Zavrieť

Porady

Samospad znizujuci ucinok trojcestneho ventilu

Dobry den,

Mam mensi problem so samospadom - funguje az prilis dobre.
Pouzivam zmiesavaci trojcestny ventil na rozdelenie okruhu medzi kotlom a akumulacnou nadobou (vid obrazok). Problem nastava pri uplnom uzavreti trojcestneho ventilu, kedy by voda mala cirkulovat len medzi kotlom a cerpadlom (tolko teoria).
Pri prvom pokuse som natlakoval sustavu na 1 bar, cerpadlo som pustil na prvy rychlostny stupen (odhadujem cca 40W), teplota v kotli cca 50-60°, v nadobach 15°.

V mieste zapojenia redukcie (z 2" na 2.5") sa tepla voda z 2" rury s najvacsou pravdepodobnostou zmiesava so studenou vodou z 2.5" rury a je nasavana cez trojcestny ventil do cerpadla. Dole sa nachadza este spatna klapka, ktora ale funguje (overene meranim teploty - na jednej strane 40°, na druhej 15°). Problem nastava v 2.5" rure, sklon redukcie a aj hrubka 2.5" rury sposobuje, ze pri rozkurovani sa tepla voda taha jej vrchnou stranou hore a studena spodnou stranou dole. Overil som si to meranim teploty na oboch stranach rury, kde teplota bola o dost nizsia (uz si nepamatam presne, ale rozdiel bol min 5°)
Je to nezelany stav, pretoze to znizuje pozadovany ucinok trojcestneho ventilu na zabranenie nizkoteplotnej korozie.

Otazka je, ako vyriesit tento problem?
1, Pomoze prevarenie vstupu do trojcestneho ventilu na miesta (1) alebo (2) (oznacene kruzkami)? Obavam sa, ze minimalne. Blizsie ku kotlu nemozem, pretoze ma limituju ventily.
2, Uvazoval som aj nad pridanim dalsej spatnej klapky aj na vrchnu ruru, ktora by sa vplyvom sania cerpadla zatvorila, no zda sa mi to uz prehnane.
3, Taktiez som uvazoval nad hlbsim zapustenim 1" rury do vnutra redukcie a jej zrezanie z jednej strany tak, aby tepla voda mala v ceste prekazku a jednoduchsie mohla vchadzat do 1" rury - no asi by sa tym trochu pokazil samospad, a neviem ako by sa spraval pri vyssich teplotach a vypadku cerpadla.
4, napada Vam este nejake ine riesenie?

Dakujem za rady a nazory
Kotol.png  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Samospad znizujuci ucinok trojcestneho ventilu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.