v paneláku super ludi...
Naposledy upravil Halli : 04.12.06 at 19:22
0 0
bielivan bielivan

bielivan je offline (nepripojený) bielivan

Spoločenstvo prevzalo do samosprávy byty z ktorých jeden je vo vlastníctve OSBD. Tí chcú,aby sme predložili zmluvu o pristúpení k výkonu správy. Má niekto vzor, ako má táto zmluva vypadať? Nestačí spoločenská zmluva, ktorú OSBD podpísalo?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Presne s týmto pomenovaním mi zmluva nič nehovorí. Poznám mandátnu zmluvu, zmluvu o SVB, zmluvu o výkone správy,... ale túto nie. Bolo by dobré ošetriť, čo chcú mať v tej zmluve, možno len podanie je iné a myslí sa iné. Tak ak majú vzor, alebo ju majú s niekým podpísanú nech dajú tip.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Bielivan, podľa toho, čo píšeš, imho ide o štandardný prípad, keď ste si založili SVB, a teda máte svoju "Zmluvu o spoločenstve vlastníkov bytov" (asi túto zmluvu máš na mysli, keď píšeš o "spoločenskej zmluve").
K tejto zmluve žiadne pristúpenie nie je potrebné, každý vlastník bytu v dome (aj OSBD) sa zo zákona nadobudnutím bytu do vlastníctva stáva členom spoločenstva. Pre pokoj na duši a väčšiu zainteresovanosť vlastníkov bytov sa dáva novým vlastníkom podpisovať tzv. "pristúpenie k zmluve o SVB". Asi toto mali na OSBD na mysli.
Text, ktorý ja používam, pripájam.
0 0
viktora viktora

viktora je offline (nepripojený) viktora

asi to sem celkom nepatrí...len sa chcem informovať, či by ste mi vedeli poradiť...som rozhorčená...,poctivo si platime do fondu oprav vyse 700 sk a
teraz na novy rok prisiel domovnik,ze treba dalsich 120 sk na vymenu
ziaroviek ,kluciek a pod., ma narok od nas ziadat dalsie
peniaze,ked si to vlastne poctivo platime,je to vlastn nieco navyse,
co vsetko spada do toho fondu oprav,ci sa to nema nahodou financovat z
tejto vysej sumy,lebo pokial viem,vela ludi si to financuje z tej sumy a
neplatia nic navyse,podla mna je to blbost platiti to iste do ruk
domovnikovi,ked to vzdy ide do fondu prevodom....navyše....náš bytovkový vchod je najpoctivejší v platení..a platby ťaháme týmto spôsobom my aj za ostatné vchody...-tak to bolo povedané na schôdzi...nepáči sa mi to..
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Mal by mať uznesenie zo zhromaždenia o tom, že sa idete "skladať" po 120,- nad rámec platby do FO. Môže byť, že sú neplatiči a peniaze vkladané do FO sú v nedostačujúcej výške. Takže treba riešiť neplatičov. Mimo zhromaždenia by nemal pýtať peniaze, zvlášť keď na to nie je uznesenie. Požiadaj ho nech zvolá zhromaždenie a tam nech vysvetlí stav FO a prečo je potebné vkladať 120,- korún. Nemusíš mu bez uznesenia dávať mimoriadny vklad.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

viktora
asi to sem celkom nepatrí...len sa chcem informovať, či by ste mi vedeli poradiť...som rozhorčená...,poctivo si platime do fondu oprav vyse 700 sk a
teraz na novy rok prisiel domovnik,ze treba dalsich 120 sk na vymenu
ziaroviek ,kluciek a pod., ma narok od nas ziadat dalsie
peniaze,ked si to vlastne poctivo platime,je to vlastn nieco navyse,
co vsetko spada do toho fondu oprav,ci sa to nema nahodou financovat z
tejto vysej sumy,lebo pokial viem,vela ludi si to financuje z tej sumy a
neplatia nic navyse,podla mna je to blbost platiti to iste do ruk
domovnikovi,ked to vzdy ide do fondu prevodom....navyše....náš bytovkový vchod je najpoctivejší v platení..a platby ťaháme týmto spôsobom my aj za ostatné vchody...-tak to bolo povedané na schôdzi...nepáči sa mi to..
Aj u nás sú nákupy žiaroviek do spol. priestorov hradené z fondu. Treba sa popýtať, prečo pýta tieto peniaze v hotovosti a nenechá si to uhradiť z fondu. Načo ho potom platíte?

Je ale možné, že sa na niektorej schôdzi dohodlo, že takéto drobné opravy budú hradené domovníkvi v hotovosti. Preto prvý krok - opýtať sa ho, na základe čoho ich pýta.
0 0
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
Pozrel by som sa hlavne na minuloročné vyúčtovanie aký máte zostatok vo fonde opráv, ako bol použitý a na čo . Aby vás neprekvapilo ak by sa niekde záhadne minul. V žiadnom prípade by som neplatil niečo naviac na nejaké žiarovky. Nezdá sa mi to. Tie sa kupujú z toho fondu.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

neviem či ste SVB alebo patrite pod inú správu, ale keď píšeš "domovník" tak asi nie SVB... Tieto výdavky, tak ako píšu predo mnou sa platia výlučne z FO a ak ste si nedohodli zbierku nemate prečo davať súkromnej osobe financie, ktoré nieje možne preukázateľne zdokladovať... neviem koľko Vás je ale 120,-sk/byt už nieje tak malo, aby nebol na to účtovný doklad.Keby dotyčneho niekto bonzol, tak je to neoprávnený príjem. Toto sa da robit vtedy ak je v SVB dohoda a doveryhodný človek čo to nezneužije... aj keď aj to je pre daňovníkov neprijatelne,...ale čo pre nich je??? dokažu zneprijemniť život hlavne malým fi. a aj neziskovkam-pozname to však?
0 0
long long

long je offline (nepripojený) long

potrebujem poradiť idem založit spoločenstvo mám ludi do dozornej rady a mna ako predsedu, mam návrh zmluvy ktorý som bol dal vlastníkom na predchádzajúcej schôdzi ale neviem či tuto zmluvu majú hned ľudia podpisovať rovno na schôdzi a akým spôsobom alebo to potom budu vštci podpisovať ako pristupovú zmluvu až po založení ( zaregistrovaní na úradoch atd......) . A nakoniec daľšia otázka ako má vyzerať tá zmluva musia tam byť uvedený aj všetci vlastníci aj s podielmi a tak . bojím sa ked budem musieť zvolať hned na to daľšiu schôdzu na podpis zmluvy tak nezoženiem 2/3 vlastníkov ! poradte prosím LONG
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Nechcem ťa hneď "odpaliť" ale pozri si prosím všetky temy, je toho tu veľmi veľa, aj o založení, aj o zmluvách, aj predlohy zmluv... skús si všetko popozerať, lebo nieje učelom tejto stranky dokola opakovať. Potom skús zadať konkrétne otázky a my sa pokusime ťa usmerniť. ...k tej schôdzi by si mal mať pripravený návrh zmluvy, ak už o tom vedia ostatní, o čom sa bude jednať a rozhodnúť o založení SVB, volba predsedu a rady a odsuhlasenie zmluvy... podpísať ju možu potom, čo im ju pripravíš naostro a je dobré každému dať ju prečítať- ja som ju rozmnožila 36x , ale da sa aj kolovať .../doležité aby ju každy čital a suhlasil/ potom už len všetko čo k tomu patrí a bežať s tým na Krajský urad. Všetkemu predchádza ale výpoved predošlému spravcovi... júúúj, je toho veľa ešte , držím palce, neboj zvladneš to- študuj pozorne prispevky čo su už tu...
0 0
zsolt69 zsolt69

zsolt69 je offline (nepripojený) zsolt69

Toto je jasné a stručné usmernenie.
0 0
peter 27 peter 27

peter 27 je offline (nepripojený) peter 27

aj ja ti držím palce, len by som ta upozornil na jednu vec . Už sa neuvádza dozorná rada spoločenstva , ale len "rada spoločenstva" ,dalej pri splnomocenstve musi byť napísané aj " úradne overený podpis.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

U presedu výpis z registra trestov.
0 0
škriatok škriatok

škriatok je offline (nepripojený) škriatok

Chcem podať na krajský úrad dodatok k zmluve o spoločenstve (menil sa predseda), zistila som si všetko čo potrebujem
1. dodatok k zmluve
2. zápisnica zo schôdze
3. prezenčná listina
4. výpis z registra trestov
5. výpis listu vlastníctva
6. uznesenie
7. splnomocnenie ?
a potrebujem poradiť ohľadne splnomocnenia, musia byť na splnomocnení overené podpisy vlastníkov bytov alebo len osoby splnomocnenej?

Vopred ďakujem
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

8. Kolok
0 0
škriatok škriatok

škriatok je offline (nepripojený) škriatok

zabudla som napísať: kolok 400,00 ale čo s tým splnomocnením
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať